انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 141)
چهارشنبه 10/8/1391 - 18:41 -0 تشکر 570922
آیا همیشه پای یک زن در میان است؟

مردان معمولا به دلیل تنوع‌طلبی و مسائل جنسی و زنان غالبا به خاطر مشکلات مالی، عاطفی یا انتقام‌جویی خیانت می‌کنند.

خیانت را معمولا نقض عهد، پیمانشکنی یا فریب معنا می‌کنند، در حالیکه در روابط عاطفی تعریف یکسانی از خیانت وجود ندارد. بعضی، نبود وفاداری جسمی در رابطه را به منزله خیانت می‌دانند و گروهی دیگر، خیانت عاطفی را رنج‌آورتر از خیانت جنسی برمی‌شمارند.


اغلب زمانی که یکی از زوجین مرتکب خیانت می‌شود، اعتماد موجود لکه‌دار می‌شود. این در حالی است که بازسازی مجدد اعتماد میان طرفین نیز کاری دشوار محسوب شده و در بسیاری  موارد آثار روانی بر جای مانده از خیانت زوج در روابط بین فردی و حتی زندگی مشترک بعدی فرد تاثیرات اجتناب‌ناپذیر سختی بر جای می‌گذارد.


در باور جامعه سنتی ایرانی خیانت عموما موضوعی مردانه تلقی می‌شود. تا جایی که بیشتر مردم به محض شنیدن واژه خیانت تصور می‌کنند که پای یک زن در میان بوده است. این نوع نگاه به موضوع، اگرچه ریشه‌های سنتی و فرهنگی در غالب خانواده‌ای ایرانی دارد، اما دیدگاه صحیحی نیست. شرح برخی خیانت‌هایی که قصه آنها در صفحه‌‌ حوادث روزنامه‌ها می‌رود، می‌تواند مویدی برای رد این ادعای عمومی باشد.

چهارشنبه 10/8/1391 - 18:44 - 0 تشکر 570923

بیشتر صاحب‌نظران حوزه آسیب‌های اجتماعی و پژوهشگران حوزه‌ خانواده، وقوع خیانت در زندگی زناشویی را در سه سطح نقد و بررسی می‌کنند.

الف) خیانت احساسی (عاطفی یا عشقی)
ب) خیانت جنسی
ج) خیانت اینترنتی


خیانت احساسی نوعی رابطه پنهانی است که در آن یک پیوند احساسی و جنسی صمیمانه بین فرد متاهل با فرد دیگری که همسر قانونی وی نیست، برقرار می‌‌گردد. در این نوع خیانت فرد از همراهی، هم‌صحبتی و در میان گذاشتن افکار و علایق خود با فرد دیگر لذت برده و کم‌‌کم در می‌یابد که ترجیح می‌دهد به جای بودن با همسر، اوقات فراغتش را با آن فرد سپری کند.
خیانت جنسی به رابطه پنهانی اطلاق می‌شود که در آن فرد متاهل با فرد دیگری غیر از همسر قانونی خویش رابطه جنسی برقرار می‌کند. عنصر عاطفه و وابستگی عاطفی در این نوع رابطه بسیار ضعیف است.اما خیانت اینترنتی به دلیل ماهیت متفاوتش نسبت به دو نوع دیگر و  نیز به دلیل گسترش روزافزون شبکه‌های اجتماعی دوست‌یابی و همسریابی در دنیای مجازی و دسترسی آسان کاربران اینترنتی به آن رواج بیشتری پیدا کرده است. در این نوع رابطه، فرد با استفاده از محیط اینترنت و ابزار چت از طریق گفتگو و تبادل تصاویر و مشخصات شخصی به برقراری ارتباط با فردی دیگر غیر از همسر خود می‌پردازد. محتوای این نوع رابطه عموما راجع به مسایل جنسی و احساسی است.


وقوع خیانت در زندگی زناشویی می‌تواند حالت مقطعی و یا دائم داشته باشد. انگیزه مردان و زنان برای خیانت در زندگی زناشویی نیز متفاوت است. به اعتقاد جامعه‌شناسان مردان معمولا به دو دلیل تنوع‌طلبی و مسائل جنسی و زنان غالبا به خاطر مشکلات مالی، مشکلات عاطفی یا انتقام‌جویی دست به این کار می‌زنند.


رفتارشناسان می‌گویند افراد خیانت‌کار معمولا به شکل غیرمنطقی و با اتکا به یک شهوت کورکورانه شیفته فردی دیگر می‌شوند. آنها احساس می‌کنند بیشترین درصد تفاهم را با یکدیگر دارند و به همین خاطر، فرد خائن خود را به مخاطره انداخته و به آب و آتش می‌زند تا به وصال برسد. این نوع رابطه از چند هفته تا چندین سال به طول می‌انجامد. اما پس از گذشت زمان هر دو شخص پی می‌برند که آنگونه که تصور می‌کردند یکدیگر را نمی‌شناسند. در این نوع روابط معمولا فرد از همسر و یا شریک پیشین خود جدا می‌شود. 

چهارشنبه 10/8/1391 - 18:48 - 0 تشکر 570924

روان شناسان معتقدند که خیانت از چهار مرحله عبور می‌کند:ذهنی، قلبی، کلامی و عملی
در نوع اول، همسران متوجه خیانت زن یا شوهر خود نمی‌شوند و شاید در مواردی پی به تغییر رفتار طرف مقابل ببرند. این نوع خیانت زمانی است که مرد یا زن احساس کند که می‌توانسته شخص بهتری برای زندگی بیابد و یا حتی در ذهن خود فرد دیگری را با همسرش مقایسه کند. از آنجا که این نوع خیانت می‌تواند سرچشمه خیانت‌های بزرگتری شود، بسیار  مذموم است. معمولا خیانت ذهنی منجر به خیانت قلبی می‌شود و یا هر دو هم‌زمان صورت گرفته و یا حتی اول خیانت قلبی صورت می‌گیرد و بعد خیانت ذهنی.

خیانت قلبی به صورتی است که فرد دیگر همسرش را دوست نداشته و به شخص دیگری علاقه پیدا می‌کند.

خیانت کلامی از طریق صحبت با شخص دیگری غیر از همسر صورت می‌گیرد. در این موارد به خاطر شرایطی که وجود دارد و اشتباهی که فرد مرتکب می‌شود این عمل (به دلیل جذابیت ترس و پنهان‌کاری) جذاب به نظر می‌رسد، بنابراین فرد تا منجر شدن به خیانت عملی، به کار خود اصرار می‌ورزد.

معمولا در بیشتر موارد خیانت عملی موجب از هم‌گسیختگی زندگی زناشویی و علنی شدن خیانت می‌شود. از آنجا که کنترل و مخفی کردن احساسات برای شخص خائن مشکل است، این مساله در نهایت منجر به از هم پاشیده شدن زندگی طرفین می‌شود.

به هر وصف، خیانت چه ذهنی باشد، چه قلبی، کلامی و یا عملی، خیانت به حساب می‌آید. خیانت یکی از راه‌های برهم خوردن ارتباط میان همسران است. اغلب در این شرایط بازسازی اطمینان و اعتماد طرفین بسیار دشوار بوده و چه بسا هرگز آن اعتماد و اطمینان اولیه حاصل نشود.
دخت ایران

پنج شنبه 11/8/1391 - 11:17 - 0 تشکر 571000

سلام
به نظر من در خیلی از موراد خیانت کردن یک نفر چه مرد و چه زن را نمیشه صد در صد گفت تقصیر خود طرفه درسته کار خوبی نیست و بخشودنی نیست ولی طرف مقابلم اشتباهاتی داشته البته این در مورد اشخاصی صدق میکنه که زن و یا مرد هوس باز نیستن.
در مورد هوس بازها که اصلا نمیشه توجیهشون کرد.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی