انجمن ها > انجمن خودرو > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خودرو (بازدید: 798)
پنج شنبه 9/9/1391 - 14:44 -0 تشکر 576682
راه‌های تشخیص روغن‌سوزی خودرو


جام جم آنلاین: اگر روغنی كه باید صرف كاهش اصطكاك، خنك‌كاری و بهبود كار قطعات شود، به دلایلی وارد اتاق احتراق یا همان محفظه بالای پیستون شود و همراه با مخلوط سوخت و هوا حین جرقه زدن شمع بسوزد، به اصطلاح می‌گویند خودرو به روغن‌سوزی افتاده است.


از كجا باید دانست كه چنین نقصی رخ داده و دلایل آن چیست؟ دانستن آگاهی‌های پی‌آمده شاید به كارتان آید: شكستن یك یا چند رینگ پیستون، خوردگی یا ساییدگی جداره سیلندر یا پیستون، خرابی واشر سرسیلندر، لاستیك گیت، كاسه نمد، یاتاقان‌ها، شاتون‌ها، اصطكاك شدید گیت سوپاپ و عواملی مانند آن از دلایل ایجاد روغن‌سوزی در خودرو است.

خارج شدن مستمر دودی متمایل به رنگ آبی از لوله اگزوز، كم شدن دائم روغن، وجود علائم نشت روغن در یك یا چند ردیف دهانه شمع (در اصطلاح مكانیك‌ها: شمع‌ها خیس شده)، چربی سر شمع، چرب و روغنی شدن دستمال یا انگشت كشیده شده به درون لوله اگزوز، بوی سوختن روغن در محفظه موتور و... از جمله نشانه‌های عمومی است كه براساس آنها می‌توان به بروز روغن‌سوزی در خودرو پی برد.

مكانیك‌ها و تعمیرگاه‌های معتبر با وسایل دقیق‌تری چون كمپرس‌سنج و مانند آن به روغن‌سوزی خودرو پی می‌برند و با این وسایل قادرند تشخیص دهند كه همه یا یكی از محفظه‌های پیستون وبه طور مشخص كدام محفظه دچار آسیب شده یا علت روغن‌سوزی ناشی از چیست؟

به محض مشاهده روغن‌سوزی، برای جلوگیری از آلودگی هوا، خرابی بیشتر قطعات، و افزایش هزینه تعمیرات، خودرو را هر چه زودتر برای تعمیر به مكانیك مجرب بسپارید.

بسته به محل یا میزان خرابی، ممكن است تعمیر خودرو به باز و بست سرسیلندر یا موتور، تعویض رینگ‌ها، یاتاقان‌ها، واشرها و دیگر قسمت‌های خراب بینجامد.

اگر خودرو به روغن ‌سوزی افتاده و مكانیك یا تعمیرگاه معتبری نمی‌شناسید، آن را به چند تعمیركار نشان داده، میزان تخمینی خرابی و حدود هزینه تعمیر را جویا شوید (بهتر است همواره انصاف و كیفیت كار تعمیركار را نیز همپا و بلكه بیش از این مسائل در نظر داشته باشید).

رشید حسام -‌ جام‌جم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی