امر به معروف؛نهی از منکر (بازدید: 446)
پنج شنبه 4/8/1391 - 9:46 -0 تشکر 568880
انتشار کتاب «امر به معروف و نهی از منکر»

تازه ترین اثر حضرت آیت الله العظمی سید محمد صادق روحانی (مدظله العالی) با عنوان «امر به معروف و نهی از منکر» توسط انتشارات مهر امیرالمؤمنین منتشر شد.


این کتاب شامل مباحثی از جمله ادله‌ وجوب امر به معروف و نهی از منکر، مسائل مرتبط با امر به معروف و نهی از منکر، بررسی شرایط این فریضه‌ الهی (شناخت معروف و منکر، اصرار و انکار، احتمال تأثیر و ...)، مراتب انکار، و شامل مباحث تکمیلی مانند امر به معروف و نهی از منکر خانواده یا اخذ اجرت برای امر به معروف و نهی از منکر است.

این کتاب، تحقیقی ارزشمند درباره‌ اهمیت و جایگاه امر به معروف و نهی از منکر در فقه شیعه است. حضرت آیت الله العظمی روحانی (مدظله العالی) در این کتاب، با استناد به منابع مهم حدیثی و فقه امام صادق (علیه السلام)، به بحث درباره‌ اهمیت و وجوب شرایط امر به معروف و نهی از منکر در فرهنگ شیعی پرداخته‌اند. معظم له، احکام و آداب شرعی و فقهی این فریضه واجب را به طور مستند تبیین نموده، و دیدگاه های عالمان بزرگ شیعه، از آغاز تا عصر حاضر را نیز در تبیین و توضیح این فریضه الهی مورد استفاده قرار داده‌اند.

اصل این بحث که در فصل چهارم جلد نوزدهم کتاب گران‌ سنگ فقه الصادق آمده است، به زبان عربی به رشته تحریر درآمده و نخستین بار در سال 1396 هجری قمری با عنوان مستقل «الامر بالمعروف والنهی عن المنکر والتقیة»،  منتشر شده است. اکنون و با توجه به اهمیت موضوع امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی، ترجمه فارسی این کتاب در اختیار علاقمندان قرار می ‌گیرد.

بعضی از عناوین این کتاب عبارت ‌اند از:

فصل اول: ادّله‌ی وجوب امر به معروف و نهی از منکر؛ عقل، کتاب (آیات ایجابی، آیات معارض)، سنّت، اجماع.

فصل دوم: مسائل مرتبط با امر به معروف و نهی از منکر؛ تعریف معروف و منکر، حکم امر به مستحب، اقسام امر به معرف و نهی از منکر؛ بررسی شرایط امر به معروف و نهی از منکر «شناخت معروف و منکر، شناخت مأمور و منهیّ از معروف و منکر، احتمال تأثیر در امر به معروف و نهی از منکر، اصرار و پافشاری بر انجام کار، ایمنی از ضرر، فروعات شرط ایمنی از ضرر، اجتناب آمر و ناهی از محرمات، مکلّف بودن آمر، ناهی، مأمور و منهیّ»؛ مراتب انکار «انکار به قلب، انکار به زبان، انکار با دست، ترتیب بین مراتب سه گانه»؛ زخم زدن و کشتن بدون اجازه‌ی امام، فروعات مسأله چهارم و پنجم.

برای تهیه این کتاب می توانید با شماره تلفن: 7736424-0251 تماس حاصل نموده و یا از طریق سایت www.ketabeparsi.com اقدام نمایید.

لینک منبع:
http://www.rohani.ir/page-2814.htm

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی