پاسخ به شبهات (بازدید: 247)
جمعه 12/8/1391 - 8:28 -0 تشکر 571133
افرادی که خمس نمی دهند!

همه مراجع(به جز آیات عظام سیستانی ، تبریزی و وحید): معاشرت با آنان اشکال ندارد واگر یقین نداشته باشد به غذای آنها خمس تعلق گرفته، خوردن آن نیز جایز است،و چناچه احتمال تاثیربدهد،آنان را ارشاد بکند

صله رحم با تارک خمس
با توجه به اهمیت خمس واثرات وضعی که برمحیط زندگی ما می گذارد.رفت آمد باخانواده هایی که خمس پرداخت نمی کند، چه حکمی دارد؟
برخی از مردم فکر می کنند معاشرت با اینگونه افراد  اشکال دارد و نباید رفت آمد با اینگونه افراد داشته و از غذاهای آنان بخورند. و در برخی موارد دیده میشود که موجب قطع رحم ( قطع ارتباط با خویشاوندان ) نیز می گردد در حالی که این برداشت نادرست است حال با توجه به فقهی بودن مساله نظر مراجع معظم را در این زمینه مرور میکنیم :
 
همه مراجع(به جز سیستانی وتبریزی و وحید): معاشرت با آنان اشکال ندارد واگر یقین نداشته باشد به غذای آنها خمس تعلق گرفته، خوردن آن نیز جایز است،وچناچه احتمال تاثیربدهد،آنان را ارشاد بکند.(1)
 
آیات عظام تبریزی وسیستانی:معاشرت باآنان اشکال ندارد و می تواند ازغذای آنها استفاده بکند و چناچه احتمال تاثیر بدهد، آنان را ارشاد نماید(2)
آیـت الله وحید:معاشرت با آنان اشکال ندارد واگریقین نداشته باشد به غذای آنها خمس تعلق گرفته وشک دارد،بنابر احتیاط واجب خوردن آن نیز جایز نیست.(3)
پی نوشت ها:
1-توضیح المسائل مراجع،م 1795؛آیت الله العظمی نوری همدانی،توضیح المسائل،م 1791؛بآیت الله العظمی بهجت،توضیح المسائل،م 1408؛آیت الله العظمی خامنه ای،اجوبه،س932،933
2-توضیح المسائل مراجع،م1795
3-آیت الله العظمی وحید،توضیح المسائل،م 1803
منبع:
 گزارش
 رهروان ولایت در وبلاگ گروه اینترنتی پرسمان احکام
وبلاگستان

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

دوشنبه 15/8/1391 - 11:5 - 0 تشکر 571743

سلام 

این مساله خمس ندادن هم معضلی است 

خصوصا برای خانمهای باردار که شرایط خاصی دارن و نمی خوان که دست از احتیاط بردارن


خدا در همین نزدیکی است
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی