انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 161)
دوشنبه 17/7/1391 - 22:21 -0 تشکر 565209
خورشید هم جیغ می كشد

دانشمندان علوم فضایی با ارائه مستندات علمی جالب توجه، از فرآیندی موسوم به «جیغ های خورشیدی» پرده برداشتند.

به گزارش خبرگزاری مهر، به گفته آنها توفان های خورشیدی سریع كه حامل میلیاردها تن گازهای باردار در فضا هستند، پیش از رها كردن توفان های رادیویی كه به میدان مغناطیسی زمین برخورد می كنند، جیغ های صاعقه واری در فضا رها می كنند.

گروهی از اخترشناسان در گزارشی كه در نشست اخیر جامعه اخترشناسسی آمریكا منتشر كردند، اعلام كردند كه یافته جدیدشان می تواند به فضانوردان و مهندسان علوم فضایی پیش آگاهی در خصوص وقوع نوعی «پرتاب توده تاج خورشیدی» یا همان جیغ خورشیدی به سوی زمین دهد كه می تواند به واسطه انتشار پرتوهای خطرناك، به فضاپیماها و مسافران فضایی خسارات جدی وارد كند.

بر اساس گزارش msnbc ، پرتاب توده تاج خورشیدی در حقیقت خروج های صاعقه واری است كه حامل حجم قابل توجهی از گازهای باردار الكتریكی موسوم به پلاسما از اتمسفر خورشید است. هنگامی كه این پرتاب صورت می گیرد، ابرهای پلاسمایی از خورشید دور شده و با سرعتی بالغ بر یك میلیون مایل بر ساعت به اطراف منتشر می شوند.

به گفته گوپالسمی، محقق اصلی این پروژه از مركز فضایی گودارد ناسا در آمریكا، برخی از این پرتاب های توده ای یا همان جیغ های خورشیدی توفان های پرتویی تولید می كنند و برخی هم نه یا آن كه سطوح پرتویی آنها پایین است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی