سينما و تلویزیون (بازدید: 195)
سه شنبه 11/7/1391 - 11:52 -0 تشکر 563862
تولد ۵۳ سالگی تلویزیون

تلویزیون امروز ـ یازدهم مهر ماه ۱۳۹۱ ـ وارد پنجاه و چهارمین سال فعالیتش می‌شود؛
 
این رسانه كه حالا با توجه به رشد روزافزون صنعت و تكنولوژی، دیگر نوپا نیست و جزو قدیمی‌های عالم رسانه محسوب می‌شود، در ۵۲ سالگی‌ تلاش كرد قدم‌های مهمی بردارد؛ تلویزیون در یك سال آخر فعالیتش، حاشیه‌ها و مسائل دیگری هم داشت كه سرویس تلویزیون ایسنا به بهانه‌ی سالگرد تولد تلویزیون، نگاهی به آن‌ها خواهد داشت.

تاسیس شبكه‌های جدید، انصراف تلویزیون از ساخت سری دوم «ساختمان پزشكان»، شكایت خانواده فرهاد از تلویزیون، پخش «كلاه‌قرمزی» و شایعه‌ی حذف «جیگر»، دردسرهای تلویزیون برای حق پخش فوتبال و پخش انیمیشن‌های خاطره‌انگیز دوران كودكی‌مان از جمله حاشیه‌های تلویزیون در پنجاه و دومین سال تولدش بود.

 

thank you for attention

سه شنبه 11/7/1391 - 11:53 - 0 تشکر 563863

*** تاسیس چهار شبكه جدید در یك سال


۵۲ سالگی تلویزیون با تاسیس شبكه‌های ورزش، بازار، پویا و به تازگی شبكه سلامت گذشت؛ همچنین تی‌اس سوم سازمان صداوسیما فعال شد. هر تی اس از سازمان صدا وسیما امكان راه‌اندازی هشت شبكه را فراهم می‌كند و شبكه‌ی «سلامت» اولین شبكه‌ای بود كه بر روی تی‌اس سوم قرار گرفت.

با راه‌اندازی شبكه سلامت، تعداد شبكه‌های سیما به ۱۹ شبكه رسید اما بر اساس اعلام معاونت سیما، تلویزیون قصد دارد به زودی بیستمین شبكه خود را هم راه‌اندازی كند تا تلویزیونی كه روزی در یك شبكه خلاصه می‌شد، گزینه‌های متعددی را برای انتخاب در اختیار مخاطبانش قرار دهد.

تلویزیون در طول ۵۲ سالگی‌اش قدم‌های مهمی برای ارتقاء و تثبیت خود در خانه‌های ایرانی برداشت تا از مهم‌ترین رقیبش یعنی ماهواره، عقب نماند؛ هر چند هنوز هم هستند افرادی كه متقدند برخی مخاطبان ماهواره را به رسانه‌ی ملی ترجیح می‌دهند.

 

thank you for attention

سه شنبه 11/7/1391 - 11:54 - 0 تشکر 563864

*** كلاه قرمزی، پسرخاله و «جیگر»، همیشه هستند


«كلاه قرمزی» كه از نوروز ۹۰ به تلویزیون برگشته بود، امسال هم حضور پررنگی در رسانه ملی داشت و به جز برنامه‌های نوروزی، در چند عید و مراسم مذهبی هم به تلویزیون آمد.

امسال شخصیت جدیدی به نام «جیگر» هم به مجموعه‌ی عروسك‌های «كلاه‌قرمزی» اضافه شد كه حاشیه‌هایی را هم ایجاد كرد. شایعه حذف «جیگر» از «كلاه‌قرمزی» به رسانه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌یی هم كشیده شد كه در نهایت، توضیح مسؤولان شبكه دو، این شایعه را برطرف كرد. مدیر شبكه دوم سیما هم در این‌ زمینه به ایسنا توضیح داد قسمتی كه از شبكه جام‌جم پخش شده بود مربوط به «كلاه‌قرمزی ۹۰» بوده كه شخصیت «جیگر» هنوز به مجموعه «كلاه‌قرمزی» نیامده بود.

 

thank you for attention

سه شنبه 11/7/1391 - 11:54 - 0 تشکر 563865

*** شبكه پویا؛ یادآور خاطرات كودكی


تاسیس شبكه پویا، با وجود فعالیت رقیبی جدی مثل پرشین‌تون، نقطع قوتی در فعالیت‌‌های ۵۲ سالگی تلویزیون بود؛ این شبكه كه آنتن خود را با انیمیشن پر می‌كند، با پخش انیمیشن‌های دهه ۶۰ و ۷۰ كه بچه‌های نسل‌های گذشته با آن‌ها بزرگ شدند، توانست مخاطبان بزرگسال را هم به خود جلب كند.

«بابا لنگ دراز»، «پسر شجاع»، «پلنگ صورتی»، «بچه‌های مدرسه آلپ»، «مهاجران»، «باخانمان»، «دوقلوهای افسانه‌ای» و «پینگو» از جمله انیمیشن‌های قدیمی بودند كه از شبكه پویا پخش شده‌اند یا در حال‌ حاضر روی آنتن این شبكه هستند.

 

thank you for attention

سه شنبه 11/7/1391 - 11:55 - 0 تشکر 563866

***«ساختمان پزشكان» پلمپ شد!


«ساختمان پزشكان»، سریال پرحاشیه‌یی بود كه در زمان پخش خود در تابستان ۹۰، علاوه بر این كه مورد استقبال عموم قرار گرفت، انتقادهایی هم در پی داشت كه جامعه روانشناسان و روانپزشكان به شخصیت اصلی داستان، یعنی «دكتر نیما افشار» وارد می‌كردند. به علاوه، ممیزی‌های زیادی به این سریال وارد شد كه برخی می‌گفتند علتش این است كه همسر معاون سیما روانشناس است. اگرچه معاون سیما همواره با رد این ادعاها اعلام كرد كه از این سریال حمایت می‌كند.

با این حال از زمان پایان پخش و تقدیر معاون سیما از این سریال، حرف و حدیث‌ها برای «ساختمان پزشكان ۲» آغاز شد تا این كه سروش صحت، كارگردان این سریال، نوروز امسال در حاشیه‌ی جشن پایانی سریال «چك برگشتی» گفت: صحبت‌هایی شده كه اگر همه چیز درست پیش برود، سری دوم «ساختمان پزشكان» را شهریور ماه شروع ‌كنیم. قرار است همان بازیگران در بخش دوم هم باشند و با تیم قبلی كار كنیم كه ممكن است عده‌ای به آن اضافه شوند. سرپرست نویسندگان ما پیمان قاسم‌خانی است كه در مورد طرح «ساختمان پزشكان» فكرهایی كرده و مشغول است. اما هنوز سیناپس داستان‌ها نوشته نشده است.

بهنام تشكر، نعیمه نظام‌دوست و هومن برق‌نورد نیز در گفت‌وگوهایی، تولید «ساختمان پزشكان» در سال ۹۱ را تایید كرده بودند.

اما در نهایت شبكه سه سیما، در اطلاعیه‌ای ناگهانی كه برای خبرگزاری‌ها ارسال كرد، اعلام كرد هیچ‌گاه قصد نداشته و نخواهد داشت سری دوم «ساختمان پزشكان» را بسازد تا پرونده این سریال هم در پنجاه‌ودومین سال تاسیس تلویزیون، بسته شود. این كه چه اتفاقی برای «ساختمان پزشكان» افتاد، هیچ گاه معلوم نشد و سازندگان آن هم تلویحا تاكید كردند همان بهتر كه «ساختمان پزشكان»، سری دومی نداشت، چون معلوم نبود چه اتفاقی برایش می‌افتاد.

 

thank you for attention

سه شنبه 11/7/1391 - 11:55 - 0 تشکر 563867

*** صدای فرهاد، آری یا نه؟!


پخش صدای زنده‌یاد فرهاد مهراد از رسانه‌ی ملی و شكایت خانواده این خواننده‌ی مطرح، موضوع دیگری بود كه تلویزیون را در پنجاه‌وسومین سال تولدش با حاشیه‌هایی مواجه كرد.

خانواده‌ی فرهاد در ماه‌های اخیر شكایت جدی‌ای از سازمان صداوسیما داشتند كه آهنگ‌های فرهاد را بدون اجازه پخش می‌كند. صداوسیما هم هرچند دیگر كلام فرهاد را پخش نكرد، اما نه عذرخواهی كرد و نه گفت این كار را برای همیشه متوقف می‌كند، اما گفت موضوع را توسط بخش حقوقی‌اش بررسی می‌كند تا به نتیجه قطعی برسد.

 

thank you for attention

سه شنبه 11/7/1391 - 11:56 - 0 تشکر 563868

*** حق پخش فوتبال و دردسرهای تلویزیون


پرداخت حق پخش بازی‌های فوتبال، لیگ دوازدهم را تحت تاثیر قرار داد. از قبل از شروع لیگ، تیم‌ها گفتند حاضریم بازی‌ها پخش تلویزیونی نشود اما مساله‌ی حق رایت تلویزیونی، یك بار برای همیشه حل شود. هر چند بعد از یكی ـ دو هفته، پخش بازی‌ها از تلویزیون روال عادی گرفت و همه‌ی بازی‌ها پخش شد، اما بحث كپی‌رایت باز ماند و هر از گاهی توسط یكی از مقامات فوتبالی مطرح می‌شود.

تلویزیون، در پخش رقابت‌های بین‌المللی و جام‌های آسیایی و اروپایی هم با مشكلاتی مواجه شد تا جایی كه بازی تیم‌های ملی ایران و لبنان با تاخیر پخش شد. اما به گفته‌ی عزت‌الله ضرغامی ـ رییس سازمان صداوسیما ـ رسانه ملی از پرداخت مبالغ هنگفت برای خرید حق پخش رقابت‌های فوتبال امتناع می‌كند و بودجه بیت‌المال را بیش از حد مقبول برای خرید حق پخش، صرف نمی‌كند؛ بنابراین،‌ به نظر می‌رسد تلویزیون بازی‌های دیگر ملی را هم پخش نكند تا داستان حق پخش تلویزیونی ادامه داشته باشد.

 

thank you for attention

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی