تعلیم و تربیت (بازدید: 97)
سه شنبه 7/9/1391 - 15:0 -0 تشکر 576390
چطور نیازهای فرزندمان را بشناسیم؟


پدرومادر برای اینکه نیازهای فرزندشو برطرف کنه،نیاز به شناخت فرزندش همراه باشناخت نیازهاش داره اما چطور میشه این نیازهارو که اغلب درونی است، شناخت؟ به خصوص این که اکثر فرزندان، نظرات و احساسات خودشونو توی این زمینه(نیازهاشون) مخفی می کنند.


فرزند چنانچه خودش رو فرودست بدونه و هروقت حرفی زد، چهارتا جواب دندان شکن از طرف پدرومادرش دریافت بکنه،دربسیاری از موارد جرأت ارائه اونچه که در ضمیر خودش داره، رو نخواهد داشت. لذا در روان شناسی خانواده توصیه شده که با فرزندتون دوست باشید. طبیعتا اونچه که دوستان به هم میگند احساس می کنند چیزی نیست که حتما سرخورده بشن. اما چرا بچه هااز دوستانشون بیشتر رنگ می گیرندیا بیشتربه اونها رازدلشونو می گن؟


جهت عمده اش اینه که دوستانشو هم سطح خودش، می دونه که درکش میکنن. اگر والدین هم وضعیت اونو درک کنند، می تونند گرایش اونو هم تصحیح کنند. حضرت رسول اکرم(ص) فرموده: کسی که بچه دارد باید با بچه، بچگی کند و با او همراه شود. این فقط در مسائل رفتاری و بازی و امثال اون نیست.با بچه باید بچگی کرد،یعنی بچه احساس کنه که پدرومادر درکش می کنند.معنایش این نیست که هرچه هم گفت باید قبول کرد و معنایش هم این نیست که هرچه او می اندیشد، درست است.همون تجربه به ما می فهمونه که چطور فکر اونو جهت دهی کنیم.


چه اشکالی داره وقتی جوان ما به سن بلوغ رسیدو گرایشش به جنس مخالف شروع شد، درخانه این مساله مورد بحث قرار بگیره و دریک محیط کاملا دوستانه و خارج از امرو نهی همه سخن بگن تا اینها بتونند حرفشونو بزنند.

امام علی(ع) فرموده:«تکلموا تعرفوا فان المرء مخبوءٌ تحت لسانه» سخن بگویید تا شناخته شوید،زیرا آدمی زیرزبانش پنهان است.(نهج البلاغه/کلمات قصار/ش392)

یعنی راز درون رو با زبان می توان آشکار کرد،منتهی شرطش اینه که انسان بتونه با بچه اش صحبت کنه،گفتگو کنه وراجع به مسائل زندگی بسترسازی کنه.بله توی یه شب انسان نمی تونه تمام اسرار درون فرزندشو پیدا کنه،اما درطول زمان می تونه خواسته ها،عاطفه ها و گرایش های اونو پیدا کنه.


بنابراین ،بایدبچه هامونو درتصمیم گیری ها، شریک کنیم. وقتی فرزندمون برای رفتار و نظراتش ارزشی توی خانواده احساس نکنه،طبیعیه که نظر خودشو ارائه نمیکنه.

سه شنبه 7/9/1391 - 21:57 - 0 تشکر 576449

به نام خدا و سلام

«پدرومادر برای اینکه نیازهای فرزندشو برطرف کنه،نیاز به شناخت فرزندش همراه باشناخت نیازهاش داره اما چطور میشه این نیازهارو که اغلب درونی است، شناخت؟ به خصوص این که اکثر فرزندان، نظرات و احساسات خودشونو توی این زمینه(نیازهاشون) مخفی می کنند. »

این مورد در مورد تمام چیزهایی که انسان با آنها سروکار دارد مصداق دارد سرو کله زدن با هر چیز نیاز به شناخت ان دارد و در مورد کودک هم بصورت تام تر وکاملتر

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی