انجمن ها > انجمن کارآفرینی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
کارآفرینی (بازدید: 473)
شنبه 1/7/1391 - 22:13 -0 تشکر 561792
همه می خواهند استیو جابز کارآفرین بشن اما چگونه ؟

همه در آرزوی این هستند که مثل استیو جابز کارآفرینی نمونه باشند! همه او را قهرمان خود می دانند! همه دوست دارند مثل او خصوصیاتی نظیر خلاق، جاه طلب، مغرور و هنجار شکن داشته باشند. همه می خواهند مانند او کارآفرینی باشند که دنیا را دگرگون می کند. همه دوست دارند مثل او شخصیتی با کاریزما باشند، حتی همه دوست دارند مثل او ساده لباس بپوشند و ساده حرف بزنند چون این او بود که به ظاهر و کلامش اعتبار می داد نه لباس های گران قیمت و حرف های کلاسیک پولدار ها!!! همه دوست دارند مثل او از دل شکست ها، جوانه های امید برویانند.


همه فقط موفقیت های استیو جابز را می بینند و می خواهند او را سرمشق و الگو قرار دهند، همه فقط به موفقیت های استیو جابز نگاه می کنند و نمی خواهند کمی به عقب برگردند. و اگر هم سعی کنند کمی به عقب برگردند هیچ کس حاضر نیست مسیر و روش او را سرمشق و الگو قرار دهد. و حتی حاضر نیست که سرنوشت مشابه برای خود یا کسانی که دوستش دارد ببینید.

استیو جابز حاصل از روابط خارج از ازدواج بود  ، نگاه به حال جامعه آمریکا نکنید! در آن زمانی که استیو جابز به دنیا آمد، جامعه آمریکا فوق العاده مذهبی بود و این مساله اصلا قابل پذیرش برای هیچ یک از مردم نبود. شاید در زمان کودکی وقتی که استیو به رختخواب می رفت تا بخوابد همیشه دعا می کرد که سایه پدر را ( که مردی سوری بود ) بالای سر داشته باشد، ولی اگر این چنین می شد آیا استیو جابز، استیو جابز می شد؟ یا فردی کارمند ادارات دولتی سوریه و بعد از ظهرها در حال کشیدن قلیان؟

مادر اصلی استیو جابز شرایط بزرگ کردن او را نداشت و پیش از به دنیا آمدن اون را به خانواده ای دیگر سپرد. مادر اصلی استیو از پدر و مادر جدید استیو تعهد گرفت که او را حتما باید به دانشگاه بفرستند. و این زوج نیز تمام تلاش خود را الحق انجام دادند و تمام توان خود را برای پشتیبانی از استیو خرج کردند تا او را به دانشگاه بفرستند! اما استیو دانشگاه را نیمه کاره رها کرد! اگر او دانشگاه را ادامه می داد و به درجات بالای علمی می رسید، شاید حال مانند هزاران هزار نفر فارغ التحصیل دانشگاه ها بود و مشغول کار در شرکت ها یا سازمان های مختلف و یک حقوق بخور و نمیری می گرفت اما استیو جابز نبود!!! کدام مادر و پدری حاضر است این سرنوشت را برای فرزند خود ببیند؟ که فرزندش، نور چشم زندگی اش دانشگاه را نیمه کاره رها کند و به دنبال علاقه خود برود؟

چه کسی حاضر است مانند استیو، در تلاش رسیدن به خواسته هایش در دوران جوانی روی زمین خانه های دوستانش بخوابد؟ برای خوردن یک وعده غذا کیلومترها راه برود؟ یا برای یک وعده غذا شیشه ها و درهای نوشابه را جمع آوری و پس بدهد؟

چه کسی حاضر است مانند استیو جابز برای اولین بار مشغول به کار شود تا هزینه سفر معنوی اش را به هند تامین کند؟ و پس از بازگشت همه او را با لباس هندی و سری تراشیده مشاهده کنند؟ اصلا کدام پدر و مادری حاضر است رفتار بچه ای همانند استیو را بپذیرد و مانع کاری که او می خواهد انجام دهد نشود؟

پس از ۱۰ سال از شروع به فعالیت اپل، این شرکت میلیارد دلاری شده بود و سهامداران و مدیران ارشد دست به کار شدند تا مدیر موفق را در اولین فرصت اخراج کنند زیرا تحمل وجود مستبد استیو را که حوصله همراهی با سازمان کند و عریض را نداشت، برای حتی نزدیکانش غیر قابل تحمل بود! در آن زمان چه کسی حاضر می شد الگوی مستبد استیو را به فرزندش پیشنهاد دهد که هی … استیو را ببین!!!

چه کسی می تواند مثل استیو زمانی که با اردنگی او را از اپل بیرون انداختند، به جای نشستن و افسرده شدن دست به کار شود و دوباره شروع کند و شرکت پیکسار را راه اندازی کند!

زمانی که دوباره به اپل بازگشت، به جای برطرف کردن نیاز مشتریان، برای آنها ایجاد احساس نیاز کرد! اما کدام مدرس یا سرمایه گذاری حاضر است راه های موجود و آزموده را رها کند و به سراغ خیال پردازی و … برای موفقیت بروند؟

و در آخر چه کسی دوست داره در اوج قدرت و شکوه و محبوبیت در سن ۵۶ سالگی از دنیا برود؟ هرچند این سبک رفتن از دنیا همانند خداحافظی در اوج همیشه او را جاودان می کند.


همه این ها را گفتم که بگویم به همین دلایل است که اپل استیو جابز یکیست و دیگران پرشمار چون خدایان یونان قدیم بر زئوس گردنکشی می کنند و حتی زمانی او را به زنجیر می کشند ولی باز اوست که خدای خدایان است.

و در نهایت اگر موفقیت تنها دو فاکتور دارد و آن تلاش و امید است. این دو را داشته باشید تا روزی همانند استیو جابز به موفقیت دست پیدا کنیدمنبع : سایت کسب و کار اینترنتی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی