پاسخ به شبهات (بازدید: 462)
شنبه 29/7/1391 - 21:49 -0 تشکر 567878
آیا درآمد دعانویس ها حلال است؟

آیا درآمد دعانویس ها حلال است؟
از دیرباز، دکان رمال ها و دعانویس ها همیشه باز بوده و همچنان باز است. اغلب ما ممکن است برای یک بار هم که شده برای دفع بلا، پیش بینی آینده، مهر و محبت و ده ها دلیل دیگر، به این دکان ها سری زده باشیم.
به گزارش خبرآنلاین، آیا به راستی سرکتاب باز کردن و فال گرفتن، راهکاری برای گریز از مشکلات است؟! کسانی که به این کار مشغولند و افرادی که به آن ها مراجعه می کنند، از نظر شرعی کار درستی انجام می دهند؟

فتوای چند نفر از مراجع تقلید در این باره را می خوانید تا اگر فالگیر هستید یا به دنبال باز کردن سحر و جادویی که برایتان نوشته شده است، آگاه شوید که کارتان خالی از اشکال نیست.

مرجع تقلید سوال فتوا


آیت الله العظمی صافی گلپایگانی

1-درآمدی که از راه دعانویسی کسب می شود حلال است؟
2- فردی که ناخواسته برای او دعایی نوشته اند می تواند برای باطل کردن سحر اقدام کند؟
3- سرکتاب باز کردن از نظر اسلام پذیرفته است؟ 1-افرادی که از این راه کسب درآمد می کنند مالک این پول نیستند.
2-سحر و جادو در حق مسلمان حرام است.اگر مسلمانی به این اطمینان برسد که دعای ناحقی در مورد او نوشته شده مثلا بختش را با سحر و جادو بسته اند، می تواند برای باطل کردن آن اقدام کند.
3-سرکتاب باز کردن مورد تایید نیست. در متن دین عنوانی به اسم سرکتاب باز کردن نداریم.


آیت الله العظمی مکارم شیرازی
1- درآمدی که از راه دعانویسی کسب می شود حلال است؟
2- نوشتن دعا برای امور خیر مثل پیداکردن کار، رونق در زندگی یا ایجاد محبت چه حکمی دارد؟ 1- خیر، جایز نیست.
2-نوشتن دعاهایی که از حضرات معصومین(علیهم السلام) رسیده و در کتب معتبر موجود است اشکالی ندارد ولی دعانویسی حرفه ای که شغل افراد سودجوست صحیح نیست و غالب کتاب هایی که به آن ها استناد می کنند اعتباری ندارند.


آیت الله آقا مجتبی تهرانی
1-سرکتاب باز کردن از نظر اسلام پذیرفته است؟
2-اگر به واسطه دعانویسی زندگی یک نفر رو به بهبودی برود یا مشکلش حل شود یا اختلاف با همسر یا خانواده همسرش رفع شود، نوشتن دعا اشکالی دارد؟ 1- درست نیست.
2-سحر حرام است حتی اگر برای امور خیر باشد.مراجعه به این افراد جایز نیست.


آیت الله العظمی وحید خراسانی

1-درآمدی که از راه دعانویسی کسی می شود، حلال است؟
2-دیدگاه اسلام در مورد دعانویسی، نفرین، جادو و ... چیست؟ 1-پولی که افراد از طریق سحر و جادو کسب می کنند اشکال دارد و حرام است.
2-دعا و ادعیه به دو قسمت تقسیم می شوند؛ یکی از طریق آیات قرآنی است که از نظر اسلام مشکلی ندارند و دگیری از طریق سحر و جادوست که حرام است.

آیت الله العظمی سیستانی

1-درآمدی که از راه دعانویسی کسب می شود اشکال دارد؟
2- برای چه موضوعاتی می توان به دعانویس مراجعه کرد؟ 1-اگر کسانی که دعا را می نویسند با استفاده از سحر و جادو این کار را انجام دهند پولشان حرام و مراجعه به آن ها نیز حرام است.
2-برای هیج موضوعی نمی توان به دعانویس مراجعه کرد. وقتی کتاب های ادعیه که در راس آن «مفاتیح الحیات» قرار گرفته و به این خوبی راهنمایی می کند دیگر مراجعه به دعا نویس لازم نیست.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی