• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نصف جهان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نصف جهان (بازدید: 303)
شنبه 20/8/1391 - 20:40 -0 تشکر 572994
زیبایی‌های مشهور و نامشهود نصف جهان +عکس

 
 
گزارش از دو بنای تاریخی و زیبا در اصفهان
 چند صد سال پایتخت بودن در اوج تمدن و هنر ایران، گردآوری بزرگترین هنرمندان و معماران از تمام مملکتهای تحت نفوذ ایران، اصفهان را موزه ای زنده برای هنر دوره اسلامی‌کرده است.
در این میان، میدان نقش جهان، به عنوان یکی از اصلی ترین میدانهای تاریخی کشور، شهرتی جهانی برای خود به هم زده که ناشی از وجود مسجدامام  (شاه سابق) در ضلع جنوب، مسجد شیخ لطف اله در شرق، کاخ عالی قاپو در غرب و سردر بازار قیصریه در شمال است.
مسجد شیخ لطف اله تنها مسجد بدون مناره این شهر، با گنبدی عظیم که مانند کاسه چینی بزرگی، نقوش اسلیمی‌خاص اصفهان را در خود جای داده، قرنهاست الهام بخش هنرمندان رشته‌های مختلف نگارگری، تذهیب، قالی بافی و معماری شده است.
کاخ عالی قاپو، تنها عمارتی است که از مقابل (مرکز میدان نقش جهان) دو طبقه به نظر می‌رسد، از سمت چپ (شمال میدان) سه طبقه است و از ضلع پشت، (خیابان استانداری و جنب گنبد شیرگویا) پنج طبقه است.
در بیان عجایب و زیباییهای مسجد شاه همین بس که در سال 1974، پیرپائولو پازولینی، کارگردان شهیر ایتالیایی، برای ساخت فیلم "شبهای عربی یا هزار و یک شب) تمام کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را جستجو کرد تا مکانی زیبا و افسانه ای را برای یکی از اصلی ترین سکانسهای فیلم خود بیابد و در نهایت، به اصفهان رسید و مسجد شاه را برای فیلمبرداری انتخاب کرد.
انعکاس هشتگانه صدای پا در زیر گنبد و شبستان این مسجد نیز حکایتی مشهور است.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

شنبه 20/8/1391 - 20:41 - 0 تشکر 572995


بازار هنر و تجارت
ولی در ضلع شمال میدان، بازار قیصیریه هنوز فعال و زنده پس از گذشت قرنها به کاربری خود ادامه می‌دهد.  این بازار که هم اکنون بزرگترین مرکز عرضه صنایع دستی استان اصفهان است در سال 1029 هجری قمری (دوران صفویه) در شمال میدان تاریخی نقش جهان ساخته شد.
بازار قیصریه یا شاهی در دوره صفویه مرکز فروش پارچه‌های گرانبها بوده و شرکتهای تجاری خارجی نیز در آن حجره‌هایی داشته اند.
این بازار قسمت اصفهان جدید دوره صفویه را به شهر سلجوقی میدان کهنه آن روزگار (میدان عتیق فعلی) متصل می‌کرده است. در سردر ورودی بازار بزرگ قیصریه چند تابلوی نقاشی است که در بالاترین قسمت آن دو مرد تیرانداز با نیم تنه شیر یا ببر و دم اژدها بر کاشی معرق که بیانگر صورت فلکی اصفهان (برج قوس) دیده می‌شود. مرد تیرانداز به دم خود نشانه گرفته که نشاندهنده مبارزه قسمت معنوی انسان با بخش  حیوانی اوست.
در دو طرف این سردر دو سکوی وسیع وجود دارد که در روزگار قدیم زرگران و جواهر فروشان بساط خود را بر روی آن پهن می‌کردند. جهانگردان مشهوری مانند ناصر خسرو و شاردن به توصیف بازارهای گسترده اصفهان پرداخته اند که قیصریه نیز در قرون بعد، قسمتی از این بازار بزرگ را تشکیل داده است. برخی از تاریخ دانان علت نامگذاری این بازار را شباهت این بنای تاریخی به قیصریه یا قیساریا در آسیای صغیر (ترکیه امروز ) دانسته اند.
ساختار بازار را راسته‌های آن هم چون راهرویی سرپوشیده فراگرفته است که حجره‌های فروشندگان در دو سوی آن قرار می‌گیرد و در محلی به نام چهارسوق به هم می‌پیوندند که گنبد آن نسبت به گنبدهای راسته‌های بازار بلندتر است.
در کنار راسته‌ها، تیمچه‌ها، سراها، و کاروان سراها قرار می‌گیرند. این مجموعه را کارگاه‌های صنایع دستی، مساجد و مدارس علوم مذهبی و بناهای عمومی‌در برمی‌گیرند و امروزه، در بازار بیشتر فعالیت‌ها بر پایه و مبنای فروشندگان بزرگ استوار است که ایشان در تیمچه‌ها و سراها حجره می‌گزینند. سراها نیز معماری شایانی دارند و دارای حیاطی مرکزی و حوضی فرح‌بخش در فضای مرکزی‌شان هستند.

بازار اصفهان


فضای داخلی این بازار، به دلیل وجود روزنه‌هایی در سقف، در هر ساعت، چهره ای متغیر دارد به گونه ای که هیچ ساعتی از آن، مانند ساعت دیگری نیست. چارسوقهای بزرگ و آبچالهای زیبا، در گوشه و کنار این بازار فراوان وجود دارد و هنوز دیدن عجایب و زیباییهای این بازار، آن را به موزه ای رایگان و کهن برای گردشگران بدل کرده است.

بازار اصفهان


در قسمتهای غربی این بازار، فلزکاران و هنرمندان مختلف هنوز کارگاه‌های سنتی خود را اداره می‌کنند و هنرمندانه، صنایع دستی و هنرهای زینتی اصیل ایرانی را از ماورای چند قرن گذشته به زمان حال پیوند می‌دهند.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

شنبه 20/8/1391 - 20:41 - 0 تشکر 572996

کلیسای وانک، آینه هنر ارمنی
یکی از زیباترین بناهای اصفهان، کلیسای وانک در محله جلفای اصفهان است. این کلیسا در تمام طول هفته به عنوان موزه هنر ارمنیهای اصفهان، به روی علاقمندان باز است.
محوطه درونی این بنای عظیم و زیبا را هنرمندان مختلف ارمنی، با نقاشیهای مسحور کننده ای تزئین کرده اند که قدمت برخی از آنها، به قدمت خود بنا می‌رسد.
این کلیسا با نام اصلی آمنا پرکیج از روی کلیسای سنت استپانوس در جلفای آذربایجان کپی برداری شده‌است. این بنا در زمان شاه عباس دوم ساخته شده‌است. وانک در زبان ارمنی به معنی کلیسای جامع است. وانک اولین بار در سال ۱۶۰۴ ساخته شد که البته این بنا خیلی کوچک‌تر از بنای فعلی و با وسعت کم ساخته شد و سرانجام بنای اصلی آن در سال ۱۶۶۴ در زمان سلطنت شاه عباس دوم به اتمام رسید.
گنبد دایره وار مانند گنبدهای مساجد است. نمای بیرونی آن از آجر پخته است و نمای داخلی گنبد به رنگ لاجوردی که با تصاویر مذهبی و تزئینات گلبوته و طلاکاری آذین شده، دور تا دور گنبد هشت پنجره وجود دارد. در فاصله ی میان آنها تصاویری از آفرینش آدم و حوا، خوردن میوه ممنوعه، مرگ‌هابیل و ... دیده می‌شود.

کلیسای وانک


در محل سرودخوانان کلیسا جای چهار تصویر همراه با گلبوته‌هایی در اطراف آن به چشم می‌خورد که در آنها شکنجه قدیسان دیده می‌شود. تصاویر محل سرودخوانان مربوط به حضرت مسیح است که در اتاقک اشیا مخصوص با تصاویری از بشارت دادن فرشته به حضرت مریم شروع می‌شود، کلیسا را دور می‌زند و با تصویر رحلت حضرت مریم پایان می‌پذیرد. تصاویر میانی را میلاد عیسی مسیح، سجده سه پادشاه مجوس به عیسی، آزمون مسیح توسط ابلیس، آخرین شام عیسی، مصلوب شدن و دفن عیسی، معراج عیسی و تشکیل می‌دهد.بر دیوار شمالی داخل کلیسا، تصاویر رستاخیز نقاشی شده است. بالای آن بهشت، که در آنجا رستگان وارد می‌شوند و در قسمت پایین دوزخ مهیب که آتش زبانه می‌کشد، اژدهای چند سر و دیوهای رم کرده، فرشتگان از بالا گناهکاران را به حفره در می‌اندازند و ... نقاشی شده است.

کلیسای وانک


شکوه این کلیسا، قسمتی از لطافت روح هنرمندان اقلیت اصفهانی را نشان می‌دهد.


اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

چهارشنبه 24/8/1391 - 11:3 - 0 تشکر 573944

دوست گرامی javid1000:
مطلب خیلی خوبی بود، فقط بهتر است هر عکس با توضیحات را در یک پاسخ مجزا به کار می بردید که طول پاسختون اینقدر طولانی نشه ...

 

.....................................................................................................

روزی تو خواهی آمد از کوچه های باران 

تا از دلم بشویی غم های روزگاران

http://img1.tebyan.net/Big/1388/11/36222359111523534249227329396975323285.jpg

چهارشنبه 24/8/1391 - 11:17 - 0 تشکر 573947

وقتی زندهرود من شده زنده بود همه این زیبایی به چشمم نمیاد

   زندگی زنگ تفریحی بیش نیست            زنگ  بعد  زنگ  حساب است

                                                          داودخطر

چهارشنبه 24/8/1391 - 13:8 - 0 تشکر 573970

davvoodkhatar گفته است :
[quote=davvoodkhatar;277348;573947]وقتی زندهرود من شده زنده بود همه این زیبایی به چشمم نمیاد

انشالله زنده رود دوباره پررونق شده و همیشه زنده می ماند

سلام بر حسین و یاران وفادارش
محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است.
امام خمینی (ره)
چهارشنبه 24/8/1391 - 21:6 - 0 تشکر 574064

7asemoon گفته است :

انشالله زنده رود دوباره پررونق شده و همیشه زنده می ماند
davvoodkhatar گفته است :
[quote=7asemoon;397185;573970][quote=davvoodkhatar;277348;573947]وقتی زندهرود من شده زنده بود همه این زیبایی به چشمم نمیاد


الان دیگه واسه من مهم نیست
بی پولی و بیکاری و اعتیاد از همه اینها بد تره ایشالله این مشکل ها برطرف بشه

   زندگی زنگ تفریحی بیش نیست            زنگ  بعد  زنگ  حساب است

                                                          داودخطر

چهارشنبه 24/8/1391 - 22:18 - 0 تشکر 574093

kousar_764 گفته است :
[quote=kousar_764;331203;573944]دوست گرامی javid1000:
مطلب خیلی خوبی بود، فقط بهتر است هر عکس با توضیحات را در یک پاسخ مجزا به کار می بردید که طول پاسختون اینقدر طولانی نشه ...


سلام به دوست گرامی kousar_764
خیلی خرسندم از اینکه با ایجاد این مطلب اندکی از رضایت شما دوست عزیز را جلب کنم...
بله حتما در تاپیک های بعدی در پاسخ مجزا ایجاد میکنیم تا پاسخ ها اینقدر طولانی نشه.
یاعلی

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی