انجمن ها > انجمن عمومی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
عمومی (بازدید: 156)
سه شنبه 30/8/1391 - 16:58 -0 تشکر 575193
آزادی وجود ندارد؟

درایران آزادی وجود ندارد. این جمله ای است كه شاید بارها و بارها از زبان خیلی ها شنیده باشید .
مفهوم آزادی از آن جهت قابل توجه است كه یك مسئله ی بین المللی است یعنی از تمام مرزهای جغرافیایی گذشته و در گفتمان بین المللی و حتی سیاسی نقش ویژه ای را ایفا می كند .


این مفهوم فرامرزی در ادبیات دینی با جلوه های متفاوت مطرح شده است به این معنا كه برخی آزادی دینی را این می دانند كه مردم بتوانند هر دینی را كه بخواهند آزادانه برای خود داشته باشند.

حال این سؤال پدید می آید كه منظور از هر دینی چیست؟

آیا ادیان توحیدی است؟

یا این كه هر گونه مذهبی را می توان دین به حساب آورد برای مثال آیا بهاییت و وهابیت را می توان دین به حساب آورد؟

درباره ی شینتوایسم چه طور یعنی اینكه هر كس روح بابا بزرگش را بپرستد؟ !


اما آزادی دینی معنای واحدی ندارد. عده ای دیگرآزادی دینی را در این می دانند كه افراد اگر بخواهند اصلا دین نداشته باشند -لائیك ها- یعنی آزادی دینی را آزادی مردم از دین می دانند. در واقع بعد از این كه منظورمان از دین را مشخص كردیم می توانیم راجع به آزادی دینی صحبت كنیم. این كه در این حد وسیع از لفظ آزادی استفاده می شود و برای این لفظ معنای واحدی وجود ندارد حقیقتا حیرت آور است !

سه شنبه 30/8/1391 - 17:20 - 0 تشکر 575194

پس تا به این جا متوجه شدیم آزادی در دنیا معانی متفاوت و حتی متضادی دارد. هدف ما این است كه در این دریای معنی كمی آب تنی كنیم .


اگر بخواهیم بگوییم این حرف ها سخت گیری است. آزادی را باید خیلی ساده آزادی مطلق تعریف كرد. آزادی در همه چیز و بدون محدودیت. اینجا چند نكته مطرح می شود و آن این كه تحقق عملی چنین چیزی محال است چرا كه بالاخره ما می خواهیم در جامعه زندگی كنیم و اگر قرار باشد هر كس هر كاری انجام دهد كه سنگ روی سنگ بند نمی شود. این امر را خود غربیها هم قبول ندارند آنها مرز آزادی را جایی می دانند كه حقوق سایرین زیرپا گذاشته شود .

اما آیا می شود آزادی مطلق را در امور فردی صادق دانست.

زمانی كه شخصی قند خونش بالا می رود منطقی است كه بگوییم این آدم آزادی فردی مطلق دارد. بگذاریم مواد قندی بخورد خودكشی كند. اگر این شخص پدر یا مادر شما باشد واكنش شما چه خواهد بود؟

 آیا اگر كسی دلش بخواهد با داشتن یك زن و سه بچه كوچك برود معتاد شود ازنظرعقلی زن این آدم باید بگوید او در حوزه ی شخصی خودش آزادی مطلق دارد ؟


دردین اسلام شاید بتوان مفهوم آزادی را همان اختیار در نظر گرفت. اختیار از آن دسته نعماتی است كه به همراه عقل از وجوه تمایز انسان با حیوان به حساب می آید و اصلا اشرف مخلوقات بودن انسان با این دو نعمت تحقق پیدا می كند .

سه شنبه 30/8/1391 - 17:30 - 0 تشکر 575195



آزادی و اختیار زمانی به كار می آیند كه به همراه عقل باشند و بدون استفاده ازعقل چه بسا باعث نابودی انسان ها نیز باشند. اختیار و آزادی از نگاهی مثل چاقو می مانند. هم می توان آن را به قلب یك انسان بی گناه فرو كرد وهم اینكه برای تهیه غذای گوارا از آن استفاده كرد .

اعتقاد ما بر این است كه اگر شخصی با اطلاعات كامل ادیان مختلف را به صورت عقلی بررسی كند در نهایت بدون شك به این نتیچه می رسد كه كدام دین برتر است .

شاید این مسئله كه برخی از قواعد دینی مخالف آزادی است ذهن شما راهم مثل من به خود مشغول كرده باشد مثلا محدودیت هایی كه در پوشش وجود دارد. اینجا همه چیز به تعریف شما از آزادی برمی گردد .

اسلام آزادی حقیقی را آزادی ذهنی و روحی می داند. با توجه به این امر كه تفكر هركس مسیر زندگی اش را مشخص می كند. این تفكر است كه به جسم دستور می دهد وجسم تنها اجرا كننده فكر است در نتیجه آزادی حقیقی آزادی فكری است. بر همین اساس اهتمام اسلام بیشتر در مسائلی است كه با روح انسان سر و كار دارد شاید اینجا علت توجه اسلام به پوشش مشخص شود. دانشجویان ارتباطات بهتر از هر كسی این را می دانند هر پوششی در اجتماع انتظار و ذهنیتی را به همراه دارد .

سه شنبه 30/8/1391 - 17:31 - 0 تشکر 575196



شاید بتوان نوع پوشش را یكی از مهم ترین دلایل ایجاد رابطه (اینجا منظور از رابطه نوع خاصی از ارتباط هست كه نوع پوشش از عوامل ایجاد آن به شمار می رود بدیهی است هر ارتباطی این ویژگی را ندارد) به حساب آورد.

ایجاد یك رابطه به راحتی می تواند هشتاد درصد از ذهن طرفین رابطه را به خود مشغول كند. فكر كردن به یك مسئله دقیقا به معنای فكر نكردن به چیزهای دیگر است. این در حالی است كه جوانی از مهم ترین سرمایه های هر كسبه حساب می آید.

آیا برای پریدن سكویی بهتر از جوانی پیدا می كنیم. میزان موفقیت هرانسانی در زندگی به این بستگی دارد كه مهم ترین دوره ی زندگی خود را چگونه سپری كرده باشد.

هم می توان ماشین عمر خود را در جاده های فرعی پر پیچ و خم با سرعت پایین برانیم وهم در آزاد راه با حد اكثر سرعت .


زمانی كه اسلام پوشش خاصی را تعیین می كند به معنی محدودیت نیست بلكه عین آزادی است. هرفردی باپوشش كامل و رسمی می تواند به مراتب راحت تر وموفق تر در جامعه حاضر شود .


بااین تعریف از آزادی شاید بتوان اسلام را آزادی بخش ترین مفهوم دنیا دانست .

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی