انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 121)
پنج شنبه 18/8/1391 - 0:40 -0 تشکر 572400
آثار و پیامدهای از بین رفتن حریم ها درخانواده

رعایت حریم خانواده اعم از حریم فیزیکی واخلاقی از موضوعات مهمی است که به توجه ویژه خانواده ها و همچنین برنامه ریزان اجتماعی و اقتصادی نیاز دارد. اگر چه امروزه مردم مجبورند در مجتمع های مسکونی انبوه و خانه های کوچک زندگی کنند اما این امر نباید مانع از رعایت حریم ها در خانه شود؛ چه بسا رعایت نکردن همین نکات به ظاهر ساده و معمولی پیامدهای جبران ناپذیری در زندگی مشترک داشته باشد.رعایت حریم های فیزیکی، حریم بین والدین و فرزندان و حریم فرزندان با یکدیگر از موضوعات مهمی است که در آموزه های دینی بر آن تاکید بسیاری شده است.

در این مطلب با یکی از محققان در حوزه مطالعات زنان درباره لزوم رعایت حریم ها وپیامدهای رعایت نکردن آن گفت وگو کرده ایم که در ادامه می آید.زهرا امین مجد عضو هیئت علمی دفتر مطالعات و تحقیقات زنان حوزه علمیه قم در این باره چنین می گوید: شواهد تاریخی گواه آن است که انسان غربی نیز قبل از تسلط نظام ابتذال و سلطه فرهنگ مصرفی، اهتمام ویژه ای به مدل پوشش مردم به ویژه زنان داشته است؛ حتی در تعالیم منسوب به دین نیز به آن اشاره شده است.اما متاسفانه در فرهنگ وارداتی ما به دلیل پیروی کورکورانه از نظام مصرفی غرب، این فرهنگ در همه مظاهر زندگی ما از جمله برداشتن حریم ها خود را نشان می دهد.با از بین رفتن حریم ها در ساخت وساز منازل نظام ارزشی و هنجارهای مردم تغییر یافته است و به تدریج این فرهنگ در مدل انتخابگری افراد اعم از مدل لباس، معیشت، پرکردن اوقات فراغت خود را نشان می دهد و حتی این انتخابگری آن ها را به سمت برداشتن حریم ها در معاشرت با دیگران سوق می دهد. امروزه زنان در غرب متوجه فریب نظام سلطه شده اند و دریافته اند که طبیعت آن ها با ذائقه مصنوعی که نظام سرمایه داری برایشان تعریف کرده متفاوت است اما در کشور ما متاسفانه به دلیل همراهی اقتضائات ساختارهای اقتصادی و فرهنگی با نظام سرمایه داری مفاهیم مدل زندگی برای رفاه و لذت بیشتر تعریف می شود و با وجود مشاهده شکست غرب دوباره تجربه آن ها را تکرار می کنیم.

برداشتن حریم ها در منزل

برداشتن حریم ها در شیوه شهرسازی، خانه های مشرف، حذف حیاط و در داخل منزل نیز حذف بیرونی و اندرونی و از همه مهم تر کوچک شدن منازل خود را نشان می دهد. هر چند با توجه به اقتصاد مصرفی ناسالم مردم مجبورند در خانه های کوچک زندگی کنند اما از نتایج تلخ آن از جمله برداشتن حریم ها نمی توان چشم پوشی کرد. در واقع ما نمی توانیم بگوییم که چون مردم در خانه کوچک زندگی می کنند، حریم ها را رعایت نکنند بلکه این وظیفه نخبگان جامعه است تا مشکلات را مطرح کنندوبه دنبال راه حل باشند از جمله اینکه با برنامه ریزی در سطح کلان به گونه ای ساختمان سازی کنیم که حریم ها رعایت شود.بحث رعایت حریم ها در ساختمان سازی موضوعی بسیار اساسی است و حتی در روایات آمده است که خانه کوچک نامناسب است و از سعادت انسان این است که خانه بزرگ داشته باشد؛ زیرا داشتن منزل بزرگ علاوه بر این که زمینه رفت و آمد و صله رحم را فراهم می کند، باعث می شود حریم ها نیز رعایت شود.

لزوم توجه به حریم ها در معارف دینی

رعایت حریم بین پدر و مادر و فرزندان و حریم بین فرزندان از جمله مواردی است که باید به آن توجه شود؛ اما امروزه متاسفانه ساختمان ها به گونه ای ساخته می شود که اگر مهمانی بیاید یا باید از حریم ها چشم پوشید یا از رفت و آمد صرف نظر کرد.هم چنان که تعالیم به موضوع استیذان به معنای اجازه گرفتن فرزندان برای ورود به حریم پدر و مادر اشاره شده است. در این دستور تربیتی بر این موضوع نیز تاکید می شود که نباید فرزندان هیچ گونه سیگنالی از روابط خصوصی پدر و مادر دریافت کنند؛ بنابراین پدر و مادر باید حریمی داشته باشند و این امر میسر نمی شود مگر این که امکانات فیزیکی آن فراهم باشد؛ در واقع بیان موضوعی که شرایط فراهم آوردن آن ناممکن باشد، غیرمعقول به نظر می آید. حتی در دستورهای اخلاقی و تربیتی این نکته به والدین گوشزد شده است که اگر کودک کوچک ترین سیگنالی را از روابط خصوصی پدر و مادر دریافت کند، روی سعادت را نمی بیند.تنها همین دو نمونه نشان از اهمیت رعایت حریم ها در منزل دارد. اما متاسفانه امروزه زندگی در آپارتمان های کوچک، رعایت حریم ها را مشکل کرده است و راهکاری که می توان ارائه داد این است که پدر و مادرها با پارتیشن بندی فضای مناسب را ایجاد کنند. اما در برنامه ریزی های کلان نیز مسئولان باید به این نکته توجه کنند و اهتمام ویژه داشته باشند.

از بین رفتن حریم های اخلاقی

وی با اشاره به این که از بین رفتن حریم های فیزیکی باعث از بین رفتن حریم های رفتاری و اخلاقی نیز شده است،می افزاید :
تداوم پذیرش شعار فرزند کمتر و زندگی بهتر از جمله مسائلی بود که حتی متوجه عواقب آن نبودیم. این قضیه باعث شد زنان وارد دور باطلی شوند که به راحتی نمی توانند از آن رهایی یابند. باید گفت زن تمایل به زینت دارد و یکی از زینت های او فرزند است. زن تمایل دارد اوقات خود را با فرزندانش سپری کند و در تربیت فرزندان اهتمام داشته باشد. وقتی این امتیاز از زنان گرفته شد آنان برای پرکردن اوقات خود به سراغ تحصیل و اشتغال رفتند. البته تحصیل، آموزش و اشتغال در حوزه های خاص امر پسندیده ای است اما زنان جامعه ما وارد دور معیوب آموزش، اشتغال و به تبع آن آموزش بیشتر و اشتغال بالاتر تمام وقت شدند و حال اگر بخواهند فرزندآوری کنند، دیگر امکانش وجود ندارد و خروج از این چرخه بسیار مشکل است.

متاسفانه به دلیل نبود برنامه ریزی فرهنگی و دخالت های حداقلی و علاوه بر آن کوتاهی فرهنگ سازان و بی توجهی به سبک زندگی مردم و از طرفی فرهنگ سازی نظام سرمایه داری، شاهدیم که رعایت حریم ها کم رنگ شده است. همچنین، پذیرش اقتضائاتی از جمله این که خانم ها باید شاغل باشند، رفت و آمدها باید طبیعی باشد، باعث شد کم کم موضوع اختلاط محرم و نامحرم پذیرفته شود، حریم های بین زنان و مردان در معاشرت ها از بین برود و اگر این روند ادامه یابد بیش از گذشته شاهد فروپاشی خانواده ها خواهیم بود.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

جمعه 19/8/1391 - 13:9 - 0 تشکر 572595

سلام
همانگونه که در متن دیده میشه حریم های مختلفی داریم که مهمترینش حریم خانوادگی و یا اخلاقی است که امروزه در کشور ما هم تا حدودی ریخته شده که البته در حد کشورهای غربی نیست ولی اگر دست روی دست بگذاریم روزی میرسه که از اونها هم بدتر میشیم چون برداشتن حریم ها در کشورمون رشد چشگیری را در سالهای آتی پیدا کرده.
همین بالا رفتن آمار طلاق
بد حجابی
وجود جرم و جنابت
زیاد شدن مصرف کنندگان مواد مخدر و ....
همه اینها نشون از این میده که در جامعه اسلامی خیلی از حریم ها شکسته شده.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

چهارشنبه 24/8/1391 - 20:51 - 0 تشکر 574056

سلام
خوشبختانه این سال های اخیر اقدامات زیادی برای این حریم های شکسته شده انجام داده اند نمونه ای در رابطه با حجاب یا با فراگیر شدن شرکت های مبارزه با مواد مخدر و ...

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی