انجمن ها > انجمن بورس > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
بورس (بازدید: 152)
دوشنبه 13/9/1391 - 14:57 -0 تشکر 577302
گزارش بازار دوشنبه 13 آذر 1391

شاخص کل در معاملات امروز با افت 98 واحدی روبرو شد و به محدوده 33016 واحدی رسید.نماد معاملاتی فولاد مبارکه با 15 واحد و گل گهر و چادرملو نیز هر کدام با 12 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

ارزش کل معاملات امروز نیز به 97.5 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات فولاد مبارکه با 11.9 میلیارد تومان و خساپا با 11.1 میلیارد تومان تعلق داشت.شایان ذکر است 10.8 میلیارد تومان خساپا به صورت بلوکی بود.ارزش معاملات شبندر نیز به 10.9 میلیارد تومان رسید.

 

بعد از ثبت رکوردهای متوالی در روزهای اخیر برای بازار بورس چه از نظر افزایش شاخص و چه از نظر ارزش بازار، امروز شاهد استراحت در اکثر گروه های بازار بودیم که البته قابل پیش بینی هم بود. قبل از این‌که سومین ماه پاییز از راه برسد، همه از ماه‌های شهریور و مهر به عنوان دو ماه طلایی تاریخ 46 ساله بورس صحبت می‌کردند، اما با آمدن آذر، سرعت رشد شاخص بورس دوچندان شده و در آماری خیره‌کننده با گذشت فقط شش روز کاری از این ماه، چندمین رکوردشکنی تاریخی بورس به ثبت رسیده است.

شاخص بورس در فصل پاییز با جهشی دیدنی از محدوده های کمتر از 30 هزار واحد به 33 هزار واحد رسیده است.ارزش بازار نیز از مردادماه امسال تا کنون بیش از 40 هزار میلیارد تومان رشد داشته است.

بازار همچنان مستعد رشد می باشد.امیدواری به گزارش های 9 ماهه همراه با تعدیل مثبت در بسیاری از شرکت های معدنی-فلزی و پتروشیمی-پالایشگاهی-شیمیایی ،همه کارشناسان را به ادامه رشد بازار خوشبین کرده است و استراحت های بازار را نیز موقتی می دانند.ثبات در قیمت محصولات بورس کالا نیز که در روزهای گذشته شاهد آن بوده ایم نیز به تعدیل مثبت اکثر شرکت های این صنایع کمک خواهد کرد.

 

در اخبار و حواشی بازار

در مسایل سیاسی ،شاهد اعمال تغییرات جدید از سوی دولت هستیم. عهده دار شدن سرپرستی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از سوی علی نیکزاد( وزیر مسکن و شهر سازی) و قصد دولت برای تشکیل وزارتخانه امور زیربنایی از جمله تغییرات جدیدی ست که ظاهرا دولت قصد دارد انجام دهد.تصمیمی که اگر گرفته شود با مخالفت مجلس روبرو خواهد شد.

در خبرهای سیاسی خارجی نیز طی روزهای آتی اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی،وارد ایران خواهند شد و نتیجه این اجلاس بر روند مذاکرات 5+1 نیز تاثیر بسزایی دارد.

در خبرهای بازار سرمایه ای،تشکیل صندوقی جدید در راستای حمایت از بازار در راه است. معاون سازمان بورس از تاسیس صندوق توسعه سرمایه‌گذاری بازار سرمایه ایرانبرای کاهش ریسک و ثبات بازار سهام با مشارکت چندین شرکت سرمایه‌گذاری و برگزاری مجمع موسس در سه‌شنبه جاری خبر داده است
صندوقی که با مشارکت اولیه شرکت‌های سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، سرمایه‌گذاری سایپا، صندوق عشایر و سرمایه‌گذاری‌های تدبیر و غدیر تاسیس می‌شود.این صندوق به منظور استفاده از فرصت‌های موجود ، متعادل کننده بازار دربرهه‌های هیجانی و ایجاد ثبات و در مجموع برای کاهش ریسک عمومی و کلی بازار تاسیس می‌شود.

در خبرهای اقتصادی، این روزها اقتصاد کشور خود را برای اعلام هشتمین و آخرین بودجه دولت احمدی نژاد آماده می کند و شاید مهمترین موضوع مؤثر بر بازار در این لایحه پیشنهادی اعلام نرخ ارز باشد که گمانه زنی ها از نرخ های کمتر از 2400 تومان برای ارز مرجع در این بودجه خبر می دهد که می تواند آثار قابل توجهی را بر بودجه شرکت های بورسی داشته باشد.نرخ های کمتر از 2400 تومان و بیش از 2200 تومان می تواند اقتصاد کشور را نیز به تعادل برساند.

در تالار بورس کالا نیز شاهد روزهای آرامی هستیم.آرامشی که اثرات تزریق آن به بازار سهام نیز کاملا مشهود است.در بازار آزاد نیز شاهد این آرامش نسبی هستیم.

در بازار آزاد میانگین قیمت میلگرد در روزهای گذشته روند بهتری داشته و تا حدودی تقاضاها در بازار بهتر شده است. تیرآهن به دلیل عرضه‌های بورس روند نزولی پیدا کرده است. به گفته معامله‌گران بازار، از آنجا که معاملات تیرآهن تا حدودی محدود و انحصاری است عرضه‌های تک سبدی آن در بورس کالا و پیش‌بینی این موضوع که این حجم کالا ممکن است از میزان انحصاری بودن بازار کم کند، باعث شد قیمت اغلب سایزهای این کالا در بازار نزولی شود.

در بورس کالا نیز پس از عرضه های دیروز فولاد سازان و غول مسی ها و تداوم ثبات در قیمت ها امروز نیز فولاد مبارکه روز آرامی را در تالار نقره ای سپری کرد.

امروز در بورس کالا 11330 تن ورق گرم B فولاد مبارکه در برابر عرضه 48400 تنی با نرخ های قبلی یعنی 1446 تومان عرضه شد.43210 تن به صورت مچینگ و با همین نرخ معامله شد.

13090 تن ورق گرم C نیز با نرخ 1462 در هر کیلو و بدون تغییر ،در حالی مورد معامله قرار گرفت که عرضه این محصول از سوی شرکت 55000 تن بود.29030 تن نیز به صورت مچینگ با همین نرخ معامله شد.

و بالاخره اینکه 2600 تن ورق سردB نیز با نرخ های قبلی ( 1763 تومان) معامله شد.15250 تن نیز به صورت مچینگ واگذار شد.

شایان ذکر است ارزش معاملات امروز شرکت در بورس کالا به 178.7 میلیارد تومان بود و معاملات امروز نیز به صورت سلف و با موعد تحویل 30 دی و 29 و 30 بهمن انجام پذیرفت

در بازار چه خبر بود؟

امروز در حالی در اکثر گروه های بازار شاهد معاملات متعادل بودیم که اقبال به گروه روی افزایش پیدا کرده بود.خبرهایی مبنی بر دستور رئیس جمهور برای حل و فصل موضوع واگذاری معدن انگوران و قوت گرفتن گمانه زنی ها مبنی بر واگذاری این معدن غنی به گروه روی ،شرکت های این صنعت را که در چند سال گذشته با مشکل تامین مواد اولیه روبرو هستند ،را با اقبال روبرو کرده است.

اما خبرهای متناقضی از این واگذاری به گوش میرسد.در حالی مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران اعلام کرده که در حال حاضر هیچ برنامه ای در خصوص واگذاری معدن مذکور نیست که دبیرکل انجمن صنایع ایران واگذاری آن را با توجه به صلاحیت های طرف مقابل برای واگذاری ، امکان پذیر دانسته است.باید منتظر اطلاعیه های رسمی از سوی نهادهای مربوطه درباره این واگذاری مهم باشیم.

در این گروه باما که تا حدودی از ریسک تامین مواد اولیه با توجه به اینکه خود شرکت دارای معدن می باشد،مصون است با رشد قیمتی بیش از 3 درصدی روبرو شد و به 930 تومان رسید.باما می تواند سود فعلی خود را تا بیش از 140 تومان نیز در گزارش بعدی افزایش دهد.

فسرب،فرآور و کبافق نیز امروز با رشد قیمت تا محدوده های درصد مثبت روبرو شدند.کبافق با تعدیل مثبت 236 درصدی اش امروز نیز در قیمت های بیش از 1800 تومان با صف خرید روبرو شد.

اما فسرب که اعلام کرده همچنان با مشکلات تامین مواد اولیه روبروست امروز در قیمت 311 تومان با صف خرید روبرو بود.شنیده می شود برای تامین نیاز داخلی صادرات کنسانتره سرب ممنوع می شود،اتفاقی که اگر رخ دهد فسرب را با اقبال بیشتری روبرو می کند چرا که فسرب مصرف کننده این ماده معدنی می باشد.کبافق صادر کننده کنسانتره سرب می باشد.

کروی امروز بیشترین و محکمترین صف خرید را در این گروه به خود اختصاص داد.NAV سهم با قیمت های امروز شرکت های این کروه به 348 تومان رسیده است که قیمت امروز آن در 86 درصدی آن معامله می شود.

در فولادی ها ،فخوز روز 20 آذر عرضه ی بلوکی پرحاشیه خود را در پیش دارد.عرضه ای که معارفه آن روز گذشته برگزار شد.عرضه ای که موضوع فولاد اکسین و بدهی آن مانعی برای انجام آن شده است. معاون سابق سازمان خصوصی‌سازی نیز در این باره اعلام کرده که با حل بدهی 250 میلیون یورویی سهام این شرکت طلا می شود.ذکر این نکته ضروری ست که از قرار معلوم فولاد اکسین نرخ 1226 تومانی را برای تسعیر بدهی ها قبول دارد ولی طبق اخباری که از جلسه معارفه ی روز گذشته نیز مشخص بود،خریدار احتمالی بلوک باید ارز را از صرافی ها تهیه کند!

ذوب امروز مجددا از قیمت 300 تومان فاصله گرفت و قیمت های کمتر از 290 تومان را نیز لمس کرد. ذوب در بورس کالا روز گذشته انواع تیرآهن خود را عرضه کرد ،در حالی که خبری از عرضه سبد میلگرد شرکت در بورس کالا نیست که دیروز برای دومین بار بعد از حاشیه هایی که برای شرکت در بورس کالا پیش آمد ،شاهد عرضه های تیرآهن شرکت در بورس کالا بودیم.به طوری که 49720 تن تیرآهن 14 تا 18 شرکت با نرخ های میانگین 1651 و 1642 تومان عرضه شد که نسبت به قیمت پایه با رشد نسبی روبرو شد.همچنین در حالی قیمت پایه هر کیلو تیرآهن 27 شرکت با قیمت پایه 1900 تومان تعیین شده بود که 5060 تن آن با قیمت میانگین 2033 تومان به فروش رسید و رشد قیمتی 133 تومانی را تجربه کرد.

در سایر نمادها و گروه ها

ثباغ در آستانه برگزاری مجمع سالانه امروز به قیمت 270 تومان رسید.صندوق عشایر خریدار سهم می باشد. ثباغ با سرمایه 80 میلیارد تومنی در گزارش 12 ماهه منتهی به 31 شهریور 91 توانسته 100 درصد آخرین سود پیش بینی شده اش یعنی 79 تومان را به طور واقعی پوشش دهد.برای سال آتی نیز در اولین پیش بینی 93 تومان اعلام کرده است

مجمع شرکت قرار است روز چهارشنبه 22 آذرماه سال جاری برگزار شود که پیشنهاد هیئت مدیره تقسیم 20 درصد ( 16 تومان) سود خالص می باشد.این در حالی ست که شرکت در سال گذشته 195 تومان از سود 1966 ریالی اش را تقسیم کرده بود البته با سرمایه 25 میلیارد تومانی.شایان ذکر است قرار است سود تقسیمی امسال نیز از خرداد ماه سال 92 بین سهامدارانش پرداخت شود

امروز در پتروشیمی ها نیز شاهد اصلاح قیمتی گروه بودیم.در این گروه چند واحد تولیدی پتروشیمی که کمتر از 10 درصد تعهدات عرضه خود را در بورس کالا ایفا کرده‌اند، ضمن تعلیق پذیرش، به صورت موقت از بورس اخراج شده‌اند

فایرا در حالی امروز با صف فروش روبرو شد که محصولات آلومینیومی در بورس کالا بدون تغییر به قیمت پایه مورد معامله قرار گرفت.

فاذر امروز با افت قیمتی روبرو شد و مجددا به قیمت های کمتر از 230 تومان رسید.خریدهای سهم توسط دو حقیقی همچنان ادامه دارد.

رمپنا صف خرید خود را حفظ کرد و با حجم معاملات بیش از 700 هزار سهمی روبرو شد.کارکنان مپنا روز گذشته 2.5 میلیون سهم شرکت را عرضه کرده بود

حپترو با توجه به شفاف سازی شرکت مبنی بر کاهش 15 درصدی سود خود با توجه به مشکلات تحریمی امروز با صف فروش روبرو شد.

ومعادن امروز با روندی متعادل روبرو بود و تغییر قیمتی خاصی را تجربه نکرد.فولاد مبارکه و ملی مس در دو روز گذشته فروشنده سهم بوده اند.

در نماد سایپا امروز نیز شاهد جابجایی 103 میلیون سهم بین شركت سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا و شركت سرمایه گذاری حمل ونقل تامین بودیم.

همراه اول امروز با حجم معاملات بیش از 100 هزار سهمی روبرو شد و افت قیمتی ناچیزی را تجربه کرد.مخابرات در روزهای گذشته فروشنده همراه بوده است.


پرشین تحلیل

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی