انجمن ها > انجمن بورس > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
بورس (بازدید: 377)
شنبه 11/9/1391 - 15:17 -0 تشکر 576906
گزارش بازار شنبه 11آذر 1391

 

 


شاخص کل در معاملات امروز رشد 402 واحدی را تجربه کرد و نیمه های کانال 32 هزار واحدی را نیز سپری کرد و به رقم 32741 واحد رسید.نماد معاملاتی ملی مس با 52 و سرمایه گذاری غدیر با 49 و چادر ملو با 48 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

ارزش معاملات امروز به 128.4 میلیارد تومان رسید.بیشتری ارزش معاملات به وغدیر با 16.3 میلیارد تومان و شبندر با 13.4 میلیارد تومان تعلق داشت.

 

رکوردهای شاخص در اولین روز کاری هفته نیز ادامه یافت و امروز نیز شاهد بازدهی 1.24 درصدی بازار بودیم تا بازدهی آن از ابتدای سال از 26 درصد نیز فراتر رود.بارها به دلایل رونق بورس در این روزها و در ماه های اخیر اشاره کرده ایم و این روزها نیز آنچه به عنوان دلیلی اصلی رونق بورس می توان به آن اشاره کرد ،آرامش در فضای سیاسی و اقتصادی و ثبات در نرخ ارز و فروکش کردن تب و تاب ایجاد شده ماه های قبل در آن می باشد.اما از تاثیر بسزای رشد نرخ دلار و تاثیر آن بر افزایش سودآوری و بالارفتن ارزش دارایی های شرکت های بورسی نمی توان به عنوان مهمترین عامل رشد شاخص بورس در چند ماه گذشته، گذشت.

شاخص کل به خاطر بالاتر رفتن ارزش دارایی‌های شرکت‌ها، و ضرورت ارزیابی مجدد دارایی‌های آنها افزایش یافته و دریکی دوماه اخیر تغییر اساسی در تولید بسیاری از شرکت ها اتفاق نیفتاده و هجوم نقدینگی نیز به آن اندازه‌ای نبوده که این شاخص و قیمت سهام را در این حد افزایش دهد.

همچنین بالارفتن ارزش ماشین آلاتی که از خارج وارد شده یا مواد اولیه و تکنولوژی وابسته به خارج کشور باعث شده که ارزش دارایی‌ها بیش از قبل ارزیابی شود و شرکت‌ها و کارخانه‌ها اکنون متوجه شده‌اند که ماشین‌آلات آنها در برابر ریال از ارزش بیشتری برخوردار است.

به عبارت دیگر، اگر چه میزان تولید و صادرات آنها افزایش نداشته و یا در مواردی کاهش نیز داشته است اما به خاطر افزایش ارزش ریالی ماشین آلات، تکنولوژی و مواد اولیه موجود ارزش این سرمایه و دارایی بیش از زمانی است که نرخ دلار 1200 تومان بوده است.

از سوی دیگر، نقدینگی موجود کشور که از ۶۸ هزار میلیارد تومان در سال ۸۳به بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان در سال جاری رسیده، فشار تقاضا را افزایش داده و به نسبتی که کالاهای خارجی و دلار در اقتصاد اثر دارند، باعث افزایش ارزش کالاها و دارایی‌هایی می شود که خارجی است یا باید از خارج وارد شود.

از این رو هر شرکتی که کالای خارجی، مواد اولیه وارداتی، ماشین آلات و تکنولوژی ومشاوره خارجی بیشتری دارد، به همان میزان با رشد ارزش دارایی ها وسرمایه خود مواجه شده است.

به این ترتیب قیمت سهام برخی کارخانه‌ها و شرکت‌ها، بدون آن که افزایش تولید قابل توجه یا رشد صادراتی زیادی داشته باشند با رشد ارزش دارایی بالا رفته است.

البته سهامداران و سرمایه گذاران باید توجه داشته باشند که این رشد قیمت سهام باید متناسب با واقعیت ها و ارزش ذاتی سهام شرکت ها باشد و به یک رشد حبابی قیمت سهام تبدیل نشود زیرا اگر نرخ دلار کاهش نسبی داشته باشد یا وضعیت تحریم‌ها و درامد نفتی و ارزی ایران تغییر کند، باعث کاهش ارزش این سهام خواهدشد.

در بازار چه خبر بود؟

گروه فلزی و معدنی در معاملات امروز نیز سرآمد گروه های بازار در افزایش قیمت و ایجاد هیجان در بازار بودند.انتشار گزارش کنور و تاثیر دلار مرکز مبادلات بر سودآوری شرکت، گمانه زنی های تحلیلی در مورد اعلام سود مناسب سایر شرکت های گروه در گزارش های آتی را قوت بخشیده است و این موضوع باعث ایجاد تحرکی دیگر در نمادهای گروه فلزی و معدنی شده است.

فولاد صبانور امروز بازگشایی شد و با ثبت رشد قیمتی بیش از 7 درصدی به قیمت 2275 تومان رسید .کنور سود هر سهم سال جاری خود را بر اساس عملکرد شش ماهه 3806 ریال اعلام کرده است که نسبت به اخرین پیش بینی با رشد 38 درصدی روبرو شده است و 46 درصد آن را نیز در نیمه نخست سال پوشش داده است.

علت تعدیل مثبت خوب شرکت در نظر گرفتن دلار 2550 تومانی برای فروش صادراتی اش در نیمه دوم سال می باشد.شایان ذکر است کنور در نیمه نخست سال نیز بیش از 39 میلیون دلار فروش صادراتی داشته که دلار را 1759 تومان در نظر گرفته است

کچاد امروز نیز در پایان بازار با صف خرید روبرو شد و به قیمت های 1090 تومان رسید.سهامداران شرکت باید منتظر اعلام سود خوبی از سوی شرکت در گزارش9 و 12 ماهه باشند.

همزمان با رشد نمادهای فلزی و معدنی ومعادن نیز در آستانه قیمتی 500 تومان قرار گرفت. ومعادن در پرتفوی آبان ماه خود از واگذاری 7.8 میلیون سهم فملی سودی معادل 2.5 میلیارد تومان کسب کرده است.شرکت در این دوره 353 هزار سهم کگل،447 هزار سهم کچاد و 597 هزار سهم بکام را به سبد خود اضافه کرده است.

با قیمت های امروز شرکت های مهم موجود در پرتفوی و با قیمت بازگشایی کنور ،NAV سهم به 760 تومان افزایش پیدا کرده است که قیمت جاری سهم( 498 تومان) در 65 درصدی آن معامله می شود که نشان از قابلیت های بیشتر سهم برای رشد می باشد.

وامید نیز امروز به قیمت 570 تومان در پایان بازار رسید.با توجه به مالکیت 37 درصدی وامید در دو شرکت کگل و کچاد پیش بینی سود سال آتی وامید با تعدیل بسیار خوبی روبرو خواهد شد.شایان ذکر است سال مالی امید منتهی به اواخر دی ماه می باشد که شرکت احتمالا در یک ماه آتی اولین پیش بینی سود سال 92 خود را با توجه به سود امسال شرکت های کگل و کچاد اعلام خواهد کرد

گروه روی نیز که همچنان با مشکل تامین مواد اولیه دست و پنچه نرم می کنند امروز با توجه به افزایش قیمت روی LME به محدوده بیش از 2000 دلار، با رشد قیمت روبرو شدند که کروی در صدر آنها قرار داشت و صف خرید خود را نیز حفظ کرد.

کروی در پرتفوی آبان ماه خود تنها 5 میلیون سهم زنگان را به فروش رسانده است  و تغییر دیگری در پرتفوی شرکت دیده نمی شود.با در نظر گرفتن ارزش افزوده صفر برای پرتفوی غیر بورسیnav سهم به 329 تومان رسیده است که آخرین قیمت سهم (2790 ریال) در 85 درصدی آن معامله می شود.

فملی نیز امروز با توجه به رشد قیمت مس جهانی به محدوده 8000 دلار توانست قیمت های 660 تومان را پشت سر بگذارد.

ذوب در معاملات امروز با معاملات منفی روبرو شد.فخوز نیز با رشد بیش از 1 درصدی به قیمت 2200 تومان رسید. فردا در بورس کالا شاهد عرضه های ذوب و فخوز خواهیم بود.فخوز 72500 تن شمش بلوم خود را با همان نرخ معاملات قبلی یعنی 1500 تومان در هر کیلو و 70000 تن تختال خود را نیز با نرخ قبلی عرضه خواهد کرد.

اما ذوب که روز چهارشنبه هفته گذشته تیرآهن 14،16 خود را بعد از چند هفته با قیمت هر کیلو 1659 تومان عرضه کرده بود فردا نیز تیرآهن 14تا 18 خود را با نرخ پایه 1650 و1630 و سبد تیرآهن 27 و 20 خود را نیز با نرخ پایه 1900 تومان عرضه می کند

گروه پتروشیمی هم امروز با تحرکات مثبتی روبرو بودند.سه شرکت پارسان،غدیر و شپدیس که مجامع خود را همراه با تقسیم سود خوب در پیش دارند ضمن اینکه در گزارش های 12 ماهه خود نیز با تعدیل همراه خواهند بود.این عوامل در کنار افزایش سرمایه آنها باعث افزایش تقاضا در این سه نماد شده است.

در سایر شرکت های پتروشیمی نیز بهبود روند تولید و فروش و تعدیل سودی که این شرکت ها با توجه به دلار 2500 تومانی در گزارش های 9 ماهه خواهند داد شاهد روند رو به رشدی هستیم.

در این گروه غدیر به زودی برای برگزاری مجمع افزایش سرمایه متوقف خواهد شد.سرمایه گذاری غدیر در پرتفوی آبان ماه خود با واگذاری 50.7 میلیون سهم پارسان،18.2 میلیون سهم ثاخت و 7 میلیون سهم پکویر سودی معادل 38 میلیارد تومان کسب کرده است.

شرکت در این دوره همچنین 2 میلیون سهم وسپه، 5.7 میلیون سهم شبندر و 2 میلیون ذوب را به پرتوفی خود اضافه کرده است.ارزش افزوده پرتفوی بورسی شرکت به 4243 میلیارد تومان و ارزش افزوده پرتفوی غیر بورسی شرکت نیز به 400 میلیارد تومان رسیده است.

NAV سهم با توجه به تغییرات اعمال شده در پرتفوی و سود پرتفوی 62.8 میلیارد تومانی دو ماه اخیر به 618 تومان رسیده است

پارسان نیز در معاملات امروز موفق به عبور از قیمت های 900 تومان شد هر چه به مجمع شرکت نزدیکتر شویم ،با توجه به پتانسیل تعدیل سودی دیگر تا گزارش 12 ماهه شاهد قیمت 1000 تومان نیز برای سهم خواهیم بود.

شخارک در معاملات امروز با صف خرید بیش از 1 میلیون سهمی روبرو شدو به قیمت 2184 تومانی رسید.شرکت در سال‌جاری به علت تحریم‌های سیاسی، مشکلاتی در زمینه حمل و بیمه کشتی‌های محصولات مایع پتروشیمی داشته که همین مساله منجر به افت حدود 20 درصدی تولید مجتمع شده است.با این وجود، تاثیر رشد چشمگیر نرخ ارز آنقدر پررنگ بوده که نه تنها افت سودآوری این شرکت صادراتی را موجب نشده؛ بلکه چشم‌انداز افزایش بازدهی شرکت در سال‌جاری را نیز ایجاد کرده است.با دلار 2500 تومانی پیش بینی می شود شرکت بتواند به سود بیش از 600 تومان نیز دست یابد.

در سایر نمادها و گروه ها:

در گروه قندی تعدیل خوب قلرست سایر قندی ها را نیز با اقبال روبرو کرد.قلرست امروز در قیمت 3708 تومانی و رشد قیمتی بیش از 11 درصدی بازگشایی شد.

شرکت سود هر سهم سال مالی منتهی به 31 تیر ماه 92 خود را از 196 تومان قبلی به 301 تومان افزایش داده و با تعدیل مثبت 53 درصدی روبرو شده است.در سه ماهه نیز 157 تومان آن( 52 درصد) را محقق کرده است.علت تعدیل خوب شرکت افزایش فروش به علت افزایش در نرخ فروش شکر وتفاله خشک  و احتساب فروش محصولات فرعی (تفاله و ملاس ) که می باشد

شایان ذکر است شرکت در پیش بینی جدید خود فروش شکر تولیدی خود را 1319 تومان در نظر گرفته است که در سه ماهه 1383 تومان به فروش رسانده است.شایان ذکر است قلرست در پیش بینی قبلی خود ( اولین پیش بینی ) نرخ فروش شکر 1282 تومان در هر کیلو در نظر گرفته بود.

در گروه قندی قیمت پایه چغندر قند در سال آینده با عیار پایه ( 16) از قرار هر کیلوگرم 135 تومان اعلام شده و تاکید شده که احتمالا با پاداش های منظور شده از طرف کارخانه قند استان قیمت نهایی هر کیلوگرم چغندر قند 160 تومان برسد، این در حالیست که سال گذشته قیمت پایه این محصول 105 تومان بوده است.

 بیمه ملت که امروز با قیمت 120 تومان بازگشایی شد،سود هر سهم سال جاری خود را بر اساس عملکرد شش ماهه از 234 ریال به 240 ریال رسانده و در نیمه نخست سال نیز 132 ریال ان ( معادل 55 درصد) آن را پوشش داده است

وساپا در معاملات امروز بدون تغییر قیمتی زیادی در قیمت 107 تومان ایستاد.وساپا در پرتفوی آبان ماه 302.5 میلیون سهم فملی را از پرتفوی خود خارج کرده است و با این واگذاری و واگذاری های خرد دیگر در شرکت هایی همچون کرماشا،کگل و غدیر 89 میلیارد تومان سود کسب کرده است.

شرکت همچنین در این دوره 3 میلیون سهم شبندر و 1.8 میلیون سهم ذوب را به پرتفوی خود اضافه کرده است.با تغییرات ایجاد شده در پرتفوی شرکت همچنین با توجه به حقوق صاحبان سهام بیش از 860 میلیارد تومانی ( با توجه به ترازنامه منتهی به شهریور ماه 91) و ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری های 224,738 میلیون ریالی NAV سهم به 191 تومان می رسد که قیمت سهم در 89 درصدی آن معامله می شود.

شبندر در معاملات امروز با رشد آرام خود به قیمت 336 تومان رسید و با صف خرید روبرو شد.سهم در قیمت های درصد مثبت فردا با عرضه های بیشتری روبرو خواهد شد.

 

پرشین تحلیل

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی