ورزش و تندرستی (بازدید: 4179)
يکشنبه 7/8/1391 - 12:7 -0 تشکر 569809
چگونه فوتبال بازی کنیم؟!

     جک یکی از علاقه مندان مشتاق فوتبال بود و همیشه میل شدیدی برای بازی داشت. در واقع، در سن ۱۰ سالگی او مهارت فوتبال در او دیده شد.      
         
         
     
چگونه فوتبال بازی کنیم؟!          
     
     
         
     
     
     
 
جک یکی از علاقه مندان مشتاق فوتبال بود و همیشه میل شدیدی برای بازی داشت. در واقع، در سن ۱۰ سالگی او مهارت فوتبال در او دیده شد. پدر و مادرش استعداد وی را تشخیص دادند و به درستی وی را تشویق کرده و تحت فشار قرار دادند، تا او برای موفقیت در فوتبال تلاش کند. پس از آن، او همواره در حال پیشرفت بود.
 
آنچه در بالا آمد می تواند داستان زندگی هر کدام از بازیکنان فوتبالی باشد که دل طرفداران آنها در سراسر جهان برای ایشان می تپد. آنچه آنها را تبدیل به ستاره و چنین بازیکنانی کرده است، شور خالص و قاطع آنها برای رسیدن به بهترین ها بوده است. می شود این فرد کریستیانو رونالدو و یا دیوید بکهام جذاب و فوق العاده باشد. حدس زدن این که این دو برای جوانان و بسیاری دیگر مانند خدایان و بت هستند، اصلا سخت نیست! همه چیزی که آنها می خواهند بدانند این است که چگونه فوتبال بازی کنند. بنابراین این متن را به همه دوستداران فوتبال تقدیم می کنیم – این شوط اول است!
 
● یاد بگیریم چگونه فوتبال بازی کنیم
 
▪ قوانین را رعایت کنید
 
وقتی می خواهید در هر ورزشی پیشرفت کنید، اولین چیزی که باید بدانید قوانین است. هنگامی که با قوانین و نحوه بازی کاملا آشنا شدید، سپس می توانید در فعالیت پایی استاد شوید. این همه بی فایده خواهد بود اگر شما یک بازیکن بسیار عالی باشید، اما مقررات را ندانید. به عنوان مثال شما مهارت فوق العاده دفاع را دارید اما از قوانین دفاع چیزی نمی دانید، پس در نهایت در زمین بازی با خطای خود به حریف یک شانس می دهید. بهترین راه شناخت قوانین این است که به جای حفظ کردن و به خاطر سپردن آنها را در زمین بیاموزید، شما می توانید یادگیری قواعد را با موقعیت حضور در میدان همراه کنید. هنگامی که در مورد بازی فوتبال برای مبتدیان صحبت می شود، این یک عامل ضروری است. ادامه مطلب را در قوانین اولیه فوتبال را مطالعه کنید.
 
▪ مهارت های ضروری
 
اگر می خواهید یاد بگیرید فوتبال بازی کنید، باید پاس دادن، دریبل زدن، دریافت، شوت زدن ، سرزدن، ضربه زدن و تله را بدانید. بیایید قدم به قدم جلو برویم.
 
ـ پاس دادن: عبور دادن توپ با درون پای خود، مهارت اساسی که شما می توانید با آن شروع به یادگیری کنید تا توپ را پاس بدهید. به محض این که آن را آموختید، بروید برای کارهای پیچیده تری که با پا انجام دهید و تکل کنید. با تمرین مداوم و بدون توقف، می توانید بر مهارت تسلط یابید. فقط تمرین و تمرین می تواند مهارت پاس دادن ما را بالا ببرد. برای یادگیری بازی فوتبال با روش بهتر تمرین اجتناب ناپذیر است.
 
ـ دریبل کردن: دریبل کردن یعنی فریب دادن حریف و گذشتن از آنها تا به هدف برسید. این کار به پایی چابک و توان ورزشی نیاز دارد. نکته اساسی در مورد دریبل کردن این است که هیچ بازیکن فوتبالی در نیمه زمین خودش دریبل نمی کند. پس، حتی زمانی که شما در نیمه زمین حریف دریبل می کنید، شما نیاز دارید که با تیم همراه باشید. نیاز نیست که هر بار که توپ به شما برسد، دریبل کنید. تجزیه و تحلیل وضعیت بازی قبل از دریبل کردن کاملا ضروری است. ادامه مطلب را در حرکت دریبل فوتبال بخوانید.
 
ـ دریافت: گرفتن توپ در موقعیت صحیح، دریافت یکی دیگر از چیزهایی است که باید بدانید، در غیر این صورت شما نمی توانید فوتبال بازی کنید. اگر یک پاس بسیار خوب به شما داده شود اما آن را خوب دریافت نکنید، شما بازی را از دست داده اید. فرصت امتیاز گرفتن با دریافت در معرض خطر قرار گرفته است. اولین تماس در حال دریافت توپ همان مسئله مهم است. باز هم، درست مثل پاس دادن، شما باید برای دریافت توپ از قسمت داخلی پا استفاده کنید. ادامه مطلب در شرایط تمرین و فعالیت برای فوتبال.
 
ـ شوت زدن: شوت زدن یعنی ضربه زدن به توپ در پست های هدف و یا شوت زدن به توپ در پست هدف از یک موقعیت خاص. خوب، شما در دریبل کردن، دریافت و پاس دادن خیلی خوب هستید. اما وقتی می خواهید شوت بزنید، اگر چاشنی شما نم بکشد این برای شما و تیم خوب نیست. به این ترتیب شما قادر نخواهید بود گل بزنید، چون شما توانایی زدن شوت های دقیق و قدرتمند را در وجود خود ندارید. نکته مهم در شوت زدن قدرت نیست، بلکه زمان بندی صحیح و کنترل توپ می باشد. باید بر روی پست هدف تمرکز شود. هدف اصلی از این بازی امتیاز گرفتن با گلهایی است که می زنید، بنابراین پست هدف جایی است که باید تمام مدت در نظر آورده شود.
 
ـ سر زدن: آه لطفا چیزی شبیه به آنچه زین الدین زیدان در برابر ماترازی در آن بازی فینال کرد را انجام ندهید! سرزدن به توپ همان چیزی است که من می خواهم راجع به آن صحبت کنم و جنبه بسیار قابل توجهی از فوتبال است. هنگامی که توپ در هوا است، مانند وقتی که تیم به کورنر می رسد، وقتی که بازیکن به توپ ضربه می زند و به پست هدف می رسد، بسیاری از مواقع توپ با یک سر زدن به هدف می خورد. و چه چشم انداز شگفت انگیزی است! به خصوص در پخش دوباره! با این حال، نکته این است ضربه سر به توپ مهم است، و باید با پیشانی بزنید. یادگیری بازی فوتبال ناقص است اگر ندانید چگونه با سر به توپ ضربه بزنید.
 
ـ ضربه با پا: : حدود ۷ نوع ضربه پایه در فوتبال وجود دارد. شامل ضربه آزاد، ضربه غیر مستقیم، ضربه پنالتی، ضربه هدف یا گل، ضربه کورنر (گوشه)، ضربه دوچرخه/ از بالای سر و ضربه پشت پا/ ضربه هوایی. با ساده ترین آنها شروع کنید (لطفا دست خود را امتحان نکنید ، اولین ضربه بالای سر را از همان ابتدا نزنید. شما می توانید به خودتان صدمه بزنید یا قادر نخواهید بود برای چند روز تمرین کنید! برای این که بدانید چگونه ضربه پنالتی یا ضربه آزاد بزنید، نگاهی به نحوه کار استیون بیاندازید!
 
ـ تله: شاید شما این کار را یک حرکت تزئینی عجیب در فوتبال بنامید. اما وقتی نمی خواهید حریف توپ را بگیرد این حرکت می تواند، بسیار سودمند باشد. تله توپ معمولا با استفاده از پاف ران و سینه انجام می شود. به هر حال، بازیکنانی مثل رونالدینیو با استفاده از سینه خود توپ را در تله نگه می دارد. ادامه مطلب را در استراتژی و تاکتیک های فوتبال بخوانید.
 
▪ مظنون همیشگی
 
به غیر از موارد فوق، شما نیاز دارید که در میدان موقعیت های فوتبال و آنچه بازیکن در آن موقعیت انجام می دهد را بدانید. سپس به طور اتوماتیک آرایش تیم خود را در زمین می شناسید بنابر تاکتیک تیم خود برای این که حمله کنید و یا دفاع، در اختیار داشتن توپ، نشان گذاری تن به تن، نشان گذاری ناحیه ای و غیره تصمیم گیری می کنید. ادامه مطلب در تاکتیک های دفاعی فوتبال.
 
همه این کارها را می توان در سطح پایه هنگامی که با روش بازی فوتبال برای کودکان سر و کار داریم معرفی کرد و به آرامی آنها را به مهارت رساند. این بسته کامل، همراه با تغذیه صحیح و کار برای آمادگی جسمانی مطمئنا ابزاری مناسب برای پیشرفت و تبدیل شدن به یک فوتبالیست خوب می باشد.
 
روش بازی فوتبال در نهایت بستگی به سعی و شور و عشق به بازی و بهترین بودن دارد. در اینجا است که من می گویم تمام وقت کار کنید و به میدان بروید! (در این مورد، به حرف های من گوش بدهید!)
 
با بهترین آرزوها!
         
     
     
            نوشته مدها گادبال
مترجم: شبکه مترجمین ایران

يکشنبه 7/8/1391 - 12:10 - 0 تشکر 569810

داوطلب داوری فوتبال طی امتحانی تئوری که در مورد آئین نامه انجام می گیرد باید وقوف خود به قوانین بازی را اثبات کند. یک داور خوب هیچ گاه از صحنه بازی دور نیست. او در جهت مسیر توپ می دود و مزاحم حرکات بازیکنان نمی شود....      فوتبال و قوانین بازی          ● داوری و حرکات اساسی آن

داوطلب داوری فوتبال طی امتحانی تئوری که در مورد آئین نامه انجام می گیرد باید وقوف خود به قوانین بازی را اثبات کند. یک داور خوب هیچ گاه از صحنه بازی دور نیست. او در جهت مسیر توپ می دود و مزاحم حرکات بازیکنان نمی شود. یک داور باید اقتدار خود را نشان دهد. بازیکنان همیشه به داوری که در قضاوت شک می کند خیلی راحت تر اعتراض می کنند تا داوری که در قضاوت مصمم است. آن ها در مقابل داور سخت گیر کمتر حیله به کار می برند. به خلاف عقیده رایج، داور وظیفه دارد از چیزی که ندیده است گذشته و اجازه دهد بازی جریان خود را ادامه دهد. سوت داور مهم است، زیرا به او قدرت ابراز وجود داده و نحوه ی قضاوت او در مورد خطا و توجیه آن را بیان می کند. اصولا حرکات داور که کلیه فوتبالیست ها با معنای آن ها آشنا هستند مانع سوء تفاهم می شود.

▪ توجه:

بازیکنان اصولا اعتراض می کنند در حالی که خوب می دانند که داور به ندرت از تصمیم خود صرف نظر می کند.

وظیفه ی دو کمک داور (خط نگه داران) نظارت بر آفساید و علامت دادن به داور است مبنی بر این که آیا توپ از محدوده ی زمین خارج شده است یا خیر ( اوت ، کرنر ) .

کمک داور موظف است اعمال خشونت آمیزی را که دور از چشم داور انجام می گیرد به او گزارش دهد.

● مسابقه

▪ چگونه می توان در مسابقه پیروز شد؟

چطور می توان در مسابقات خانگی یا بیرون از خانه بازی را به کنترل خود در آورد و قدرت خود را نشان داد؟ چگونه می توان نقاط قوت و ضعف حریف را فهمید؟ چگونه می توان رفتار داور را سنجید؟

در روز مسابقه تمام این سوالات برای میلیون ها فوتبالیست مطرح می شود، زیرا که پاسخ آن ها مستقیما در حضور خوب آن ها موثر می باشد.

یک مسابقه به وسیله ی قرعه کشی بین دو کاپیتان تیم شروع می شود (برنده انتخاب می کند که تیم او در زمان اول در کدام نیمه ی زمین بازی می کند). هنگام تصمیم گیری، شرایط جوی باید مورد توجه قرار گیرد. طبق معمول، همیشه طرف نا مناسب را در نیمه ی اول انتخاب کنید(طوری که در نیمه دوم در جهت موافق باد بازی کنید). اما این موضوع مطلق نیست زیرا بعضی تیم ها در کار تیمی دیر به راه می افتند، بنابراین ابتدا طرف مناسب تر را انتخاب می کنند.

کلیه ی بازیکنان در زمین باید سکوت را رعایت کنند. بازیکنی که مرتبا غرغر کرده و به اشتباهات اعتراض می کند به تیم خود صدمه می زند، زیرا آهنگ بازی را بهم ریخته و نیز با داوری مخالفت می کند.

در طول ۹۰ دقیقه بازی حتی الامکان مودب باشید، زیرا برای شما نتیجه ی بهتری دارد.

هنگام مسابقه کاپیتان مسئول ارتباط با داور است و هنگامی که لازم بداند برای بیان مشاهدات خود به نزد او می رود. در فرصت بین دو نیمه ی بازی ، تیم مجددا به مربی خود دسترسی پیدا کرده و او به مدت یک ربع نقاط ضعف تیم را توضیح می دهد، او همچنین می پرسد که آیا کسی از بازیکنان خسته است.

شما باید تذکرات مربی خود را را به خاطر سپرده و در صورتی که نیاز تیمی اقتضا می کند به تعویض خود پاسخ مثبت داده و بدین ترتیب روحیه جمعی خود را نشان دهید . در زمین بازی همانند پشت تریبون سخنرانی خونسرد باشید . اگر کف زدن ها برای شما جالب هستند نباید حواس شما را پرت کنند . به هو کردن و انتقادات دیگران توجه نکنید هدف آن ها تعضیف روحیه شما است .

هنگامی که مسابقه خاتمه می یابد ، تیم به رختکن برمی گردد و زمانی که کاپیتان تیم ورقه بازی را در حضور داور و کاپیتان تیم دیگر امضا می کند شما باید به آخرین سخنان مربی خود گوش کنید.

بعضی توصیه ها متاسفانه در زمین رعایت نمی شوند . بیشتر بازیکنان بی مورد به داور اعتراض می کنند ، در حالی که می دانند که او تصمیم خود را عوض نمی کند .

بعد از این که دوش گرفتید سعی کنید از بازی خود انتقاد کنید . بحث و تبادل نظر میان بازیکنان در مورد مسابقه انجام شده نیز مفید است ، زیرا پیوند میان شما را محکم و روحیه همبستگی را بالا می برد .

جریان یک مسابقه فوتبال همیشه عادی نیست ، بلکه بیشتر از شرایط بازی تاثیر می گیرد . پیروزی یک تیم حتی تا سی ثانیه قبل از سوت پایان هم معلوم نیست . شما شب قبل از مسابقه باید در مورد بازی خود فکر کنید و به بررسی نکات مثبت و منفی آخرین بازی خود بپردازید. در زمین به توصیه های مربی خود عمل کنید .

▪ نکته بسیار مهم :

فراموش نکنید که برای گرم کردن ، خودتان را بپوشانید ، همچنین از استودهائی استفاده کنید که مطابق با شرایط زمین باشند.

● آفساید

بعضی تیم ها با آفساید گیری قهرمان می شوند . به منظور این که مدافعین در عمل آفساید گیر ی کاملا موفق باشد باید در مقابل بازیکنان بسیار سریع مراقب باشند .

اولین اصول آفساید مربوط به سال ۱۸۶۶ می باشد . منظور از آفساید این بوده است که اگر بازیکنی جلوتر از توپ قرار گرفت ، آفساید محسوب شود . در آن زمان فوتبال گروهی امروز با مقررات موجود وجود نداشت . به جز دروازه بان ، تنها دو یا سه مدافع وجود داشتندکه برحسب موقعیت ، و زمانی که تیم حریف حمله می کردبه عقب برمی گشتند . در نتیجه در سال ۱۸۶۶ قانون آفساید معمول شد . بسیاری از بازیکنان به علت فقدان زیرکی لازم با توسل به اعمال خطرناک بازی را به هم می زدند ، زیرا آن ها چندین متر در آفساید قرار می گرفتند

بیست سال بعد برای اولین بار قانون آفساید تغییر داده شد . بدین ترتیب بازیکنی آفساید محسوب می شد که جلوتر از توپ قرار گرفته و حداقل سه مدافع در جلو او قرار نگرفته باشند . اما اصطلا ح واقعی آفساید ، آن چیزی که امروزه اجرا می شود تاریخ آن مربوط به سال ۱۹۲۵ می باشد : بازیکنی آفساید محسوب می شود که جلوتر از توپ قرار گرفته و حداقل دو مدافع حریف در جلو او وجود نداشته باشد.

قانون آفساید در روش های بازی تاثیر کرده است . تیم ها ، مطابق با شدت آفساید گیری ، از مدافعین کمتر یا بیشتری استفاده می کنند . از سال ۱۹۲۵ ، بعد از این که مهاجمین این قانون را بهتر درک کردند ، آفساید، تدریجا کلید کلیه روش های دفاعی شد .

دو نوع آفساید وجود دارد :

۱) موقعیت آفساید

۲) آفساید در خطا (مدافعین)

▪ موقعیت آفساید

بازیکنی که جلو تر از مدافعین قرار بگیرد در موقعیت آفساید است . اگر یار خودی توپ را به او پاس بدهد ، او در موقعیت بازی قرار گرفته و بنابراین آفساید اعلام می شود . برای خنثی کردن آفساید ، مهاجم باید یار خود را از موقعیت آفساید بیرون آورد .در موقعیت آفساید بازیکن باید حرکت نکرده و عملا آن را نشان دهد (ساکن بماند). توجه داشته باشید که موقعیت آفساید بستگی به نظر داور دارد. تنها او است که شرکت یا عدم شرکت بازیکن در کار تیمی را تشخیص می دهد

▪ آفساید در خطا (مدافعین)

بازیکنی که در یک خط با مدافعین قرار بگیرد آفساید محسوب می شود . جلو آمدن مدافعین موجب وضعیت آفساید در خط یا موقعیت آفساید می شود .

ـ توجه:

قانون آفساید همیشه مورد بحث بوده است . در ارزیابی صحیح آن اختلافاتی وجود دارد : آیا آفساید ازشلیک توپ محسوب می شود یا زمانی که توپ به منطقه آفساید می رسد ؟ اما آنچه مسلم است همه چیز از لحظه شلیک توپ تعیین می شود . بعد از اینکه توپ شلیک شد ، مهاجم می تواند بازی خود را دنبال کند . اگر بازیکن هنگام شلیک توپ در آفساید نباشد ، بنابراین آفساید اعلام نشده و او می تواند به بازی ادامه دهد .

▪ چگونه می توان از قرار گرفتن در آفساید پرهیز کرد؟

در بازی هوشیار باشید و بر جلو کشیدن مدافعین پیشی بگیرید. هنگامی که در آفساید قرار می گیرید در برگشتن درنگ نکنید. یک مهاجم هر چه بیشتر تحرک داشته باشد ، احتمال بیشتری دارد که در تله آفساید گرفتار شود .

سعی کنید در آفساید قرار نگیرید ، زیرا ممکن است موقعیت مناسب برای حمله تیم خود را از بین ببرید ، حال آنکه می توانستید به عقب برگردید و از موقعیت آفساید خارج شوید.

▪ چگونه می توان در آفساید گیری موفق شد؟

جلو کشیدن مدافعین باید آشکار و سریع باشد . اگر یک بازیکن درنگ کند ، امکان دارد نتوانید مهاجم را در آفساید قرار داده و در نتیجه تیم رادر وضعیتی بسیار خطرناک قرار دهید . معمولا یکی از بازیکنان ( مدافع آزاد به علت موقعیت حساس خود ) این حرکت را فرمان می دهد . زمانی که می خواهید آفساید گیری کنید آنرا با صدای بسیار بلند اعلان نکنید ، تنها یک علامت برای متوجه ساختن مدافعین کافی است . آفسایدی که در زمین مشخص باشد سودمند است . مدافعین بوسیله این حرکت جمعی فورا جلو رفته تا مهاجمین را غافلگیر کنند و مانع پیشروی آنها شوند.

▪ آفسایدگیری = یک تاکتیک

سابقا از آفساید به منظور انجام دفاع بسیار فشرده استفاده می شد و تیم ها به اندازه امروز به آن مسلط نبودند . بنابراین آفساید گیری کمتر معمول بود .

امروزه تیم ها از آفساید به عنوان تاکتیک دفاعی محض استفاده می کنند .

آفساید گیری به آنها کمک می کند تا از دروازه خود دور شوند .مدافعین با نزدیک شدن به خط میانی زمین به تیم حریف فشار آورده و حریف را وادار می کنند برای رسیدن به دروازه مسیر زیادی را طی کند.

آفساید گیری به نقش اصلی مدافع آزاد اهمیت داده است . او باید در تصمیم خود مبنی بر جلو بردن مدافعین قاطع باشد ،و همه مدافعین بدون لحظه ای درنگ به دستور او عمل کنند . مدافعی که آفساید گیری می کند باید به طور خودکار عمل کند .

● ضربه آزاد

دو نوع ضربه آزاد وجود دارد : ضربه آزاد مستقیم و ضربه آزاد غیر مستقیم .

داور مطابق با نوع خطا ضربه آزاد مستقیم یا غیر مستقیم اعلام می کند . خطاهای عمدی که شدت بیشتر یا کمتری داشته باشند تعیین کننده ی ضربه آزاد مستقیم یا غیر مستقیم می باشند.

۱) ضربه آزاد مستقیم:

▪ در چه مواردی ضربه آزاد مستقیم اعلام می شود؟

ـ لگد زدن به حریف یا اقدام به آن

ـ پشت پا زدن

ـ پریدن روی حریف

ـ تنه زدن به طور خطر ناک

ـ تنه زدن به حریف از عقب

ـ زدن و یا اقدام به آن

ـ گرفتن حریف(مثلا به وسیله پیراهن )

ـ هل دادن حریف

ـ زدن توپ با دست (به استثناء دروازه بان)

مجازات کلیه این خطاها یک ضربه آزاد مستقیم می باشد . اگر خطا در محوطه جریمه اتفاق بیفتد ، داور ضربه پنالتی اعلام می کند . پنالتی تعبیر ضربه آزاد مستقیم در محوطه جریمه می باشد.

▪ روش استفاده از ضربه آزاد مستقیم

اگر ضربه آزاد مستقیم دور از دروازه باشد ، توپ را برای یار آزاد یا یار سرزن خود بفرستید. اقدام به شلیک از راه دور توصیه نمی شود.

اگر ضربه آزاد مستقیم در نزدیکی محوطه جریمه حریف باشد ، شلیک توپ به وسیله بازیکنی که مخصوصا در این نوع ضربات مهارت دارد موثر است .

در یک رویاروی از راه دور شوت زننده و دروازه بان که در پشت دیوار دفاعی جا گرفته است دخالت دارند. زمانی که ضربه آزاد مستقیم نزدیک محوطه جریمه باشد ، دیوار دفاعی مرکب از چهار بازیکن تشکیل می شود که این دیوار دفاعی از محل اولین نفری که بوسیله دروازه بان تعیین می شود به سمت درون محوطه جریمه چیده می شود.

اگر ضربه آزاد مستقیم از سمت چپ شلیک شود ، دیوار دفاعی در سمت چپ و دروازه بان در سمت راست قرار می گیرد .اگر ضربه آزاد مستقیم از سمت راست شلیک شود، دیوار دفاعی در سمت راست و دروازه بان در سمت چپ قرار می گیرد. در این موقعیت دروازه بان با توجه به زننده شوت ، یک زاویه را به وسیله ی دیوار دفاعی بسته و زاویه ی دیگر را خود مراقبت می کند.

▪ توجه:

هنگامی که ضربه آزاد مستقیم در مقابل دروازه باشد، دیوار دفاعی به دو قسمت تقسیم میشود و دروازه بان در وسط دروازه قرار می گیرد. این دو دیوار دفاعی زوایای راست و چپ دروازه را بسته و دروازه بان مرکز دروازه را مراقبت می کند و خود را برای عکس العمل در مقابل شوت آماده می کند.

روش های مختلفی برای زدن ضربه آزاد مستقیم وجود دارد . در بعضی از این روش ها شوت زننده ترجیح می دهد قبل از این که توپ را علنا برای یار آزاد خود بفرستد ، تظاهر به زدن آن کند . این عمل نظم دیوار دفاعی و مراقبت دروازه بان را مختل می کند.

▪ روش مقابله با ضربه آزاد مستقیم

اگر ضربه کشیده ، قوسی و غیره باشد ، دروازه بان و دیوار دفاعی باید سعی کنند که از آن سبقت بگیرند .

در اینجا معرفی ضربه های آزاد مستقیم بدون صحبت در مورد ضربه های آزاد میشل پلاتینی (Michel platini ) غیر ممکن است. شوت او دیوار دفاعی را دور زده ، مسیر خود را از روی دفاع طی می کرد تا به منفذی درون دروازه می رسید (شوت قوسی ) . او برای اینکه در زدن این ضربه ها به حد کمال برسد ، مدت ها با آدمک های چوبی که به جای دیوار دفاعی قرار می گرفتند تمرین می کرده است .

موفقیت ضربه آزاد بستگی به توانائی شما در بی اثر کردن دیوار دفاعی داشته و شوت شما باید دور از دسترس دروازه بان باشد.

۲) ضربه آزاد غیر مستقیم:

▪ در چه مواردی ضربه آزاد غیر مستقیم اعلام می شود؟

ـ بازی خطرناک (پا را بیش از حد بالا بردن)

ـ تنه زدن صحیح به بازیکنی که در حال بازی با توپ نیست

ـ تنه زدن به دروازه بان در حالی که توپ را در اختیار نداشته یا مزاحمتی برای حریف ندارد

ـ در صورتی که دروازه بان بیش از چهار قدم توپ را حمل یا دوبار آن را کنترل کند

ـ در صورتی که بازیکن با توپ بازی نکند و عمدا حریف را سد نماید شوت زننده نمی تواند دروازه را مستقیما هدف قرار دهد .

▪ روش استفاده از ضربه آزاد غیر مستقیم

پاس هوایی توپ برای یاری که در هنگام ضربه جلو می آید ، یا پاس توپ به عقب برای یاری که آماده شوت زدن می باشد .

▪ روش مقابله با ضربه آزاد غیر مستقیم

اگر ضربه آزاد غیر مستقیم نزدیک محوطه جریمه باشد ، اصول آن مانند ضربه آزاد مستقیم است . لیکن مدافعین باید مراقب حریفانی که ممکن است توپ را برای شوت زدن دریافت کنند ، باشند.

اگر ضربه آزاد غیر مستقیم در فاصله کمتر از ۹.۱۵ متری از خط دروازه اعلام شود ، حداقل هفت مدافع باید روی خط دروازه قرار گرفته و دروازه بان نیز در جلو آنها جای بگیرد . مدافعین بعد از اولین ضربه جلو رفته و با زننده ی ضربه دوم مقابله می کنند.

یک ضربه آزاد هر قدر هم با قدرت ، با ظرافت یا با طرح و نقشه باشد ، در بازی برای آن قانونی وجود دارد که کمتر به آن عمل می شود :دیوار دفاعی باید در ۹.۱۵ متری توپ باشد . غالبا دیده می شود زمانی که داور به سمت دیگری نگاه می کند ، دیوار دفاعی خود را نزدیک تر می کند . هر چه دیوار دفاعی به محل توپ نزدیک تر باشد کار شوت زننده مشکل تر خواهد شد.

● ضربه کرنر

انجام ضربه کرنر بر دو نوع است: کرنر مستقیم و کرنر دو ضرب

زمانی یک ضربه کرنر بسیار خطر ناک می شود که جهت باد موافق تیم حمله کننده باشد و دروازه بان نسبت به خروج از دروازه برای دفع هوائی توپ مردد باشد . وقتی کرنر می زنید توپ را به سمت دروازه بان شلیک نکنید . شما باید توپ را دور از دسترس او و به سمت بازیکنان خودی بفرستید.

در یک مسابقه تعداد ضربات کرنر اکثرا نشانه ی برتری و تسلط یک تیم بر تیم دیگر است.

▪ روش استفاده از ضربه کرنر:

بازیکنان سر زن باید آماده ی دریافت توپ کرنر باشند . دیگر بازیکنان نقش جانشین برای آنها دارند . ضربه کرنر مبارزه ای هوائی میان مدافعین و مهاجمین است . در ضربه کرنر مسلما برتری با مدافعین است ، زیرا درمسیر توپ بهتر جا گیری می کنند. انجام ضربه کرنر در بازی عبارت است از : دور کردن هر چه بیشتر توپ از حریف و رساندن آن به یار خودی.

▪ روش مقابله با ضربه کرنر :

یک مدافع باید در کنار تیر دروازه جا بگیرد تا از ورود توپ از سمت کنار به درون دروازه جلوگیری کند . بعد از شلیک توپ ، و زمانی که دروازه بان از دروازه اش خارج می شود ، مدافعین باید مراقب هر حادثه ای بوده و او را پوشش بدهند.

دفع توپ همواره به طرفین انجام می گیرد . دروازه بان در گرفتن توپ باید با قدرت و مصمم عمل کند . کمترین درنگ از سوی دروازه بان یا مدافعین ، یا رسیدن توپ به پای حریف می تواند موجب گل شود .

در هر کدام از این موارد هوشیار باشید ، جا گیری و یار گیری شما (یا آزاد بودن حریف ) کرنر را کما بیش خطر ناک می کند . هرگز معطل نمانید تا توپ به سمت شما بیاید.

▪ انواع ضربات کرنر:

ـ نوع اول:مهاجم چپ ضربه را به طور مستقیم می زند ، او توپ را به نقطه ای که از قبل مشخص شده است می فرستد . یکی از بازیکنان به سمت توپ رفته و به دروازه شلیک مستقیم انجام می دهد ، یا توپ را به سمت یار دیگری منحرف می کند .

ـ نوع دوم: مهاجم راست توپ را برای بازیکن سرزن می فرستد.

ـ نوع سوم: مهاجم چپ توپ را میان نقطه پنالتی و دور ترین زاویه ی دروازه

می فرستد.

▪ تذکرات:

انجام ضربه ی کرنر انواع مختلفی دارد که بسیاری از تیم ها در جلسات خود آنها را تمرین می کنند .

تاکتیک انجام ضربات کرنر بر اساس تیر اول یا تیر دوم دروازه است .

شلیک کننده یا توپ را به تیر دوم می فرستد با این آگاهی که یکی از یارانش در آن جا منتظر است ، یا یار خود را که در تیر اول جا گرفته است هدف گرفته تا این یکی ، ضربه ی کرنر را به یار دیگر برساند.

هنگام ضربه کرنر مدافعین برای انجام دفاع می توانند به صورت دفاع فردی یا دفاع منطقه ای عمل کنند . امتیاز دفاع منطقه ای این است که به ما امکان پیش دستی بر حریف را می دهد . دفاع فردی نیز به شرطی موثر است که مدافعین برای مقابله با موقعیت مهاجمین حریف ، از لحاظ تعداد به اندازه ی کافی بازیکن سرزن داشته باشند .

● پرتاب اوت

یک پرتاب اوت خوب به اندازه ی یک پاس خطرناک ارزش دارد . بازیکن درون زمین باید با اشاره و به طور پنهانی درخواست توپ کند . هنگام پرتاب ، دو پای بازیکن باید با زمین تماس داشته ، دست ها کاملا عقب و در پشت سر قرار گرفته و پرتاب با قدرت و با دو دست انجام بگیرد.

موقع پرتاب اوت معطل نمانید و جا عوض کنید تا در دید پرتاب کننده قرار بگیرید. شما می توانید حرکات کاذب انجام دهید تا حریف گمراه شود . پرتاب اوتی که نزدیک محوطه جریمه باشد زمانی خطرناک می شود که به یک یار آزاد برسد . این یار آزاد می تواند توپ را مجددا به پرتاب کننده پاس بدهد ، یا سرعت گرفته آن را به سمت دروازه حریف هدایت کند .

در انگلستان توپ اوت را بلند پرتاب می کنند ، مانند کرنری که بیشتر بازیکن سرزن هدف است . در فرانسه به پرتاب اوت اهمیت کمتری داده می شود ، زیرا که راه حل توپ اوت شده را پرتاب آن می دانند که یا نتیجه می دهد یا خیر .

با وجود این ، چنان چه اوتی خوب پرتاب شود از طریق روزنه ایکه به وسیله ی جاگیری و حرکت های کاذب ایجاد می شود ، می تواند مفید باشد . در کلیه ی موارد ، شما باید مراقب باشید و به پرتاب اوت خود توجه کنید ، در غیر این صورت داور آن را مردود کرده و به حریف واگذار می کند.

▪ انجام ضربات پنالتی به منظور تعین نتیجه بازی

تفاوت این نوع ضربات با ضربه پنالتی در جریان بازی این است که بعد از برگشت توپ دوباره نمی توان با آن بازی کرد . انجام ضربات پنالتی برای تعیین نتیجه بازی در مسابقات حذفی (مانند جام حذفی فرانسه یا مسابقات حذفی اروپا ) انجام می گیرد .

هنگامی که دو تیم در مجموع دو بازی نتیجه مساوی داشته باشند(در فینال جام حذفی باشگاههای اروپا در یک بازی مساوی باشند )، آنها برای تعیین نتیجه بازی دو زمان پانزده دقیقه فرصت خواهند داشت . در صورتی که نتیجه باز هم مساوی باشد تیم ها ضربات پنالتی میزنند . در اولین مرحله هر تیم پنج شلیک انجام می دهد . در این مرحله تیمی که بیشتر گل بزند برنده است . اگر باز هم نتیجه مساوی شود ، هر تیم یک پنالتی می زند . در این مرحله تیمی برنده است که پنالتی خود را گل کند ، البته اگر تیم دیگر در انجام ضربه خود موفق نباشد.

انجام ضربات پنالتی برای تماشاچیان بسیار هیجان انگیز و برای تیمی که می بازد نوعی بی عدالتی است . یک فصل بازی ، در برابر مسابقه با یک پنالتی نا موفق ! خیلی سخت است . برای پیروزی در ضربات پنالتی هیچ داور معجزه گری وجود ندارد . در این مرحله لحظه ای می رسد که فشار روحی بسیار سنگین می شود . یک پنالتی زن خوب ممکن است از پنالتی زدن امتناع کند . اگر پنالتی او گل نشود ، آیا تیم فرصت جبران خواهد داشت ؟ در صورت شکست در انجام ضربات پنالتی ، گویی همه چیز خاتمه می یابد . زمانی که بازیکن به این موضوع فکر می کند تحمل لحظات برای او سخت می شود . از زمانی که بازیکن به سوی نقطه پنالتی حرکت می کند تا هنگام گذاشتن توپ روی آن تمام حوادث مسابقه از ذهن او می گذرند . او سعی می کند که به جیزی فکر نکند ، ولی بی فایده است .

اگر یار شما یک پنالتی حساس را خراب می کند ، او را فورا دلداری بدهید ، زیرا که او لااقل شهامت زدن آن را داشته است .

يکشنبه 7/8/1391 - 12:11 - 0 تشکر 569812


    چرا ۲ ۵ ۳ در ایران موفق است؟      
    امیر قلعه نوئی سرمربی تیم سپاهان با فاصله ای زیاد در صدر جدول است او سرمربی تیم قهرمان لیگ سال پیش و قهرمان رقابتهای جام حذفی سال پیش از آن است و در تمامی این سالها او به ظدت علاقمند به سیستمی دارد که مربوط به دهه ۹۰ یعنی چیزی حدود ۲۰ سال پیش بوده و همچنان با آن موفق حداقل از بعد بازیهای داخلی است شاید گفته شود ریخت و پاش بی کران باشگاه سپاهان و خرید ستارگانی که گفته می شود.      چرا ۲ ۵ ۳ در ایران موفق است؟          امیر قلعه نوئی سرمربی تیم سپاهان با فاصله ای زیاد در صدر جدول است او سرمربی تیم قهرمان لیگ سال پیش و قهرمان رقابتهای جام حذفی سال پیش از آن است و در تمامی این سالها او به ظدت علاقمند به سیستمی دارد که مربوط به دهه ۹۰ یعنی چیزی حدود ۲۰ سال پیش بوده و همچنان با آن موفق حداقل از بعد بازیهای داخلی است شاید گفته شود ریخت و پاش بی کران باشگاه سپاهان و خرید ستارگانی که گفته می شود چند میلیارد هزینه آنها شده باعث این پیشرفت اصفهانی ها است اما باید گفت که تمامی این ماجرا این گونه نیست زیرا در هیچ کجای دنیا تنها ستارگان نمی توانند همه کار کنند بلکه سیستم و تفکرات و وقایع غیر قابل پیش بینی نظیر اشتباه داوری و.. هم می توانند تاثر گذار باشد قلعه نوئی خود بازیکنی است که در دهه۹۰ در تیم ملی و تیم استقلال با این سیستم سه مدافعه و ۵ هافبکه کار می کرد و هنوز هم به آن پایبند است و موفق بهم بوده اما وقتی پای رقابتهای خارج از مرز ایران باشد شاید روزهای خوش قلعه نوئی و تیمش دوام نیاورد زیرا

۱) اصولا سیستم پایه قلعه نوئی ۲ ۵ ۳ است و در هنگام دفاع ۱ ۶ ۳ می شود و خود این آرایش می تواند خلا ناشی از خستگی پیستونها را کم کند اصولا در تیم قلعه نوئی پیستونها ثابت نیستند

۲) یکی از دلایل دیگر استفاده از این سیستم نبود مدافعین کلاسیک خوب در فوتبال ما است اگر نگاهی به سرمایه های فوتبال ایران در این سی سال گذشته بیاندازیم عملا هیچگاه دو جناح چپ و راست دفاعی ما متعادل نبوده اند پس از جام جهانی ۱۹۷۸ و با خداحافظی حسن نظری و آندرانیک اسکندریان شاهد بودیم در مقاطعی دفاع راست خوب کم و دفاع چپ زیاد داشته ایم به عنوان مثال در دهه ۸۰ مردی چو ن حاجیلو در چپ خوب بود اما در جناح راست شاهین بیانی چون او نبود بعد از آنها محرمی و زرینچه توانستند تا حدی این قوا را تنظیم کنند پس از زرینچه نعیم آبادی نسبت به شاهرودی و میناوند خوب نبود و بعد هم مهدوی کیا و کعبی در سمت راست بهتر از گزینه های سمت چپ در سالهای اخیر بوده اند و شاید یکی از دلایل استفاده از دفاع سه نفره این باشد که فوتبال ما اصولا نیروی کافی مناسب در دفاع کناری یا نداشته و یا بی توجهی به آن شده و به همین دلیل قلعه نوئی معمولا از یک مرد نیمه پیستون و نیمه دفاع راست استفاده می کند

۳) دلیل سوم هم تا حد زیادی به دلیل دوم ربط دارد مدافعین کناری ما خیلی کم نفوذ می کنند و اگر هم بکنند کمتر میل به نفوذ له داخل محوطه هیجده قدم و اور لب دارند و شاید بعد از مهدی مهدوی کیا کمتر مدافعی با خصوصیات او که هم به داخل هیجده قدم می زد و پاس کوتاه و زمینی می داد و هم محلش خالی نمی شد در فوتبالمان داشته ایم روزگاری مردانی چون آشتیانی ,نظری,خبیری ,حاجیلو,زرینچه,محرمی,شاهرودی,میناوند , مهدوی کیا ..کمتر از گوش راست و چپ نبودند اما حالا شاهدیم که کمتر چنین است و نسل جدید مدافعین کناری ما نظیر حیدری و آل نعمه و شیرزاد محمد و بیگ زاده ..کمتر نفوذ می کنند و این مسئله باعث می شود که سه مدافع مرکزی کمتر حس خطر کنند و باز شوند و نیاز به مدافع کناری را حس کنند ؟

۴) تیمهای ما بسیار زود و احساسی دل به بازی مستقیم می دهند و سانترهای بی شمار و و اوت دستی های بلند اساس تاکتیک اکثر تیمها شده است و به همین دلیل است که وجود سه مدافع متمرکز براحتی می تواند این تاکتیک را مختل کند

۵) زوجهای سمت راست وچپ زمین کتر تشکیل می شود به عنوان مثال روزگاری حاجیلو و چنگیز و یا زرینچه و نامجو مطلق و یا در سالهای جلوتر مهدوی کیا و کریمی … را داشتیم اما امروزه کمتر شاهدیم که هافبکها و مدافعین زوجهای طلائی بسازند و از فضاهای کناری زمین و از عرض زمین بیشتر بهره بگیرند و اکثر مدافین تنها سانتر بلند می کنند و یا به هافبک می سپارند و عقب بر می گردند

۶) مبتکر سیستم ۲ ۵ ۳ آلمانیها بودند و آن ها بعلت داشتن هافبکهای خلاق در میانه میدان در دهه ۹۰ نظیر افن برگ – ماتیاس سامر لوتار ماتئوس می توانستند بازیکنانی داشته باشند که در فوتبال آن زمان به آنها ژنرال و یا فرمانده وسط زمین می گفتند و آنها را بازی سازان بزرگ می نامیدند که قلعه نوئی یکی از آنها در دهه ۹۰ استقلال بود بازی سازان معمولا در تیمها یگانه بودند اما امروز در فوتبال ما کمتر بازیکنی با خصوصیات پروین دهه ۷۰ و یا درخشان و قلعه نوئی دهه۸۰ و مرحوم قایقران و محسن عاشوری سالهای اولیه دهه اول ۹۰ و کریم باقری و علی کریمی سالهای آخر دهه ۹۰ و نوید کیا و نکونام سالهای اولیه دهه ۲۰۰۰ وجود دارد این بازیکنان می توانستند با پاسهای خود توپ را از منفذ هائی دو جناح تدافعی حریف عبور دهند و خط آفساید را بشکنند و توپ را به فرواردهائی سریعی چون روشن و محمد خانی و چنگیز و پیوس و خداداد عزیزی برسانند و حتی در پاره ای از اوقات با شوتهای خود خطرساز باشند

۷) شاید گفته شود که این روزها بازی مستقیم بسیار انجام می گیرد اما باید گفت یکی از وظایف سیستمهای دفاع ۴ نفره کلاسیک این بود که با کمک هافبکهای خود توپهای بلند و کوتاه برای گل زنان سر زن بفرستند و یا توپهائی برای آنها سانتر کنند تا آنها با دادن پاسهای ضربه سرشان موقیعت بسازند این کار را روزگاری همایون بهزادی و کلانی با همکاری آشتیانیو یا غفور جهانی با نظری و اسکندریان و یا در دهه ۶۰ و ۷۰ با استفاده از مردانی چون باوی و مرفاوی و دائی انجام می دادیم اما این گونه سرزن هم نداریم در نتیجه مدافعین مرکزی نیازی نمی بینند که دائم به این سرزنها بچسبند شمن آن که جز خسرو حیدری کمتر بازیکن و مدافعی می بینیم که سانترهای مواج خوبی بفرستد

يکشنبه 7/8/1391 - 12:13 - 0 تشکر 569814

در نگاه اول فوتبال ورزش ساده ای بنظر می رسد که ۲۲ بازیکن به دنبال یک توپ می دوند تا آن را مال خود کنند و از آن وسیله ای بسازند برای رسیدن به دروازه ی حریف. اما در دل سادگی فوتبال پیچیدگی هایی به چشم میخورد به اسم تاکتیک که مرز یک فوتبال مدرن و هدفمند و یک فوتبال دیمی و بی هدف را تعیین می کند.      تاکتیک های ساده حمله و دفاع در فوتبال          در نگاه اول فوتبال ورزش ساده ای بنظر می رسد که ۲۲ بازیکن به دنبال یک توپ می دوند تا آن را مال خود کنند و از آن وسیله ای بسازند برای رسیدن به دروازه ی حریف. اما در دل سادگی فوتبال پیچیدگی هایی به چشم میخورد به اسم تاکتیک که مرز یک فوتبال مدرن و هدفمند و یک فوتبال دیمی و بی هدف را تعیین می کند. قطعا این پرسش به وجود می آید که تاتیک چیست؟ تاکتیک یعنی داشتن یک استراتژی خاص برای رسیدن به یک هدف معین و از پیش تعیین شده. معولا چیدمان یک تیم بر اساس تاکتیک و استراتژی آن تیم و بازیکنانی که آن تیم در اختیار دارد انتخاب می شود. در این مقاله ما نگاهی خواهیم داشت به شیوه های ساده ی حمله کردن و رسیدن به دروازه ی حریف و همچنین نگاهی خواهیم داشت به اصول ساده ی دفاعی همانند پوشش و یارگیری.

● حمله

هدف از حمله کردن و هجوم بردن به سمت دروازه ی حریف چیزی نیست به غیر از رسیدن به گل اما برای رسیدن به این هدف باید یک استراتژی از پیش تعیین شده داشت. در زیر نگاهی خواهیم داشت به چند روش ساده اما در عین حال موثر برای رسیدن به دروازه ی حریف و خلق موقعیت گل.

۱) مالکیت توپ (Possession Football) : در اختیار داشتن توپ و تسلط کامل به آن یکی از راه های موثر و مفید برای رسیدن به دروازه ی حریف است. این شیوه ی بازی کردن پاس های کوتاه و سریعی را بین بازیکنان طلب می کند که با تکیه بر آن می شود نظم تیمی حریف را بر هم زد و بازیکنان حریف را مجبور کرد تا برای بسدت آوردن توپ تلاش بیشتری انجام دهند. جا به جایی بازیکنان حریف و بر هم خوردن نظم تیمی آنها برای تصاحب توپ این موقعیت را به تیم مقابل خواهد داد تا با استفاده از روزنه های ایجاد شده به قلب دفاع حریف بزنند و با استفاده از پاس های تودر و سریع برای خود ایجاد موقعیت گل کنند.

۲) توپ های بلند و بازی مستقیم (Direct Football) : این شیوه از حمله کردن را می شود در فوتبال انگلیس به وضوح مشاهده کرد. استفاده از این شیوه برای رسیدن به دروازه ی حریف جنبه های مثبت و منفی خاص خودش را دارد. برای مثال تاکید بیش از حد برای استفاده از بازی مستقیم می تواند خط هافبک یک تیم را از جریان بازی خارج کند و قدرت بازیسازی را از هافبک های آن تیم بگیرد. برای استفاده از این تاکتیک بخصوص , یک تیم احتیاج به مهاجمانی دارد با قدرت انفجاری بالا و فیزیک مناسب تا بتوانند بازی مستقیم را در دستور کار قرار بدهند. بازی مستقیم می تواند یکی از بهترین راه ها برای ضربه زدن به تیم هایی باشد که فضای باز و مناسبی پشت سر مدافعین آنها قرار دارد. همچنین تیم هایی که مدافعین کندی دارند می توانند ضربات جبران ناپذیری از این شیوه ی حمله کردن دریافت کنند.در تصویر زیر به خوبی می شود دید که مدافع چگونه با ارسال یک توپ بلند هم تیمی خود را در یک سوم دفاعی حریف صاحب توپ می کند.

۳) بازی در عرض و حمله از جناحین (Wide Play) : حمله از جناحین همیشه یکی از بهترین راه ها در فوتبال برای ایجاد موقعیت گلزنی و رسیدن به آن بوده است. بازی در عرض این اجازه را به یک تیم می دهد تا از زوایای مختلف به دروازه ی حریف حمله ور شود. این نوع بازی کردن می تواند بازیکنان کناری حریف را دچار دردسر بزرگی کند و مدافعین وسط حریف را وادار به اشتباه در عمر پوشش و جایگیری کند. استفاده از جناحین و بازی در عرض راه های مختلفی را برای رسیدن به دروازه ی حریف پیشنهاد می کند. سانتر کردن توپ از جناحین برای استفاده ی مهاجمان مرکزی یکی از این راه ها می باشد. زدن به داخل و وارد شدن به محوطه ی جریمه ی حریف یکی از خطرناک ترین روش هایی است که می شود با استفاده از آن نظم دفاعی حریف را بر هم زد و ایجاد موقعیت کرد. آمدن بازیکن صاحب توپ به محوطه ی جریمه ی حریف و ارسال پاس به بیرون می تواند بهترین موقعیت برای بازیکنان فرصت طلب و شوت زنی باشد که پشت مدافعین حریف منتظر توپ گیری بوده اند تا دروازه ی حریف را با یک خطر جدی مواجه کنند.در عین حال اگر این تاکتیک به درستی اجرا نشود و منجر به لو رفتن توپ و از دست دادن آن شود می تواند تبعات سنگینی را به همراه داشته باشد که بارزترین آن ضد حملاتی خواهد بود که حریف در دستور کار قرار خواهد داد. در زیر می توان نمونه ای از حمله از جناحین را مشاهده کرد.

۴) ضد حمله (Counter Attack) : امروزه استفاده از اشتباهات حریف و روی آوردن به ضد حمله یکی از راه های اصلی تیم ها در سراسر جهان برای رسیدن به گل است. معمولا این نوع تیم ها به تیم های ضد حمله ای شهره هستند. لازمه ی اصلی این نوع حمله کردن داشتن بازیکنانی با قدرت انفجاری بالا و پا به توپ خوب در نیمه ی میانی حریف است. هدف از این نوع حمله کردن گرفتن سریع توپ از تیم مقابل و رساندن آن در حداقل زمان ممکن به مهاجم یا مهاجمانی است که در زمین حریف منتظر دریافت توپ هستند. تیم هایی که با این شیوه بازی می کنند معمولا خط دفاعی مستحکمی دارند و توانایی این را دارند که در کمترین زمان ممکن از دفاع به حمله تغییر شکل دهند و پروسه ی انتقال را به بهترین نحو ممکن انجام می دهند. در تصویر زیر می توان نمونه ای از یک ضد حمله و رساندن سریع توپ در حداقل زمان به مهاجمان را مشاهده کرد.

۵) ضربات آزاد و شروع مجدد ها (Set Plays) : در فوتبال مدرن و امروزی ضربات آزاد نقش پر رنگی را ایفا می کنند و بازیکنانی که توانایی نواختن اینگونه ضربات را دارند همواره مورد توجه خاصی قرار گرفته اند. نقش ضربات آزاد زمانی پر رنگ تر از همیشه می شود که بازی گره خورده است و یا تیم مقابل به بازی با چند لایه ی دفاعی روی آورده است. شروع مجدد ها و ضربات آزاد در هر بازی می تواند هر دروازه بانی را در خروج و تایمینگ و هر مدافعی را در پوشش و یارگیری دچار اشتباه کند. امروزه نزدیک به ۴۰ درصد از گل ها از روی شروع مجدد ها و ضربات آزاد بدست می آید. ضربات آزاد و استفاده ی بهینه از این روش می تواند اصلحه ی پنهان هر تیمی باشد. در زیر می توان نمونه ای از نواختن یک ضربه ی کرنر و نوع استقرار بازیکنان دو تیم را مشاهده کرد.

● دفاع

اصول اولیه ی دفاع کردن را می شود در ۲ بخش پوشش و یارگیری جست و جو کرد. معمولا تاکتیک های دفاعی به دو بخش فردی و تیمی تقسیم می شوند. دفاع منطقه ای و دفاع نفر به نفر از همین ۲ اصل گرفته شده است که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد :

۱) دفاع منطقه ای (Zonal Defense) : دفاع منطقه ای همانطور که می شود از نام آن حدس زد مربوط به دفاع کردن از یک منطقه ی خاص است و نه یک بازیکن خاص. در دفاع منطقه ای هر کدام از مدافعین و هافبک ها مسنول حفاظت از یک منطقه ی خاص در زمین هستند و زمانی که مهاجم حریف وارد منطقه و محدوده ی آن مدافع می شود این وظیفه ی همان مدافع است تا با مهاجم حریف یارگیری کند و زمانی که آن مهاجم منطقه ای مدافع را ترک می کند این وظیفه ای دیگر بازیکنان است تا از آن مهاجم حفاظت کنند. اجرای دفاع منطقه ای احتیاج به بازیکنانی دارد با قدرت مسنولیت پذیری بالا. در زیر دفاع کردن به روش منطقه ای را می شود مشاهده کرد. در زیر می توان دید که مهاجمان آبی پوش وارد منطقه ی مدافعین سرخ پوش شده اند و این وظیفه ی ۲ مدافع سرخ پوش است تا از مهاجمان آبی پوش مراقبت کنند نه دیگر بازیکنان. در فوتبال امروزی خیلی از باشگاه های بزرگ نظیر لیورپول از دفاع منطقه ای استفاده می کنند.

۲) دفاع نفر به نفر (Man to Man Marking) : دفاع نفر به نفر یا به اصطلاح من تو من در ظاهر ساده تر از دفاع منطقه ای بنظر می آید. در این شیوه از دفاع کردن مدافع با مهاجم حریف برخورد مستقیم و فیزیکی خواهد داشت و سایه به سایه ی مهاجم حرکت خواهد کرد. در واقع دفاع من تو من به دفاعی می گویند که یک مدافع از پیش تعیین شده مامور مراقبت از یک بازیکن بخصوص خواهد شد و در طول بازی شانه به شانه ی آن بازیکن حرکت خواهد کرد. این شیوه از دفاع کردن مدافعینی را طلب می کند با نظم و انظباط بسیار و قدرت جنگندگی بالا.در زیر می توان به وضوح مشاهده کرد که چگونه مدافعین قرمز به مهاجمان آبی چسبیده اند و فشردگی خاصی بین آنها دیده می شود.

فوتبال با تمام سادگی خود پیچیدگی هایی در دل خود دارد که می توان در مورد هر کدام از آنها ساعت ها صحبت کرد و به بحث و تبادل نظر پرداخت. در واقع باید گفت پشت همه ی آن گل زدن ها , پیروز شدن ها و شکست خوردن ها اهداف و استراتژی هایی قرار دارد که اجرای هر کدام از آنها می تواند تعیین کننده باشد و یک تیم را برنده و دیگری را بازنده از میدان مسابقه خارج کند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی