انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 385)
دوشنبه 29/8/1391 - 11:7 -0 تشکر 574934
دینداری منفعت طلبانه، خوب یا بد؟؟

سلام دوستان
ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان رو به همه شما عزیزان تسلیت می گم

 

خب عزیزان ما در ایران خوشبختانه با سبک زندگی دینی آشنایی داریم و خیلی از مردم دارند با این سبک زندگی می کنند
ولی وقتی در بین مردمی که به اصطلاح بهشون مذهبی می گیم زندگی می کنیم، احیانا در بعضی مواقع از بعضی رفتارها و اعمال اونها یا شیوه زندگی و تجملات یا افراطها و تفریطهایی که دارند تعجب می کنیم. ( البته در این بین ممکنه خدای نکرده خودمون هم دخیل باشیم و جزء این گروه قرار بگیریم )


سوال من اینه: ما چند نوع دینداری داریم؟
آیا کسانی که با امام حسین علیه السلام جنگیدند مسلمون نبودند؟ امام حسین رو نمی شناختند؟ مگه فرزدق به امام نفرمود که اینها قلوبشون با شماست اما شمشیرهاشون بر علیه شماست؟


دینداری اینها با دینداری امام حسین و اصحاب امام حسین چه فرقهایی داشته که امام و یارانش  رو به رضوان الهی رسونده و گروهی رو به درک اسفل السافلین؟؟

آیا  صرف اینکه بله ما نماز می خونیم و روزه می گیریم و سعی می کنیم حرام انجام ندیم، می تونه ما رو جزء اصحاب و یاران امام زمان خودمون قرار بده؟ ؟


تیتری که برای این مبحث انتخاب کردم جای بحث داره، میشه در مورد تعریف منفعت هم بحث کرد و با توجه به تعریف اون به این نکته برسیم که دینداری منفعت طلبانه یعنی چی؟ آیا این دینداری خوبه یا بد؟ در چه صورت خوبه و در چه صورت بده ؟خلاصه دوستان گرامی بیایید  با هم بحث کنیم تا ببینیم باید چه طوری زندگی کنیم تا بتونیم واقعا شخصیتی پیدا کنیم تا ما را لایق در خدمت قرار گرفتن امام زمانمون قرار بده تا بتونیم رضایت خدا و امام زمان رو بدست بیاریم. ( انشالله )
خدا در همین نزدیکی است
سه شنبه 30/8/1391 - 13:23 - 0 تشکر 575155

دینداری به صورت کلی یعنی زندگی مبتنی بر اصول دینی، یعنی رعایت بایدها و نبایدها و  انسان دیندار
کسی است که تمام هم و غمش اینه که حرامها و حلالها رعایت بشه

اما آیا همین دینداری هم مراتب و درجاتی داره؟
چه چیزی باعث میشه که دیندارانی مثل یاران اباعبدالله از امام حسین لحظه ای دست نکشند اما دیندارانی هم بودند که به بهانه های مختلف امام حسین رو همراهی نکردند؟
خدا در همین نزدیکی است
سه شنبه 30/8/1391 - 13:29 - 0 تشکر 575157آیا دینداری صحیح یعنی دینداری که در آن فرد مقید به رعایت اصول دینی است و سعی دارد که گناهی از او سر نزند و به واجبات مقید باشد ، هم قابل دسته بندی است و درجات دارد؟


چه نوع دینداری ای می تواند ما را به جایی برساند که بتوانیم جزء یاران امام زمان علیه السلام باشیم همانگونه که اصحاب اباعبدالله توانستند به این جایگاه برسند؟؟

خدا در همین نزدیکی است
سه شنبه 30/8/1391 - 13:36 - 0 تشکر 575159

لازم است که به ذکر روایتی از امام سجاد علیه السلام بپردازیم:قال علی بن الحسین(ع):


«انی لاکره ان اعبد الله لا غرض لی الا ثوابه. فاکون کالعبد الطمع المطیع ان طمع عمل و الا لم یعمل و اکره ان اعبده الالخوف عقابه فاکون کالعبد السوء ان لم یخف لم یعمل.قیل: فلم تعبده؟قال: لما هو اهله بایادیه علی و انعامه »


(مجموعه ورام: ج، ص 2108)


حضرت علی بن الحسین(ع) می فرمود:


«دوست ندارم که هدف من در پرستش خداوند، تنها پاداش او باشدکه در آن صورت من مانند برده طمعکار و فرمانبرداری خواهم بودکه اگر طمع در نهادش باشد، عمل می کند و گرنه از کار بازمی ایستد و همچنین میل ندارم که خداوند را تنها از جهت ترس عقابش بپرستم و ماننده بنده بدکاری باشم که اگر نترسد، عمل نکند. عرض شد: پس بر چه اساس خدا را می پرستی؟فرمود: از این جهت که او با نیکیهائی که به من کرده و نعمتهائی که عنایت فرموده شایسته پرستش است » .

خدا در همین نزدیکی است
دوشنبه 6/9/1391 - 16:22 - 0 تشکر 576210با توجه به حدیث ای که از امام سجاد علیه السلام قید شد دو نوع دین داری صحیح وجود دارد یعنی در دینداری صحیح که در آن واجبات و محرمات رعایت می شود دو سطح وجود دارد:


دینداری معمولی به طمع بهشت و از خوف جهنم ( که امام سجاد فرمودند که من نمی خواهم این نوع دینداری را داشته باشم ) 

دینداری ایده آل 

امام حسین علیه السلام قبل از حرکت از مکه،  در سخنی چنین فرمودند که 

خط الموت على ولد آدم مخط القلادة على جید الفتاة ، و ما اولهنى الى اسلافى اشتیاق یعقوب الى یوسف ، و خیر لى مصرع انا لاقیه ، كانى باوصالى تقطعها عسلان الفلاة بین النواویس و كربلا فیملان منى اكراشا جوفا و اجربة سغبا، لا محیص عن یوم خط بالقلم ، رضا الله رضانا اهل البیت ، نصبر على بلائه و یوفنا اجور الصابرین  .  .  .  الا من كان فینا باذلا مهجته موطنا على لقاء الله نفسه فلیرحل معنا، فانى راحل مصبحا ان شاء الله تعالى مرگ بر فرزندان آدم لازم و حتمى گردیده ، همانند گردنبد كه لازمه گردن دختران جوان است و من به دیدار نیاكانم آنچنان مشتاقم مانند اشتیاق یعقوب به دیدار یوسف و براى من قتلگاه معین شده كه به آنجا خواهم رسید و گویا مى بینم كه درندگان بیانانها (لشكركوفه ) در سرزمین میان نواویس  و كربلا اعضاى بدن مرا قطعه - قطعه كرده و شكمهاى گرسنه خود را با آنها سیر و انبانهاى خالى خود را پر مى كنند، از پیش آمدى كه با قلم قضا و قدر نوشته شده است ، گریزى نیست ، خشنودى خداوند خشنودی ما اهل بیت پیامبر صلى الله علیه و آله است ، در برابر امتحان خدا صبر و شكیبایى می کنیم و خداوند اجر صابران را می پردازد. هر کس مى خواهد در راه ما از جانش ‍ بگذرد و خونش را در راه لقاى خداوند نثار كند، آماده حركت با ما باشد كه من فردا صبح حركت خواهم نمود .  ان شاء الله تعالى ) . 

در اینجا امام حسین علیه  السلام اشاره دارند که آنچه برایشان اهمیت دارد رضای خداوند است و ما بر امتحان الهی صبر می کنیم. درواقع امام حسین اشاره می کنند که به دنبال کسب رضایت خداوند هستند. 
خدا در همین نزدیکی است
دوشنبه 6/9/1391 - 16:34 - 0 تشکر 576211


هر انسانی این ویژگی را دارد که منفعت طلب است و دنبال چیزی است که برایش سود و نفعی داشته باشد 

پس منفعت طلب بودن انسان به ذاته چیز بدی نیست 

ولی این انسان منفعت طلب یک ویژگی خوب دارد که اگر منفعت طلبی در راستای آن باشد خیلی عالی است و آن هم کمال جویی است درواقع  منفعت طلبی باید در راستای کمال جویی باشد 

اصل کمال جویی است، نه منفعتی که خلاف جهت کمال است در جاهایی منفعت طلبی با کمال جویی در تضاد قرار می گیرد. 

مثلا به فرد مقام یا شغلی پیشنهاد می شود که اقتضائاتی دارد که او را از رسیدن به کمال باز می دارد لذا این فرد از این منفعت که خلاف کمال است می گذرد تا به کمال مورد نظر برسد. 
خدا در همین نزدیکی است
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی