انجمن ها > انجمن بورس > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
بورس (بازدید: 222)
يکشنبه 12/9/1391 - 15:5 -0 تشکر 577123
گزارش بازار یکشنبه 12آذر 1391

شاخص کل در معاملات امروز با قدرت وارد کانال 33 هزار واحدی شد و 113 واحد نیز از مرز 33 هزار واحدی فاصله گرفت. با ثبت این رکورد ، آخرین ماه فصل پاییز ماهی تاریخی برای بازار بورس و سهامداران خواهد بود.

در رشد 372 واحدی شاخص کل در معاملات امروز ، غول فلزی های یعنی ملی مس با 92 واحد بیشترین تاثیر مثبت را داشت.پس از آن نماد شرکت های چادر ملو با 54 و فولاد مبارکه با 52 واحد در رده های بعدی بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص قرار داشتند.

ارزش معاملات امروز نیز بیش از 201 میلیارد تومان رسید که البته حدودا 47 میلیارد تومان آن به صورت بلوکی بود.بیشترین ارزش معاملات به وغدیر با 19.3 میلیارد تومان و اخابر با 16.7 میلیارد تومان تعلق داشت.امروز بیش از 70 میلیون سهم اخابر به صورت بلوکی در قیمت 2264 ریال معامله شد. همچنین بیش از 103 میلیون سهم سایپا به صورت بلوکی با قیمت هر سهم 1048 ریال منتقل شد.

 

بازار امروز را با رشد فلزی ها و معدنی ها تا محدوده های درصد مثبت آغاز کردیم.محدوده هایی که بیشتر حقیقی ها و حقوقی ها را برای فروش سهام خود مجاب کرد و شاهد افزایش عرضه ها در این قیمت ها بودیم.

این روزها در حالی بازار ، با شرایط آرامی به واسطه حاکم شدن وضعیت نسبتا با ثبات سیاسی و اقتصادی، به کار خود ادامه می دهد که به دلیل نزدیک شدن به دور بعدی گفتگوهای ایران با 5+1 شاهد انتشار اخبار مختلفی از داخل و گوشه و کنار جهان درباره این موضوع مهم سیاسی هستیم و این اخبار ناخودآگاه باعث شده نگاه بازار نیز کمی به سمت و سوی این اخبار و این رویداد مهم سیاسی منعطف شود.

بازار در پایان ماه جاری در انتظار برگزاری دور جدید مذاکرات هسته ای ایران با گروه 1+5 و اعلام نتایج آن خواهد بود و با نزدیک شدن به زمان آن به نظر میرسد بازار شرایط محتاط تری به خود بگیرد.

اما در خبرهای مهم سیاسی که این روزها بازار با دقت بیشتری آنها را رصد می کند،بحث تحریم های جدید علیه ایران است. در شرایطی که سنای آمریکا روز جمعه تحریم‌هایی را علیه کشورمان به تصویب رساند که روزگذشته منابع خبری از مخالفت کاخ سفید با این تحریم‌ها خبر دادند. گفته می شود کاخ سفید تماس‌هایی را با کنگره برای تغییر در مفاد تحریم‌های تعدیل شده در سنا به عمل خواهد آورد و عملا مخالف تصمیم سنا در مقطع کنونی است.این خبر باعث شد بازار بورس نیز واکنشی منفی به تحریم های جدید نشان ندهد.

هم‌زمان با این اخبار وزیر خارجه آمریکا، از آمادگی آمریکا برای گفت‌وگوی دوجانبه با ایران خبر داده است.سخنان کلینتون درباره آمادگی مذاکره با ایران از آن جهت قابل توجه است که در ماه‌های گذشته اخبار مختلفی از برخی دیدارها میان مقام‌های جمهوری‌اسلامی و مقام‌های دولت اوباما منتشر شده بود، دیدارهایی که با تکذیب هر دو طرف روبه‌رو شد.اتفاقی که در صورت اتفاق و نتیجه دادن می تواند بازار را با شرایط ویژه ای روبرو کند.

اما در خبرهای سیاسی داخلی نیز اظهارنظرهای جالب و متناقض با برخی اخبار و شنیده ها به گوش میرسد، در مهم‌ترین اظهار‌نظرها، رییس مجلس اعلام کرده: به رفتار آژانس و گروه 1+5 با این روش گفت‌وگو چندان خوش‌بین نیستم.

برخی اصول‌گرایان نیز، امکان مذاکره با آمریکا را منتفی ندانستند. منوچهر متکی، وزیر سابق خارجه، با اشاره به این‌که رابطه ایران و آمریکا "موضوعی حزبی نیست بلکه پروژه ای ملی است"، گفته بود: "بازسازی رابطه این دو کشور نیاز به زمینه سازی دارد. براساس بیانات مقام معظم رهبری در شیراز، عدم رابطه ما و آمریکا تا ابد نیست و این نشان می دهد که این رابطه نیازمند بررسی دارد.

در بازار چه خبر بود؟

گروه معدنی و فلزی در این روزها کولاکی به پا کرده اند و اگر اخبار خیلی منفی به بازار نرسد می توان به تداوم صعود قیمتی این گروه پرپتانسیل امیدوار بود.در حالی که تولید و فروش خیلی از صنایع نسبت به سال گذشته با روند نزولی مواجه بوده اما در این گروه فروش بسیاری از شرکت ها به دلیل مشتریان خاص داخلی و خارجی خیلی کاهش نداشته است ضمن اینکه رکود تورمی حاکم بر بسیاری از صنایع بورسی باعث افزایش نرخ فروش محصولات این شرکت ها نیز شده است.با تاثیر مستقیم افزایش نرخ ارز بر فروش های صادراتی نیز عملا شاهد افزایش سودآوری بسیار خوب این شرکت ها بوده ایم.برای 9 ماهه نیز پیش بینی افزایش سود آنها را پیش داریم

در معاملات امروز این گروه فملی در مقطعی از بازار با صف خرید نیز روبرو بود.افزایش نرخ مس جهانی به محدوده های 8000 دلار می تواند برای شرکت بسیار مفید باشد البته اگر مجددا با روند کاهشی مواجه نشود.

در بازار داخلی نیز امروز محصولات شرکت عرضه شد . امروز در بورس کالا 780 تن مس مفتول شرکت با نرخ 22693 تومان در هر کیلو به صورت نقدی عرضه شد که نسبت به معاملات قبلی( عرضه با قیمت 22746 تومان) لا کاهش جزئی روبرو شد.

همچنین1000 تن مس کاتد شرکت در برابر عرضه 1200 تنی با نرخ 22150 تومان و به صورت نقدی به فروش رسیدکه نسبت به معاملا قبلی ( عرضه با نرخ 22193 تومان) با کاهش 43 تومانی در هر کیلو مواجه شد.ارزش کل معاملات امروز شرکت در بورس کالا به 44.8 میلیارد تومان رسید.

کبافق که تعدیلی خیره کننده در شش ماهه داشته امروز در قیمت 1752 تومان و رشد قیمتی بیش از 20 درصد بازگشایی شد.

کبافق سود هر سهم سال جاری خود بر اساس عملکرد شش ماهه را 205 تومان اعلام کرده است که نسبت به پیش بینی قبلی یعنی 61 تومان 236 درصدی رشد داشته است.در نیمه نخست سال اما 26 درصد آن را پوشش داده است.البته شرکت اعلام کرده است که با توجه به سیاست شرکت در فروش محصولات در نیمه دوم سال کل سود شرکت محقق خواهد شد

100 درصد فروش شرکت در شش ماهه نخست سال صادراتی بوده است که معادل ارزی آن 3.3 میلیون دلار بوده که با دلار 1789 تومانی تسعیر شده است.

برآورد فروش (صادرات) شش ماهه دوم نیز با نرخ های جهانی سرب و روی به مأخذ هر تن به ترتیب 2.100 دلار و 2.000 دلار و معادل ریالی هر دلار 20.000 ریال در نظر گرفته شده است.شرکت فروش هر تن کنسانتره سرب را در پیش بینی جدید 14740 هزار ریال در نظر گرفته که در پیش بینی قبلی 9403 هزار ریال در نظر گرفته بود.هر تن کنسانتره روی را نیز در پیش بینی جدید با فروش هر تن 10664 هزار ریال دیده است که نسبت به نرخ فروش پیش بینی قبلی 55 درصد رشد داشته است

فخوز در معاملات امروز در قیمت های 2200 تومان ایستاد و تغییر قیمت چندانی نسبت به روز گذشته نداشت. امروز 72500 تن شمش بلوم شرکت در حالی که عرضه نیز به همین مقدار بود با نرخ 1500 تومان ( قیمت پایه اعلام شده) عرضه شد که نسبت به معاملات قبلی شرکت تغییری نداشت.50 هزار تن تختال شرکت نیز بدون تغییر قیمت نسبت به معاملات قبلی در قیمت 1250 تومان به فروش رسید.عرضه تختال 70 هزار تن بود.ارزش معاملات امروز شرکت به 171.2 میلیارد تومان رسید.شایان ذکر است معاملات امروز فخوز به صورت سلف و با موعد تحویل 30 آذر ماه انجام شد

فخاس که از عرضه مییلگردش در بورس کالا خبری نیست همچنان صف خرید است و قصد عبور از 900 تومان را دارد.ضمن اینکه نباید از تعدیل خوب شرکت تا پایان سال غافل بود طرح‌های گندله سازی و تکمیل طرح میلگرد شرکت نیز در حال اجرا است.افزایش سرمایه فولاد خراسان نیز در جریان اخذ مجوز از سازمان بورس است.

در معدنی ها کگل نیز قیمت های بیش از 1000 تومان را لمس کرد و کچاد به بیش از 1100 تومان رسید.بارها به پتانسیل های این دو نماد خصوصا کچاد اشاره کرده بودیم.شایان ذکر است که  با اخذ مجوز از سازمان بورس، افزایش سرمایه این دوقلوهای سنگ آهنی امسال انجام خواهد شد.

کنور که با تعدیل خوبش سهامدارانش را کم و بیش راضی کرده بود امروز در عبور از قیمت های 2300 تومان با افزایش عرضه ها روبرو شد. با شرایط فعلی کنور تعدیل مثبت مجددی را هم خواهد داشت. این شرکت طرح‌های متعددی را در زمینه تولید کنسانتره در معدن «شهرک» و معادن «باباعلی» و «گلالی» در دست دارد.فاز اول کنسانتره معدن «شهرک» این شرکت امسال راه‌اندازی خواهد شد.

با شرایطی که کگل و کچاد و کنور و فملی با آن روبرو هستند شاهد اقبال به نماد ومعادنی هستیم که مسلما با تعدیل مثبت های دیگری نیز روبرو خواهد شد.

در این گروه مجمع عمومی فوق‌العاده وسپه نیز تشکیل شد و افزایش سرمایۀ شرکت از مبلغ 392ر2 میلیارد ریال به مبلغ 588ر3 میلیارد ریال از محل مطالبات حال شدۀ سهامداران و آوردۀ نقدی سهامداران مورد تصویب قرار گرفت.

در پتروشیمی ها که تعدیل بسیاری از آنها از جمله کرمانشاه و شخارک در گزارش های 9 ماهه قطعی ست،امروز شاهد شکل گیری روندی متعاد ل و مثبت در اکثر نمادها بودیم.نرخ خوراک این شرکت ها اجازه خودنمایی زیاد به آنها را همانند گروه معدنی و فلزی نداده است. در این رابطه معاون وزیر نفت از تغییر نرخ ارز مرجع برای محاسبه خوراک پتروشیمی‌ها خبر داده و اعلام کرده که تصمیم‌ تغییر نرخ ارز مرجع برای محاسبه خوراک پتروشیمی‌ها گرفته شد و این تصمیم هنگام تحویل عملیاتی خواهد شد.

در این گروه غدیر برای برگزاری مجمع افزایش سرمایه بسته شد و در حالی به قیمت 510 تومان رسید که پارسان در عبور از قیمت های 900 تومان نیز موفق بود با ثبت معاملات 5.3 میلیون سهمی به 920 تومان رسید.

اما غدیر همزمان با بسته شدن نماد به اعلام سود سال جاری خود نیز پرداخت.غدیر سود هر سهم سال مالی 91 خود را از 116 تومان به 122 تومان افزایش داده است و در اولین پیش بینی سود سال 92 نیز 1342 ریال اعلام کرده است.شرکت تقسیم سود پارسان برای سال 91 را 177 تومان و برای سال آتی 200 تومان در نظر گرفته است.برای سال آتی سود حاصل از فروش سرمایه گذاری های خود را 351 میلیارد تومان در نظر گرفته است .این در حالی ست که در برای سال 91 در حال حاضر 358 میلیارد تومان پیش بینی نموده است.شرکت در گزارش 9 ماهه 414 میلیارد تومان در نظر گرفته بود.

 

در سایر نمادها:

قپیرا در گزارش سه ماهه ،در گزارشی محتاط سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/4/92 خود را 1147 ریال اعلام کرده است که نسبت به اولین پیش بینی تغییری نداشته است.البته شرکت در سه ماهه 507 ریال آن ،معادل 44 درصد آن را پوشش داده است که به نوعی تعدیل مثبت شرکت در گزارش های آتی را قطعی کرده است.شرکت در سه ماهه ابتدای سال شکر را 1294 تومان در هر کیلو فروخته است و پیش بینی کرده برای سال مالی جدید 1300 تومان در هر کیلو بفروشد

در پالایشگاهی ها شبندر همانطور که دیروز نیز اشاره کرده بودیم، در قیمت های درصد مثبت با فشار عرضه ها روبرو شد و در پایان بازار تا قیمت های دیروز نیز افت کرد.البته قیمت پایانی سهم به بیش از 340 تومان رسید.

حپترو که امروز در مقاطعی با صف خرید نیز روبرو بود و به محدوده ی قیمتی 180 تومان رسید در اطلاعیه ای اعلام کرده است که با توجه به شرایط اقتصادی داخلی و تحریم مواد پتروشیمی و اثر مستقیم بر روی درآمد ترخیص این شرکت پیش بینی می گردد معادل 15 درصد از سود پیش بینی شده سال جاری شرکت محقق نگردد.

شایان ذکر است حپترو در آخرین پزارش مالی خود بر اساس عملکرد شش ماهه سود هر سهم خود را 91 ریال اعلام کرده مه در نیمه نخست سال نیز 3 ریال آن را محقق کرده است

ثشرق که سود هر سهم واقعی سال مالی منتهی به 31 شهریور 91 خود را 515 ریال اعلام کرده است،قرار است روز 22 آذرماه جاری مجمع سالیانه خود را برگزار کند

از هلدینگ خلیج فارس نیز خبر می رسد که این شرکت بزرگ مشمول اصل 44 که از لحاظ ارزش روز بازار بزرگترین شرکت دولتی در نوبت واگذاری است، با ترکیب 15 شرکت پتروشیمی از جمله فجر و مبین، فرایند پذیرش و عرضه اولیه سهام در بورس را طی خواهد کرد.

 

پرشین تحلیل

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی