ایران سرای من (بازدید: 468)
سه شنبه 28/6/1391 - 11:47 -0 تشکر 560771
موزه های آستان قدس رضوی

موزه های آستان قدس رضوی

در مجموعه ی حرم مطهر امام رضا (ع) و در صحن امام خمینی مجموعه چندین موزه در كنار هم قرار گرفته اند و موزه های آستان قدس رضوی را تشكیل داده اند. این موزه ها عبارتند از:

 
موزه تاریخ مشهد
موزه تاریخ مشهد با 1300 متر مربع زیربنا در برگیرنده ی 50 ویترین است در این موزه حدود 182 اثر تاریخی به نمایش در آمده است كه به دلیل اطلاعات ارائه شده بر روی آنها اهمیت خاص یافته اند.


موزه قرآن و نفایس
گنجینه قرآن در طبقه دوم این ساختمان واقع شده است و در آن نزدیك به 90 جلد قرآن، 14 جلد مرقع و 13 جلد لاكی و روغنی بسیار نفیس به نمایش گذاشته شده است.پنج قرآن منسوب به ائمه طاهرین علیه السلام است. از جمله خط مبارك امام علی (ع)، امام حسن (ع)، امام حسین (ع)، امام سجاد (ع) و امام رضا (ع) كه به خط كوفی روی پوست نوشته شده اند. 
قدیمی ترین قرآن وقفی این گنجینه مربوط به سال 393 هجری قمری است. كه توسط وزیر و صاحب دیوان سلطان محمود و مسعود قزوینی وقف روضه منوره گردیده است.


موزه نقاشی
این موزه در طبقه اول موزه مركزی واقع و 450 متر مربع زیربنا دارد. و دارای 15 ویترین و 30 تابلوی نقاشی در سبكهای مختلف از هنرمندان برجسته ایرانی و اروپایی می باشد.


موزه هدایای مقام معظم رهبری
اشیاء این گنجینه شامل آثار هنری (تابلوهای خط و تذهیب، نقاشی، فرش، تراش روی شیشه، معرق چوب، معرق صدف، سوزن دوزی، قلمزنی روی مس). انواع ظروف (چینی، كریستال، نقره...)، ماكتها، مدالها و... می باشد كه توسط شخصیتهای ملی و خارجی به مقام معظم رهبری آقای خامنه ای هدیه شده 


موزه نجوم و ساعت
اكثر اشیا آن از وقفیات دكتر سید جلال الدین تهرانی است و تعداد اندكی از آن از خزانه مركزی آستان قدس به این بخش منتقل شده است. 


موزه فرش
این گنجینه در دو طبقه با زیر بنا 970 متر مربع با فضای نمایشی هر طبقه 400 متر مربع یكی از بزرگترین مجموعه‌های فرش ایران بشمار می‌رودكه درحال حاضر مشتمل بر60 تخته قالی، قالیچه وانواع سوزن دوزی‌های گلابتون ، قلابدوزی ، ده یك دوزی ، معرق دوزی از دوره صفویه تاكنون كه توسط مشتاقان و زائران و مجاوران به بارگاه ملكوتی هشتمین امام همام اهداء یا وقف شده است در معرض بازدید عموم قرارداده است .


موزه سلاح
این گنجینه در تاریخ 8/4/1378 همزمان با میلاد مسعود پیامبراكرم (ص) و ولادت با سعادت امام جعفر صادق (ع) در طبقه دوم موزه مركزی واقع در ضلع شرقی صحن امام خمینی (ره) افتتاح گردید.


موزه تمبر
موزة تمبر و اسكناس آستان قدس رضوی . از دهها هزار قطعه تمبر موجود در مخزن موزه حدود 2000 قطعه آن به صورت گزینشی مربوط به دوره‌های قاجاریه، پهلوی و جمهوری اسلامی و160 كشور جهان با موضوعات مختلف در معرض دید بازدیدكنندگان قرار گرفته است . علاوه برتمبرها واسكناس‌های به نمایش درآمده ، بیش از یكصد هزار تمبر نیز در مخزن موزه نگه داری می‌گردد.


موزه ظروف
موزه ظروف در طبقه دوم موزه مركزی در حرم مطهر امام رضا (ع) قرار دارد و دارای وسعتی حدود 457 مترمربع است. این موزه دارای 182 اثر از دوره های مختلف تاریخی است كه در 10 ویترین به نمایش در آمده است.


موزه صدف و حلزون
موزه صدف و حلزون در طبقه اول قرار دارد و دارای وسعتی حدود 457 مترمربع، 13 ویترین و 683 اثر است. اشیای این موزه بخشی از صدف ها و حلزون های دریایی است كه توسط «محمد سعید فواد وهبه» اهل سوریه به آستان قدس رضوی اهدا شده است.


موزه سكه و مدال
این موزه شـامل سكه و مدالـهـایـی مـی بـاشد كه از طرف افراد مختلف به آستـان قدس رضوی اهدا شده است. سكه هـای موجود در موزه در ۹ ویترین به نمایش در آمده است.
این سكه ها متعلق به دوره اسكندر، سلوكیـان، اشكـانیـان، ساسانیان، امویان، عباسیان، سلجوقیان، غزنویان، سامانیان، آل بویه و صفوی می باشد. همچنین سكه های نقره ولایتعهدی حضرت امام رضا (ع) ضرب سال 202 و 203 ق. در معرض دید عموم است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی