دانش و فن آوری (بازدید: 8906)
پنج شنبه 21/6/1387 - 20:58 -0 تشکر 57085
بزرگترین پروژه علمی جهان - شتاب دهنده ذرات در سرن - سوییس

شاید شما هم درباره این پروژه عظیم "برخورد دهنده هادرونی بزرگ" (Large Hadron Collider یا LHC)مطالبی شنیده باشید. این پروژه دیروز 20 شهریور ماه به صورت عملیاتی درآمد و اولین پرتوهای ذرات در آن تزریق شدند. در این تاپیک میخواهیم بیشتر در این مورد صحبت کنیم.

 


پنج شنبه 21/6/1387 - 21:9 - 0 تشکر 57086

این شتاب دهنده عظیم که Large Hadron Collider نام دارد با هزینه 9 میلیارد دلار ساخته شده و بزرگترین و پیچیده ترین دستگاهی است که تاکنون توسط بشر در همه اعصار ساخته شده است. این شتاب دهنده پروتون ها را با بیش از 99.99 در صد سرعت نور به حرکت در می آورد,سپس آنها را به هم می کوباند. بر اثر این بر خورد دمایی بیش از 100,000 برابر دمای خورشید در مقیاس کوچک ایجاد می شود! این دستگاه قادر است شرایط پس از بیگ بنگ (Big Bang) را در مقیاس میکروسکوپی شبیه سازی کند. دیروز (10 سپتامبر) نخستین آزمایش با این دستگاه با موفقیت انجام شد و پرتوهای پروتونی از ایستگاههای مورد نظر عبور کردند.

این دستگاه عظیم در عمق ۱۰۰ متری زمین و در تونلی حلقوی قرار دارد که ۲۷ کیلومتر طول داشته و در مرز سوییس و فرانسه در مرکز تحقیقات هسته ای اروپا، سرن (CERN)، حفر شده است. سرن یکی از موفقترین مراکز تحقیقاتی دنیا است و جالب است بدانید که "اینترنت" برای نخستین بار در این مرکز اختراع گردید(به عنوان نمونه "خطای 404" که در هنگام عدم وجود یک صفحه اینترنتی نمایش داده میشود، از نام اتاق شماره 404 در سرن که در زمان اختراع اینترنت اتاق مخصوص نگهداری پرونده های الکترونیکی شبکه بود، گرفته شده است). شاید بتوان تصور کرد که "تولید علم و فناوری" به معنای تام کلمه در این مرکز انجام می شود.


پنج شنبه 21/6/1387 - 21:15 - 0 تشکر 57089

در عظیم ترین پروژه تحقیقاتی دنیا هزاران دانشمند (عمدتا فیزیکدان) از 85 کشور دنیا همکاری دارند و از ایران نیز چند فیزیکدان وابسته به پژوهشگاه دانش های بنیادی در این فعالیت تاریخی عضویت دارند.


پنج شنبه 21/6/1387 - 23:5 - 0 تشکر 57102

به نام خدا

سلام

من اول تبریك می گم به تمام این دانشمندان مخصوصا دانشمندان خوب كشورمون كه یك افتخار دیگر رو برای كشورمون به دست آوردند.

بعد هم می گم یك قدم دیگر در راه پیشرفت علم والبته چندین برابر محكم تر از قدم های پیشین واقعا خیلی مهم تر از این حرفاست .

امیدوارم این پیشرفت ها همچنان ادامه داشته باشه... .

♫♫ باغچه ♫♫(کلیک کنید)

هر آمدنی رفتنی هم دارد...

ولی ایکاش رفتن ها زیباتر از آمدن ها بودند.....

خدانگهدار همگی

جمعه 22/6/1387 - 15:12 - 0 تشکر 57254

سلام.

یک جور بازسازی پدیده بیگ بنگ(BIG BANG) در اعماق زمین است.

ممکن است نتایج و اثرات بسیاری داشته باشد و اتفاقات جالبی رخ دهد اما هرچه شود مطمئنا منجر به کشف و شناخت حقایق بسیاری در مورد مواد و خواص و نهایتا پیشرفت شگرف علمی خواهد شد.

یک جهش علمی فوق العاده!

یک نیمه ی من شعور افلاطون است، یک نیمه ی دیگرم دل مجنون است،،،من بر لب تیغ راه رفتم یک عمر،این رنگ حنا نیست به پایم، خون است

 


جمعه 22/6/1387 - 23:14 - 0 تشکر 57369

سلام

واقعن پروژه عظیم و عجیبیه. من عکساشو دیدم. با دقت فوق العاده زیادی ساخته شده.

دوستان عکساشو می تونن از سایت www.30rang.com ببینند.

حالا یه نظریه هست که میگه ممکنه سیاه چاله ای که از این انفجار ایجاد میشه همه چی رو ببلعه. البته دانشمندا گفتن که در این مورد هیچ خطری وجود نداره. لازم به ذکره که 10 نفر از این دانشمندها ایرانی هستن.

این چه حرفیست که در عالم بالاست بهشت

هر کجا وقت خوش افتاد، همانجاست بهشت

دوزخ از تیرگی بخت درون تو بود

گر درون تیره نباشد همه دنیاست بهشت

جمعه 22/6/1387 - 23:46 - 0 تشکر 57374

به نام خدایی که همیشه در قلب ماست

سلام

خیلی خوب میشد عکس هاش رو هم میزاشتین، منم شنیدم پروژه خیلی جالبیه، ولی چون سیاه چاله ها در خیلی کوچیک هست خطری نداره.

التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
شنبه 23/6/1387 - 10:22 - 0 تشکر 57414

به نام خدا

ســـلام

خبرش همه جا پیچیده. حتی لوگوی گوگل هم تغییر كرد و این نشوندهنده اهمیت این موضوع هست. با این آزمایش به این وسعت به چه نتیجه ای می خوان برسن؟

اگه اطلاعات بیشتری در اختیار داشتین البته به زبان ساده مشتاقیم برای آگاهی یافتن ازون.

اللَّهُــــــــمّے صَــــــلٌے  و سَلّـــــمّے علَےَ مُحمَّــــــــدْ وَ آلِےَ مُحمَّـــــــــدْ و عجِّـــــــلْ فرَجَهُــــــمّے
 
 
شنبه 23/6/1387 - 23:58 - 0 تشکر 57607

نکته جالبی گفتید. اگر چه دانشمندان و علاقه مندان بسیاری در اروپا و گوشه و کنار دنیا با بیقراری منتظرن که نتیجه نهایی برخورد ذرات رو (که در 20 اکتبر برای اولین بار اتافق میفته) ببینن و اما خبر آماده شدن و به راه افتادن این دستگاه عده دیگری رو به وحشت انداخته. این گروه دوم که شامل دانشمندان و خیلی از مردم عادی غرب هستند، عقیده دارن که این شتاب دهنده پر قدرت ممکنه خطرات جدی ای برای زمین و ساکنانش ایجاد کنه، و میگن از آنجا که علم کنونی قادر به پیشگوئی کامل نتایج ممکنه از چنین برخوردهای قدرتمند بنیادی نیست، بایستی هرگونه قدمی با احتیاط فراوان برداشته شه. یکی از خطر هایی که این گروه گوشزد کردن خطر ناشی از حفره های سیاه میکروسکپی است که محققان عقیده دارن این شتاب دهنده قادر به تولید اون هست. در واقع بعضی ها میگن "سیاه چاله" ای در اثر این برخورد در زمین ایجاد خواهد شد که کل کره زمین رو خواهد بلعید ...

نکته ای که هست اینه که پیشگویی به نام "نوسترآداموس" سالها پیش در اشعار خودش پیش بینی کرده که "نقطه سیاهی در ژنو ایجاد خواهد شد که کره زمین را نابود خواهد کرد، قبل از آن نشانه ای در آسمان مشاهده خواهد شد" و خیلی ها معتقدند که این زنگ خطر بزرگی برای بشریت ه .. در مورد این پیشگو چیزی شنیدید؟ 


يکشنبه 24/6/1387 - 0:4 - 0 تشکر 57610

از اونجایی که دوستان تقاضا کردند چند عکس از این پروژه بزرگ براتون در این تاپیک میگذارم. عکس ها با اینترانت تبیان هم قابل مشاهده اند و با کلیک کردن سایز بزرگتر قابل دسترسی خواهد بود.


اتاق کنترل ارسال اولین پروتوی پروتونی - سرن - 20 سپتامبر 2008


يکشنبه 24/6/1387 - 13:47 - 0 تشکر 57695

گروهی از هكرهای یونانی به آزمایشگاه مشهور سرن حمله كردند. به گزارش فارس، این هكرها قصد داشتند كنترل قدرتمندترین شتابگر ذرات جهان دستگاه Large Hadron Collider)LHC را كه از روز چهارشنبه هفته قبل تاكنون آزمایش های مربوط به شبیه سازی لحظه تشكیل جهان در آن انجام می شود، در دست بگیرند.

بررسی ها نشان می دهد كه هكرها به تحقق این هدف بسیار نزدیك شده بودند و حتی به شبكه دفاعی دستگاه نفوذ كرده بودند و پیامی نیز با مضمون "تیم امنیتی یونانی: ما ٢٦٠٠نفر هستیم. سر به سر ما نگذارید "از خود به جای گذاشته بودند. بررسی ها حاكی است هكرها نتوانسته اند به این دستگاه و تجهیزات جانبی آن آسیب برسانند، زیرا حمله مذكور به سرعت كشف شده است.

با این حال فاش شده است كه آن ها تنها یك قدم تا نفوذ به سیستم كنترل رایانه ای یكی از بخش های مهم LHC فاصله داشته اند.

كارشناسان معتقدند هكرها به خاطر برخی سهل انگاری های امنیتی در كشور آمریكا، موفق به حمله به آزمایشگاه «سرن» شده اند. سرن اعلام كرده است بر شدت تماس ها و ایمیل ها از سوی مردمی كه نگرانند دستگاه LHC با ایجاد یك سیاه چاله، كره زمین را نابود كند، افزوده شده است.
منبع:http://forum.p30world.com/showthread.php?t=261072

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی