انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 351)
پنج شنبه 4/8/1391 - 18:26 -0 تشکر 569080
آسیب شناسی اختلاف زوجین در دوران عقد و نامزدی

« امروزه تقریبا همه دختران خواهان زندگی مستقل هستند از طرفی بعضی مواقع خانواده پسر مایل هستند که تازه عروس و داماد چند سالی را نزد آن‌هاباشند و با هم زندگی کنند تا بتوانند درآمد خود را پس انداز کنند. این مسئله موقعیتی را پدید می آورد که باعث اختلاف می‌شود. برای تصمیم‌گیری صحیح لازم است که همه شرایط در نظرگرفته شود و دو طرف خواسته‌های خود را بازگو کنند تا بعد از ازدواج اگرخواستند در یک خانه زندگی کنند دچار مشکل نشوند».

سایت فرهنگی و مذهبی نگار

اما بسیاری از تفاوت‌ها بعد از عقد مشخص می‌شود و در دوران قبل از آن یعنی نامزدی مشخص نشده است. همچنین بسیاری از مشکلات شروع زندگی در همین دوره مطرح می شوند و به همین دلیل کنار آمدن با آنها کمی دشوارتر به نظر می رسد.

- بعضی از زوجین اختلاف‌های دوران نامزدی را نادیده می‌گیرند ولی این اختلاف‌ها بعد از عقدعمیق‌تر می‌شود. دختران و پسرانی که زمان عقد را سپری می‌کنند باید بدانند که در این دوران صداقت و راستگویی حرف اول را می‌زند. آن‌ها باید شخصیت واقعی خود را از یکدیگر پنهان نکنند و از ساختن چهره دروغین از خود در زمان عقد بپرهیزند. هیچ چیز مانند صداقت نمی‌تواند باعث جلب اعتماد شود. مشکلات موقعیتی در دوران عقد شاید حل نشوند ولی می‌توان در مورد آن‌ها باهم به تفاهم رسید. در هر اختلافی باید یکی از طرفین کوتاه بیاید.

- از جمله مسائلی که در دوران عقد می‌تواند مشکل‌ساز شود دخالت خانواده‌ها در چگونگی برگزاری مراسم ازدواج است. هیچ کس به اندازه دختر و پسری که شریک زندگی هم شده‌اند نمی‌تواند برای ازدواجش تصمیم بگیرد. این که هرخانواده‌ای به خود حق بدهد تصمیم نهایی را بگیرد کار درستی نیست. زن وشوهر می‌توانند با خانواده خود مشورت کنند ولی خانواده‌ها نباید نظر خود را به فرزندان خود تحمیل کنند.

- موقعیت مهم دیگری که باعث اختلاف زوجین می‌شود مسئله مسکن بعد از ازدواج است. امروزه تقریبا همه دختران خواهان زندگی مستقل هستند از طرفی بعضی مواقع خانواده پسر مایل هستند که تازه عروس و داماد چند سالی را نزد آن‌هاباشند و با هم زندگی کنند تا بتوانند درآمد خود را پس انداز کنند. این مسئله موقعیتی را پدید می آورد که باعث اختلاف می‌شود. برای تصمیم‌گیری صحیح لازم است که همه شرایط در نظرگرفته شود و دو طرف خواسته‌های خود را بازگو کنند تا بعد از ازدواج اگرخواستند در یک خانه زندگی کنند دچار مشکل نشوند.
هیچ چیز مانند صداقت نمی‌تواند باعث جلب اعتماد شود. مشکلات موقعیتی در دوران عقد شاید حل نشوند ولی می‌توان در مورد آن‌ها باهم به تفاهم رسید. در هر اختلافی باید یکی از طرفین کوتاه بیاید

- رفتن به مهمانی‌ها در دوران عقد و رفت و آمد با بعضی اقوام دو طرف معمولا اختلافاتی را پدید می آورد. دختر و پسری که در زمان تجرد به راحتی با فامیل خود رفت و آمد داشته‌اند، حالا باید در نظر داشته باشد که شریکی برای زندگیش انتخاب کرده و دیگر موقعیت قبلی را ندارد. باید در رفتار و صحبت‌های خود دقت داشته باشد و موجب رنجش همسرش نشود. از طرفی شاید بعضی از آشنایان به عمد یا غیر عمد با سخنان و رفتار خود همسرش را آزرده کنند و این امر به روابط بین آن‌ها لطمه بزند. بنابراین شاید لازم باشد با در نظر گرفتن صلاح همسر و زندگیش رابطه‌اش را با بعضی قطع کند یا به حداقل برساند.

- گاهی اوقات در این مرحله خانواده‌های زوج جوان از مسئولیت‌پذیری فرزندان خود احساس نگرانی کرده و به اشتباه بخشی از مسئولیت زندگی زوج جوان را برعهده می‌گیرند تا در ابتدای امر مشکلی پیش نیاید. این کار در حد بسیار کنترل شده در شرایطی پذیرفتنی است اما گاهی منجر به کاهش فشار خوشایند مسئولیت در دختر و پسر شده و مسئولیت پذیری دختر و پسر را نسبت به هم تا آخر کاهش می‌دهد. در این مرحله دخالت والدین و دلسوزی آن‌ها می‌تواند کاهش هیجانات را به شکل مخرب به دنبال داشته باشد. این هیجان در حد کنترل شده منجر به افزایش احساس مسئولیت و نقش پذیری جدید دختر و پسر می‌شود و اگر خانواده‌ها به هیجان شدیدی در فرزند خود مواجه می‌شوند بهتر است با تقویت اعتماد به نفس این هیجان را کنترل کنند و برای کمک هرگز بار مسئولیت فرزند خود را بر دوش نگیرند. این به معنای رها کردن زوج جوان در شرایط بحرانی فعلی نیست بلکه منظور واگذاری فقط مسئولیت زندگی به طور کامل به زوج جوان است.

- مشکل جدید دیگری که ممکن است در این دوره اتفاق بیفتد، در رابطه با مسائل فیزیکی است. دختر و پسر شرایط جدیدی را در ارتباطات خود تجربه می‌کنند. در بسیاری از خانواده‌های سنتی درباره اهمیت این روابط و مدیریت آن آموزشی به دختر و پسر داده نمی‌شود و گاهی در اثر عدم مدیریت صحیح این شرایط، مشکلی در ارتباطات آن‌ها به وجود می‌آید و به دلیل خجالت از ابراز آن مشکلات پایداری برای آن‌ها فراهم می کند. از این گذشته، حتی اگر مشکل جدی هم پدید نیاید، ممکن است بی تجربگی دختر و پسر در روابط جدیدشان باعث کلافگی شده، اعتماد به نفس شان را از دست بدهند یا رابطه شان ذره ذره تخریب شود.اختلافات ریز و درشت زیاد دیگری هم ممکن است در دوران عقد به وجود بیاید که اکثر آن‌ها با تدبیر و درایت دوطرف و راهنمایی‌های والدین قابل حل هستند. گاهی لازم است از مشاور کمک گرفته شود. در هر صورت باید دقت کنید که این مشکلات را حل نشده باقی نگذارید تا در آینده زندگی با ثبات و مستحکمی داشته باشید.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

پنج شنبه 4/8/1391 - 23:13 - 0 تشکر 569194

سلام
ممنون از ثبت مبحث ولی ازتون خواهش میکنم مبحث ها را کم کم ثبت کنید اینهمه بحث در یک روز زدن باعث میشه کاربران که هیچ خود مدیرم فرصت نکنه به همشون پاسخ بده و بخونتشون برا همینم بازدهی نداره در یک روز حداکثر سه مطلب زدن باعث میشه کاربران بیشتر بازدید کنن و بخوننش.
بازم از حضورتون ممنونم

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی