انجمن ها > انجمن ادبيـــات > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادبيـــات (بازدید: 110)
شنبه 22/7/1391 - 12:48 -0 تشکر 566141
الهام درشعر

الهام درشعر

شعر  از الهام منشأ می گیرد. الهام اثری است که شاعر در درون خود آن را  حس می کند. مانند یک صاعقه آن را می گیرد و تمام وجود خود را معطوف بدان می گرداند. پس الهام یک امر درونی است. تا شاعر در پرتو نور الهام قرار نگرفته به مشکل می توان شعری را بسراید. اگر هم شعری را بگوید شعر را ساخته است نه اینکه شعر را سروده باشد. از این لحاظ شعر امر روانی دانسته اند وامروزه یک بخش از طب روانی به شمار می رود. شعر درمانی یکی از روش هایی است که داکتران روانی از آن برای بهبود حال مریض خود از آن سود می جوید. اما باید دید که  آیا الهام بدون حضور كدام چیز به وجود می آید یا این كه محرك هایی هم وجود داشته باشد؟یعنی  این محرك هاست كه سبب می شوند  تا الهام صورت گیرد. محرك های الهام چه چیز هایی می توانند باشند؟

شنبه 22/7/1391 - 12:49 - 0 تشکر 566142

شعر پیش از این كه در جان شاعر نطفه ببندد نیاز به دو "وجود"، دارد؛ یكی از این وجود ها روح شاعر است و دیگری پدیده هایی اند كه روح شاعر با آن ها برخورد می كند و متأثر می گردد. آن پدیده ها می توانند هرچیز بوده باشند. هر چیزی كه برشاعر واقع شود و او را متأثر بسازد می تواند عنصر اولیه شعر به حساب آید؛ مثلاً یك حادثة شخصی، از دست دادن عزیزی، یك رویداد اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی ، سیاسی و ...، خواندن یك شعر، شنیدن موسیقی، رؤیا، تنهایی، گذر زمان وفصول، عشق، شادی، خاطره، دیدن یا شنیدن یك واقعه تأثر آور، دیدن یك منظره یا یك گل و...  هریك از این ها می توانند حالت عاطفی خاصی  را- مثل شادی، غم، یأس، امید، خشم، تنفر و...- برای شاعر بیافرینند. گاهی یك سفارش نیز می تواند موجب الهام شود. كسی به شاعر می گوید: برای فلان شخص شعر بگو! شاعر خود را در حالت عاطفی ویژه ای می بیند و در همین حالت شعرش را می سراید. اگر حالت عاطفی به شاعر دست ندهد نباید به سفارش عمل كند چرا كه دراین صورت شعر صورت تصنعی پیدا می كند و شاعر مجبور است چند كلمه ای را كنار هم بچیند و چیزی به عنوان شعر تسلیم نماید.

شنبه 22/7/1391 - 12:49 - 0 تشکر 566143

به هرصورت الهام یک عنصر ذاتی در آفرینش شعر محسوب می گردد و از طرفی تابع محرک های درونی وبیرونی خود می باشد. اگر محرک ها شاعر را به احساس شاعرانه رساند الهام به خودی خود رخ برملا می کند درغیر این صورت شعر در آفت زبان زدگی دچار خواهد گشت.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی