فرهنگ پایداری (بازدید: 69)
سه شنبه 9/8/1391 - 1:7 -0 تشکر 570364
موی سر به همراه اشك به پایین می افتاد

حسن اسلامپور

در اردوگاه تکریت 11 مقررات این بود كه هر 45 روز الی 2ماه بچه‌ها باید سر و موی خود را با تیغ از ته می‌تراشیدند، سرمای زمستان یا گرمای تابستان، تأثیری اختلال یا انصرافی در این دستور خشك بعثیها ایجاد نمی‌كرد. گاه بعد از تراشیدن سر با كابل بر سر ما می‌كوبیدند.

با همان سرهایی كه مثل تخم مرغِ پوست‌كنده هیچ حفاظی نداشت، ساعتها در اشعه آفتاب تاب آوردیم. زمستانها رنگ یك كبریت یا بخاری و هر نوع وسیله گرم‌كننده را ندیدم ؛ حتی اغلب به دستور آنها، تمام پنجره‌ها باز می‌شد. دندانها از شدت سرما به هم می‌خورد. یادم می آید كه به دلیل ضعف بدنی، حتی تا بعد از ظهرها نیز دندانهایم از شدت سرما به هم میخورد و كنترل لرزشهای اندامم در اختیارم نبود.

 تراشیدن محاسن صورت، هفته ای 2بار ( دوشنبه و جمعه) انجام می‌شد و آن نیز اختیاری نبود. پیر مردی به نام حبیب از خراسان که مقاومت می‌كرد و ریش خود را نمی‌تراشید. شكنجه‌ها و اذیتهای بعثیها به روانی شدن او منجرشد. او همیشه نوعی اعتصاب غذا كرده بود. از سرنوشت او چیزی به خاطر نمی‌آورم. به هرحال، مشكلات روانی نیز به این شكنجه تراشیدن محاسن، آن هم برای همه، اضافه می‌شد. نبودن تیغ كافی از معضلات بود. گاهی با یك نصف تیغ، چندین نفر می‌بایست موی سر و صورت خود را بتراشند. گاهی به دلیل كندی زیاد تیغ، موی سر به همراه اشك به پایین می افتاد.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی