انجمن ها > انجمن عمومی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
عمومی (بازدید: 218)
دوشنبه 17/7/1391 - 23:3 -0 تشکر 565222
چرا برگ درختان در پاییز قرمز می‌شود؟

مطالعات دقیق روی هزاران درخت سیب این باور را تقویت كرده است كه قرمزی رنگ برگ‌های این درختان علامتی هشدار دهنده برای حشراتی است كه باید در جست‌وجوی سرپناه زمستانی باشند.

 

به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بر اساس تئوری كه نخستین بار از سوی بیولوژیست فقید انگلیسی دبلیو . دی . هامیلتون ارائه شد، برگ‌های محتوی رنگدانه‌های قرمز نشانه آشكاری از سلامت گیاه است و شاخصی است كه نشان می‌دهد درخت دارای انرژی كافی برای پر كردن برگهای آینده از مواد سمی غیر اشتهاآور است.

وی خاطر نشان كرد: برگ قرمز رنگ نیازمند تولید رنگدانه‌های جدید موسوم به آنتوسیانین‌ها است.

گروه دیگری از پژوهشگران نشان می‌دهند كه این رنگدانه‌ها ممكن است از درختان در برابر اثرات زیانبار خورشید محافظت كنند.

البته هامیلتون ادعا می‌كرده است، حفاظت نوری نمی‌تواند توجیه مناسبی برای دلیل قرمز شدن برگ برخی از درختان در پاییز هر سال باشد در حالی كه درختان دیگر تغییر رنگ نمی‌دهند.

دكتر ماركو آرچتی، یك بیولوژیست تكاملی در دانشگاه آكسفورد ادعای دیگر هامیلتون را مورد آزمایش قرار داد.

وی می‌گوید: اگر گونه‌هایی را كه در پاییز تغییر رنگ می‌دهند جدا كرده و اجازه دهیم كه بدون وجود حشرات تكامل یابند، این گونه‌ها دیگر نیازی به تغییر رنگ در پاییز نخواهند داشت.

آرچتی برای اثبات فرضیه خود روی گونه‌های مختلف درختان سیب در انگلیس آزمایش كرده است، اما برخی از پژوهشگران یك نظریه دو گانه را ارائه كرده‌اند مبنی بر این كه این قرمز شدن برگ درختان هم به منظور هشدار دادن به آفتها و حشرات و هم برای محافظت در برابر نور خورشید است، با این حال تئوری هشدار به آفت‌ها تقریبا اثبات شده است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی