ندی پیش یک چینی ادعا کرد که عتیقه‌ای به شکل سیب گاز زده در اختیار داشته و به این مناسبت قصد دارد از شرکت "اپل" شکایت کند؛ ماجرایی عجیب که شاید کمتر کسی باور می‌کرد در فاصله ای کوتاه، با ادعای مشابه درباره لوگوی سیستم عامل شرکت "گوگل" به اخبار بازگردد!
تابناک: چندی پیش یک چینی ادعا کرد که عتیقه‌ای به شکل سیب گاز زده در اختیار داشته و به این مناسبت قصد دارد از شرکت "اپل" شکایت کند؛ ماجرایی عجیب که شاید کمتر کسی باور می‌کرد در فاصله ای کوتاه، با ادعای مشابه درباره لوگوی سیستم عامل شرکت "گوگل" به اخبار بازگردد!

دو سال پیش، زمانی که اختلاف گوگل و مقامات چین به اوج رسید، کمتر کسی باور می کرد که از یکسو مدیران گوگل بازار پرجمعیت ترین کشور دنیا را به بهانه حملات سایبری و همچنین قوانین سختگیرانه سانسور در این کشور ترک کرده و رقابت بسیار ضعیفشان با موتور جستجوی اینترنتی معروف این کشور (بایدو) را یکسره به حریف واگذار کنند و از سوی دیگر، مقامات چینی بخواهند که کشورشان را از منبعی مهم در فناوری اینترنتی، آن هم با توجه به مزایای ارتباط بین المللی از طریق گوگل محروم کنند.

بدین ترتیب گاه گوگل از جانب چینی ها به قطع ارتباط محکوم شده و مجبور می شد که به سطحی از درخواست های این کشور پاسخ گفته و خود را در معرض انتقاد جهانیان قرار دهد و گاه چینی ها از طرف این شرکت تهدید به قطع همکار می شدند و ترجیح می دادند که در راستای منافع اقتصادی‌شان، راه را برای عرضه محصولات این شرکت در کشورشان باز کنند؛ تهدیدهایی که گاه با فیلتر کردن "گوگل پلاس" و یا راه اندازی گوگل چینی (Goojje.com) نمود اجرایی می یافت و گاه منجر به راه اندازی سرویس "گوگل موزیک" در این سرزمین پرجمعیت شده و بعد با توقف این سرویس و حتی تعطیلی دفتر این شرکت در چین، پاسخ داده می‌شد.

کش و قوسهایی که البته هرگز به قطع همکاری منجر نشده و به نظر نمی رسد که اتفاقی از این دست در آینده هم رخ دهد، چراکه غول اینترنتی جهان در بسیاری از عرصه های دیگر هم ورود پیدا کرده و با خریدن شرکت های متعددی مانند یوتیوپ، اندروید، موتورولا و ...، مدتی است که در عرصه های متفاوتی مانند طراحی نرم افزارهای مختلف، عرضه سیستم عامل تلفن همراه، تولید تلفن های همراه و لوح رایانه و حتی علوم فضایی، پزشکی و غیره به فعالیت می پردازد و به راحتی نمی توان از توانایی های آن صرف نظر کرد.

از سوی دیگر، چین با در اختیار داشتن نیم میلیارد کاربر اینترنتی، بازاری است که مدیران گوگل برای عرصه محصولاتشان به آن نیاز مبرمی دارند و گاه برایشان می ارزد که برخی از اصول خود را برای حفظ این بازار زیر پا بگذارند!

اما همه این سخنان سبب نمی شود که گاه دو طرف یکدیگر را مورد حمله قرار نداده و سعی به امتیازگیری از طرف مقابل نکنند؛ بدین ترتیب پس از آنکه شرکت چینی "علی بابا" سیستم عامل ویژه تلفن همراهش (Aliyum) را راهی بازار کرد که با استقبال برخی از تولید کنندگان تلفن همراه مواجه شد، مدیران گوگل در اقدامی پیشگیرانه سعی کردند که مانع از شکل گیری رقیب برای اندروید شوند و در نخستین گام موفق شدند که شرکت ایسر را از همکاری با علی بابا باز بدارند.

اینجا بود که چینی ها با طرح یک ادعا به مقابله با اندروید روی آوردند؛ به تازگی خبری در چین منتشر شده که حکایت از رعایت نشدن حقوق معنوی این کشور در رابطه با لوگوی سیستم عامل گوگل (همان اندروید) دارد.
قابلمه‌ای عجیب با سه پایه و از جنس مفرغ (برنز) که در موزه‌ای در چین نگهداری می‌شود

انتشار خبر وجود یک شی باستانی در موزه استان شانژی در شمال چین توسط سایت Sina Webio، به سرعت در چین تکثیر شده و بعید نیست که به زودی در قالب یک شکایت بین المللی راهی مراجع رسیدگی کننده به ماجرا کشیده شود.

البته این نخستین بار نیست که لوگوی اندروید با اتهام سرقت مواجه می‌شود چرا که پیشتر هم برخی آن را کپی شده از روی شخصیت یکی از بازیهای معروف دهه نود آتاری به نام " Gauntlet – The Third Encounter" دانسته و برای اثبات ادعایشان، تصویر و نام مشابه این دو شخصیت در فاصه چندین سال را مطرح کرده اند؛ شباهتی که نه قابل انکار بوده و نه تا کنون با پاسخی از طرف مدیران گوگل مواجه شده است!