انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 233)
يکشنبه 2/7/1391 - 1:27 -0 تشکر 561818
طرح تحول حوزه علمیه

سلام به برادرای عزیز
چند سالی است که طرح تحول حوزه توسط حضرت آقا کلید خورده و حوزه نیز در این راستا به تحولاتی دست زده است از جمله طرح استاد محور طرح حضور و غیاب طرح ساماندهی دروس حوزه و...
حضرت آقا در سفر اخیر به قم از عدم توجه به توصیه ایشان گله مند بودند. اول مراد از تحول در حوزه چیست؟ دوم مصادیق این تحول چه میتواند باشد؟ سوم موانع این تحولات چیست؟
در صده اخیر متاسفانه حوزه علمیه در باطن دچار رکود علمی شده. در ظاهر کلاسهای درس دایر و طلاب مشغول تحصیل علم هستند اما پیشرفت چشمگیری در طرح مباحث علمی علی الخصوص فقهی و اصولی شکل نگرفت. این چیزی نیست که به راحتی و برای هرکس قابل فهم باشد اما با نگاه عمیق به مطالب علمی ارائه شده توسط اساتید سطوح عالی و علی الخصوص درس خارج حوزه میتوان به آن پی برد. علت آن اجتهادها و افکار تقلیدی صاحبان کرسی تعلیم است. در حوزه افرادی که صاحب فکر باشند به ندرت یافت میشوند. همین امر باعث شده شاگردان نیز ذهن بسته پیدا کنند و بعد از سالها و سالها حضور در درس خارج هنوز مسائل ابتدایی را از مراجع استفتاء کنند. مشکل اصلی در حوزه ها و دروس حوزه مقلد پروری است. دروس حوزه و اساتید سطوح عالی فرصت شکوفایی فکر طلبه را از او سلب کرده اند. شیخ اعظم انصاری در کتاب مکاسب یک فقه جواهری عالی را به نمایش گذاشته است. نقدها و بررسی اقوال و احاطه بی نظیر به اخبار از ویژگیهای بلاکلام ایشان است اما ایشان با همه تسلطی که فقه و اصول دارد در فتاوا و نظرات خود تابع محض مشهور میباشد و گاها برخلاف یقین خود به تبعیت از مشهور نظر میدهد. این حالت در طلبه و ذهنیت آن یک لاحجت را حجت جلوه میدهد. ما ملزم به تبعیت از مشهور و اقوال بزرگان گذشته نیستیم. ما باید متد و روش مکاسب را از آن بگیریم اما در پژوهشها و احکام باید اجازه شکوفایی به طلبه بدهیم. اساتید نیز فقط بیان اقوال دارند و مارا متعبد قول علمای سلف و مشهور ایشان قرار میدهند. هرکس که جامع اقوال باشد او از همه عالم تر است حتی اگر صاحب فکر و مبنا نیز نباشد. پس تحول عبارتست از اساتید صاحب فکر، طلاب فکور و صاحب فکر که باید زمینه آن را فراهم کنیم و این با حضور و غیاب و پایبندی به خواندن بی روح اما ساماندهی شده دروس و... نمیشود.
اگر فرصتی شد و موافق بودید درباره مصادیق و موانع آن گفتگو کنیم.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی