بهداشت و سلامت (بازدید: 81)
يکشنبه 26/6/1391 - 21:16 -0 تشکر 560264
سرطان را بو کنید!

ایسنا، این محققان از یک سیستم آرایه حسگر از نانوذرات طلا و پروتئین برای بوئیدن گونه‌های مختلف سرطان در یک مدل متاستاتیک سرطان ریه پیش‌بالینی یک موش استفاده کرده‌اند که بسیار شبیه شیوه بویایی انسان برای به خاطر سپردن عطرهای مختلف است.

این کار جدید بر پایه کار قبلی این محققان در ساخت یک مجموعه نانوذرات و پلیمرهای «بینی شیمیایی» با قابلیت متمایز کردن سلولهای عادی از سلولهای سرطانی بوده است.

سرطان

به گفته محققان، با استفاده از این ابزار می‌توان سلولهای سرطانی متاستاتیک را در بافت زنده حیوانی با سرعت و تاثیر بیشتر با استفاده از استراتژی بینی شناسایی کرد.

تاکنون تنها راه استاندارد برای شناسایی دقیق سلولهای سرطانی از یک رویکرد گیرنده زیستی استفاده می‌کرد که در آن یک پروتئین به دیواره یک سلول سرطانی می‌چسبد. از مشکلات اساسی این شیوه این است که فرد باید پیش از آزمایش نوع مناسب گیرنده را بشناسد.

دستاورد این محققان، استفاده از مجموعه‌ای از حسگرهای نانوذرات طلا و پروتئین فلورسنت سبز بوده که در واکنش به الگوهای درون پروتئینهای کشف شده در سلولهای سرطانی طی چند دقیقه فعال شده و یک نشانه منحصربفرد را برای هر سرطان ایجاد می‌کند.

علاوه بر حساسیت بالا، این دانشمشدان اظهار کرده‌اند که حسگر آنها قادر به تشخیص میان متاستاتیک کم و زیاد و همچنین میان سلولهای ویژه محل مانند سرطانهای پستان،‌کبد، ریه و پروستات است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی