انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 92)
دوشنبه 27/6/1391 - 22:26 -0 تشکر 560530
شیعه و نشانه هاى او!

 

امام حسن عسكرى (علیه السلام) حكایت نمود:روزى دربان امام رضا (.علیه السلام.) وارد منزل آن حضرت شد و گفت : عدّه اى آمده اند، اجازه ورود مى خواهند و مى گویند: ما از شیعیان علىّ (علیه السلام) هستیم .
امام رضا علیه السلام اظهار داشت : در حال حاضر فرصت ندارم ، به آن ها بگو كه در وقتى دیگر بیایند.
چون آن جماعت رفتند و در فرصتى دیگر آمدند. نیز امام (علیه السلام) اجازه ورود نداد، تا آن كه حدود ۲ ماه بدین منوال گذشت ؛ و آنان توفیق زیارت و ملاقات با مولایشان را نیافتند و ناامید شدند. ولى با این حال براى آخرین مرحله نیز جلوى منزل حضرت آمدند و با حالت خاصّى اظهار داشتند:
ما از شیعیان پدرت ، امام علىّ بن ابى طالب (علیه السلام) هستیم. و با این برخورد شما، دشمنان ما را شماتت و سرزنش مى كنند.
و حتّى در بین دوستان ، دیگر آبروئى برایمان نمانده است ؛ و نیز از رفتن به شهر و دیار خود خجل و شرمنده ایم .

دوشنبه 27/6/1391 - 22:26 - 0 تشکر 560531

در این هنگام ، امام رضا (علیه السلام) به غلام خود فرمود: اجازه دهید آن ها وارد شوند.
همین كه آنان وارد مجلس شدند، حضرت به ایشان اجازه نشستن نداد، لذا سرگردان و متحیّر، سرپا ایستادند و گفتند:
یابن رسول اللّه ! این چه ظلم بزرگى است كه بر ما روا داشته اى كه پس از آن همه سرگردانى ، نیز این چنین مورد بى اعتنائى و بى توجّهى قرار گرفته ایم ، مگر گناه ما چیست ؟
با این حالت ، مرگ براى ما بهتر خواهد بود.


در این لحظه ، امام رضا (.علیه السلام.) فرمود: آنچه كه بر شما وارد شده و مى شود، همه آن ها نتیجه اعمال و كردار خود شما مى باشد؛ و نسبت به آن بى اهمیّت هستید!
آن جماعت ، همگى گفتند: یاابن رسول اللّه ! توضیحى بفرما تا براى ما روشن شود كه خلاف ما چیست ؟
و ما چه كرده ایم ، و چه گناهى از ما سر زده است ؟
حضرت فرمود: چون شما ادّعاى بسیار بزرگى كردید؛ و اظهار داشتید كه شیعه حضرت امیرالمؤ منین ، امام علىّ بن ابى طالب (علیه السلام) هستید.
واى بر حال شما، آیا معناى ادّعاى خود را فهمیده اید؟
و سپس افزود: شیعه حضرت علىّ (.علیه السلام.) همانند امام حسن و امام حسین (علیهما السلام) ، سلمان فارسى ، ابوذر غفّارى ، مقداد، عمّار یاسر و محمّد بن ابى بكر هستند، كه در انجام اوامر و دستورات امام علىّ (علیه السلام) از هیچ نوع تلاش و فداكارى دریغ نورزند.

دوشنبه 27/6/1391 - 22:26 - 0 تشکر 560532

ولى شما بسیارى از اعمال و كردارتان مخالف آن حضرت مى باشد و در انجام بسیارى از واجبات الهى كوتاهى مى كنید و نسبت به حقوق دوستان خود بى اعتنا و بى توجّه هستید و در مواردى كه نباید تقیّه كنید، انجام مى دهید.
و با این عملكرد نیز مدّعى هستید كه شیعه امیرالمؤ منین ، امام علىّ (.علیه السلام.) مى باشید!!
شما اگر مى گفتید كه از دوستان و علاقه مندان آن حضرت و از مخالفین دشمنانش هستیم ، شما را مى پذیرفتم و این همه دردسر و مشكلات را متحمّل نمى شدید.
شما منزلت و مرتبه اى بسیار عظیم و شریف را مدّعى شدید، كه چنانچه در گفتار و كردارتان صادق نباشید، به هلاكت خواهید افتاد، مگر آن كه مورد عنایت و رحمت پروردگار متعال قرار گیرید و لطف خداوند شامل حالتان بشود.
اظهار داشتند: یاابن رسول اللّه ! ما از آنچه ادّعا كرده و گفته ایم ، پوزش مى خواهیم و مغفرت مى طلبیم .
و آنچه را كه شما فرمودید، ما نیز بر آن عقیده هستیم ؛ و هم اكنون اعلام مى داریم كه ما از دوستان و علاقه مندان شما اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام مى باشیم و مخالف دشمنان شما بوده و خواهیم بود.
در این هنگام ، امام رضا (علیه السلام) فرمود: اكنون خوش آمدید، شما برادران من هستید.
و سپس آن جماعت را بسیار مورد لطف و عنایت خویش قرار داد و از دربان پرسید: این جماعت چند مرتبه آمدند و خواستند كه وارد منزل شوند؛ و مانع ورود ایشان شدى ؟
دربان گفت : شصت مرتبه .
امام (.علیه السلام.) فرمود: باید جبران گردد، شصت مرتبه بر آن ها وارد مى شوى و سلام مرا به آن ها مى رسانى ؛ چون كه توبه آن ها قبول شد و مستحقّ تعظیم و احترام گشتند و اكنون وظیفه ما است كه در رفع مشكلات آن ها و خانوادهایشان همّت گماریم .
و بعد از آن ، حضرت دستور فرمود تا مقدار قابل توجّهى مبرّات و خیرات به آن ها كمك شود.


منبع:احتجاج مرحوم طبرسى : ج 2، ص 459، ح 318

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی