انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 116)
يکشنبه 9/7/1391 - 14:18 -0 تشکر 563458
هفت گناه کبیره

هفت گناه کبیره داریم كه در باره حق ما نازل شده و از جهت مخالفت و هتك حرمت ما تحقّق پیدا مى‏كنند:

 اوّلى آنها شرك به خداى بزرگ بوده، دوّم: كشتن نفسى كه خدا كشتنش را حرام كرده، سوّم: خوردن مال یتیم، چهارم: نافرمانى پدر و مادر و حق ناشناسى ایشان، پنجم: نسبت ناروا (تهمت زنا) دادن به زنان پاكدامن و شوهردار ، ششم: فراز از جهاد، هفتم: انكار حق ما اهل بیت را نمودن....


و امّا شرك به خداى بزرگ: خداوند متعال در باره ما آیاتى در قرآن مجید نازل فرموده‏ (مانند آیه (23) از سوره شورى: قُلْ لا أَسْئَلُكُمْ عَلَیْهِ أَجْراً إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبى‏..) و رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم نیز راجع به ما سفارشاتى نموده‏ « نظیر حدیث ثقلین: انّى تارك فیكم الثقلین، كتاب اللَّه و عترتى اهل بیتى لن یفترقا حتّى یردا علیّ الحوض «بحار الانوار»، ج (2) ص (226).» ولى این مردم خدا و رسولش را تكذیب كرده و به خدا شرك آورده‏اند.

و امّا كشتن نفسى كه خدا آن را حرام كرده: این مردم حضرت حسین بن على‏ صلوات اللَّه علیهما و یارانش را كشتند.

و امّا خوردن مال یتیم: این مردم سهم خمس كه خدا براى ما قرار داده است را برده و به دیگران دادند.

و امّا نافرمانى و حق ناشناسى پدر و مادر: خدا در كتابش فرموده: پیغمبر به مردم از خودشان سزاوارتر است به مراعات و اطاعت كردن و همسران آن حضرت مادران مؤمنین محسوب مى‏شوند، پس این مردم ، رسول خدا را در باره فرزندانش نافرمانى و حق كشى كردند و حضرت خدیجه امّ المؤمنین را نیز نسبت به فرزندانش عصیان و نافرمانى نمودند.

و امّا نسبت ناروا به زنان شوهردار و عفیفه دادن: همانا فاطمه زهراء را بر سر منبرهاى خود به نسبت ناروا متّهم كردند.

و امّا فرار از جهاد: با كمال میل و رغبت و بدون هیچ هراسى دست بیعت به امیر المؤمنین علیه السّلام دادند ولى سپس از او گریختند و حضرتش را به خود واگذاردند.

و امّا انكار حق ما:
این امرى است كه در آن نزاعى نبوده و همگان معترف به آن مى‏باشند.

علل الشرائع ؛ ج‏2 ؛ ص474

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی