انجمن ها > انجمن دانش آموزی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
دانش آموزی (بازدید: 498)
پنج شنبه 18/8/1391 - 11:8 -0 تشکر 572474
«قصه خوب خدا» پاسخی به پرسش‌های اعتقادی كودك با زبان هنر

بر گرفته از http://iqna.ir/fa/news_detail.php?ProdID=1133217 نوشته ی منا برجی‌خانی

نمایش «قصه خوب خدا» از جمله معدود نمایش‌هایی است كه در سال‌های اخیر به مهمترین پرسش‌های اعتقادی كودك مبنی بر خداشناسی و توحید پاسخ می‌گوید، موضوعاتی كه چند سالی است در هنر برای كودك به فراموشی سپرده شده است.


هنر تأثیرگذارترین زبان برای انتقال مفاهیم ارزشمند و انسانی به مخاطب است كه در این میان، بهره‌ بردن از این زبان برای تربیت كودك و نوجوان و سوق دادن آنها به تأمل بر روی این مضامین بیش از بزرگسال است، چرا كه ذهن كودك همانند زمینی آماده كشت است تا نهالی در آن كاشته شود، نهالی كه در آینده ثمر خواهد داد و فرهنگ و باورهای هر جامعه را شكل می‌دهد.

پنج شنبه 18/8/1391 - 11:9 - 0 تشکر 572475

سال‌ها است كه در جامعه ما هنر سینما و تئاتر برای كودكان محدود شده و یا با موضوعاتی غیردینی و ارزشی پیگیری می‌شود. گاه دیده می‌شود كه تولیدكنندگان این آثار تنها برای فروش بیشتر و یا جذب مخاطب كودك از روش‌های نادرستی استفاده می‌كنند كه از این موارد می‌توان به استفاده از آهنگ‌های نامناسب برای كودكان اشاره كرد. بسیاری از تولیدات این حوزه تأثیری مقطعی بر كودك می‌گذارند و پس از گذشت چند روز خاطره‌ای از لحظات دیدن این آثار در ذهن آنها باقی نخواهد ماند.

با بررسی آثار دهه 60 و بیشتر از آن دهه 70 متوجه می‌شویم كه سینما و تئاتر دینی و اخلاقی برای كودكان چنان تأثیری بر مخاطبان خود گذاشته است كه پس از گذشت دو دهه همچنان آهنگ‌ها و ترانه‌های این آثار نوستالژی دوران كودكی آنها را تشكیل می‌دهند. حال اینكه چطور به این مرحله رسید‌ه‌ایم كه برنامه‌های بی‌محتوا و كم‌محتوا جای تولیدات آثار فاخر را گرفته‌اند و تعدد عمو‌ها و خاله‌ها در برنامه‌های تلویزیونی نتوانسته‌ است، كودك امروز را از این تنهایی در هیاهوی فرهنگ غرب نجات دهند، پرسشی است كه پرداختن به آن در مجال این نوشتار نمی‌گنجد.

پنج شنبه 18/8/1391 - 11:10 - 0 تشکر 572476

با وجود این وضعیت، حوزه هنری چند روزی است كه میزبان یك تئاتر از سوی گروهی از استان كرمانشاه است كه علاوه بر برگزیده شدن در جشنواره ایثار، برگزیده شدن در نهمین دوره جشنواره سراسری تئاتر ماه را نیز در كارنامه خود دارد. «قصه خوب خدا» عنوان نمایشنامه‌ای است كه به قلم حمیدرضا نعیمی به رشته تحریر درآمده و به كارگردانی سعید نوروزی به صحنه اجرا رفته است.


این نمایش جزء معدود آثاری است كه در سال‌های اخیر با محوریت خداشناسی و معاد برای كودكان و نوجوانان ساخته و پرداخته شده است. پرسش اصلی شخصیت‌های این نمایشنامه بر حول موضوعاتی چون خدا كجاست؟، انسان‌ها پس از مرگ به كجا می‌روند؟ چرا خدا را نمی‌بینیم؟ خدا چه شكلی است؟ و ... شكل می‌گیرد؛ پرسش‌هایی كه بارها و بارها از سوی كودكان بازگو می‌شود و یا در ذهن آنها وجود دارد.


داستان این نمایشنامه در خصوص پسری با نام «حسنی» است كه به همراه دوستان خود برای پیدا كردن خدا به مكان‌های مختلف می‌رود و از افراد متعددی درباره اینكه خدا كجاست؟ می‌پرسد. در نهایت وی و دوستانش به این نتیجه می‌رسند كه خدا در همه جا حضور دارد و این انسان‌ها هستند كه باید قلب خود را برای درك او آماده كنند.


تلفیق شعر و بیان روایی از دیگر كاركردهای مهم در این نمایش است كه سبب می‌شود تا كودك ارتباط بهتری با موضوع برقرار كرده و موضوع داستان برای وی كسالت‌آور نباشد. از این مهمتر، موضوع ترانه‌ها است كه با موضوع محوری داستان ارتباط داشته و صرفاً برای شادی مقطعی كودكان سروده نشده است.


موضوعات مختلف دیگری در خلال موضوع اصلی مطرح می‌شود كه به انتقال موضوع اصلی كمك شایانی می‌كند. موضوعاتی چون دعا كردن، احترام به بزرگترها، اذیت نكردن دیگران، دوست بودن و محبت كردن از جمله این موضوعات است. اما با وجود این، گاه تعدد پیام‌ها و صحنه‌های مختلف كسالت را برای كودك به همراه دارد.


مهمترین دلیلی كه سبب شده تا این نمایش بنا بر آمار اعلام شده جزء یكی از نمایش‌های پر مخاطب در چند روز اخیر باشد، ابتكار كارگردان در به كارگیری شیوه‌های جدید اما ساده بود كه از این جمله می‌توان به حضور خود كارگردان در میان كودكان و نوجوانان و برقراری ارتباط با آنها اشاره كرد.

پنج شنبه 18/8/1391 - 11:10 - 0 تشکر 572477

از دیگر موضوعاتی كه بر جذابیت این نمایش افزوده، دكور آن است كه اگرچه كمتر از وسایل و ابزارهای دكور استفاده شده، اما به دلیل به كاربردن رنگ‌های جذاب و شاد مورد توجه مخاطب قرار می‌گیرد. علاوه بر این، كتاب بزرگی با نام «قصه خوب خدا» در پس‌زمینه نمایش قرار داده شده است كه جزء اصلی‌ترین اجزای دكور این نمایش را تشكیل می‌دهد. تغییر و ورق خوردن صفحات این كتاب بزرگ مطابق تغییر هر صحنه توسط بازیگران، از دیگر موضوعات جالب در این نمایش است. انتخاب كتاب به عنوان پس‌زمینه نمایش علاوه بر هماهنگی آن با عنوان نمایش، به دلیل هماهنگ بودن با موضوع صحنه‌ها و استفاده از رنگ‌های جذاب و شاد، شكل دیگری به نمایش بخشیده است.


ورود بازیگران نمایش از میان جمعیت به صحنه تئاتر نیز از دیگر ابتكاراتی بود كه در این نمایش دیده می‌شود. این امر سبب می‌شود تا دانش‌آموزان حاضر در سالن با حضور شخصیت‌های مثبت وی را تشویق و با آمدن شخصیت‌های منفی و ترسناك عكس‌العمل نشان دهند.


در نهایت می‌توان گفت كه هر چند كه موضوعات مختلفی در حوزه دین و اعتقادات هستند كه می‌توانند دست‌مایه نویسندگان و هنرمندان در عرصه تئاتر قرار گیرند، اما بسیاری از این مفاهیم فراموش شده‌ و موضوعات فانتزی جای آنها را گرفته‌اند. مفاهیمی كه تأثیری در تقویت بنیان‌های اعتقادی این گروه سنی ندارند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی