انجمن ها > انجمن امور تربیتی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
امور تربیتی (بازدید: 127)
چهارشنبه 24/8/1391 - 18:14 -0 تشکر 574036
رفتار كودكم در عید ها و سوگواری ها

پرورش فرزندان یكی از پیچیده ترین و در عین حال مهم ترین مسئولیت های والدین می باشد كه به دلیل شرایط زندگی امروزه، توجه به بعضی از ابعاد آن از سوی والدین مغفول مانده است.

اگرچه توجه به پرورش علمی و جسمی فرزندان غیرقابل اجتناب بوده و روز به روز بر ضرورت گسترش دامنه توجه به آن افزوده می شود، ولی با مدرنیزه شدن زندگی، آموزش ابعاد پرورشی مانند آموختن مراسم مذهبی، آداب رعایت حقوق دیگران، دلبستگی وكمك به دیگران و اهمیت روابط اجتماعی و عاطفی با وجود تاكید شدید كارشناسان و صاحب نظران آن گونه كه شایسته است از سوی والدین و خانواده ها مورد توجه قرار نمی گیرد.

 شاید فرا رسیدن ایام محرم بهانه ای باشد تا ما به بازنگری دراین خصوص بیشتر روی آوریم. یكی از وجوه انسان كامل علاوه برمهارتهای شغلی داشتن ریشه های قومی و دلبستگی او به فرهنگ،ملیت و مذهب اوست.

خاصیت جامعه صنعتی و مدرنیزه شدن زندگی، ایجاد فاصله بین اعضای خانواده است، بدین گونه كه با كم شدن اوقات فراغت، احساس نیاز به معاشرت و رفت وآمدها با اعضای خانواده رو به افول گذاشته و در نهایت افراد را به خودگرایی و انزوا می رساند. یكی از بهترین راهها برای مقابله خانوادها با انزوای فرزندان توجه بیشتر به مراسم و مناسك مذهبی و اعیاد ملی است.

چهارشنبه 24/8/1391 - 18:17 - 0 تشکر 574037

با برگزاری ساده و در عین حال كامل ایامی مانند شب یلدا،چهارشنبه سوری و... بودن دركنارفامیل ودوستان تعریف ریشه های فرهنگی این آداب ورسوم درقالب داستان شركت دادن كودكان درتزئین منزل وپذیرایی های خاص ایام هم برشادی ونشاط فرزندان مان می افزاییم و هم شناخت آنان را ازملیت وآداب ورسوم توسعه بخشیده وعلاقه مندی آنان به فرهنگشان راتشدیدمی كنیم.


در سوگواریها و اعیاد مذهبی به شركت دادن فرزندانمان در مراسم و به خصوص پخش شربت، شیر،خرما و ... وبا بیان صفات و خصوصیات رهبران مذهبی مثل ادب، علاقه مندی آنان به والدین، خنده رویی و شوخ طبی آنان، معطر و پاكیزه بودنشان، روح همكاری و كمك به افراد پیر، تواضع در برابر ضعیف، حق گرایی، مبارزه با ظلم و دروغگویی، اهل علم و ورزش بودن، شكرگزاری، عبادت و عشق به پروردگار در نزد ایشان و ... و بسیاری دیگر از صفات كودك فهم و كودك پسند می توان الگوهایی فراهم ساخت تا راه رسیدن به كمال را با تقلید و همانند سازی از این قهرمانان واقعی را حتتر طی كنند. این امر مستلزم اندكی شناخت و مطالعه بزرگان دینی هر مكتب و مذهبی است، شاید ایام محرم و ... زمانی مناسب باشد تا ما با برخوردی درست و مناسب و فراخور حال و طبع فرزندانمان به بیان داستانهای كمی ملموس تر و شادمانه تر از زندگی رهبران مربوط به این ایام و شركت دادن آنان در مراسم نگرشی قابل قبولتر و خوشایند تری در نسل آینده به وجود آوریم كه نه از روی ترس و نه با بی تفاوتی و بی میلی كه با ایجاد عشق و عمق و عالمانه به بسیاری از مناسك مذهبی روی آورند و باور كنند كه در هنگام بروز مشكلات تنها نیستند و می توانند از ایشان طلب كمك و یاری كنند .


چهارشنبه 24/8/1391 - 18:18 - 0 تشکر 574038

در همین راستا كمك كردن به فقرا و نیازمندان از طریق فرزندان و یا پخش خرما و شیرینی برای آمرزش اموات توسط آنان روح آشنایی احترام به یادآوری پدر و مادران از دنیا رفته را در آنان تقویت و به عشق و تواضع آنان را به گذشتگان افزوده و ریشه اصالت و حرمت به اطرافیان و تكریم و یاد آوری نیاكان را پر رنگتر خواهد ساخت.

اگر چه زندگی شهر نشینی و سرعت زیاد گذشت زمان وقتی را برای اینگونه ارزشها و لزوم پرداختن به آنها بر ایمان باقی نگذاشته ولی باور كنیم با اندكی برنامه ریزی و رسیدن به ضرورت آن شاید بتوانیم همانقدر كه برای آموزشهای رایج وقت و انرژی و امكانات مالی صرف می كنیم تنها اندكی زمان و انرژی برای این یادآوریها و آموزشها اختصاص دهیم، از این طریق روابط عاطفیمان نیز با آنان گرمتر و صمیمانه تر خواهد شد باور نمی كنید امتحان كنید.

جمعه 26/8/1391 - 12:8 - 0 تشکر 574361

سلام
ممنون از مطلب بسیار خوبتون.

خیلی خوبه که والدین و مربیان عزیز در شرایط فعلی جامعه توجه بیشتری به این مراسم ها داشته باشن و با برنامه ریزی وقت بیشتری برای حضور در این برنامه ها اختصاص بدن .

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی