بهداشت و سلامت (بازدید: 118)
يکشنبه 26/6/1391 - 20:31 -0 تشکر 560251
وبا را بیشتر بشناسیم و علائم وبا

    وبا یا التور یك بیماری حاد اسهالی است كه عامل آن ویبریوكلرا یا التور است كه منحصرا انسان را مبتلا می‌كند.

    این بیماری به شدت مسری است و ویژگی مشخص آن آغاز ناگهانی اسهال جهنده بدون فشار و آبكی می باشد كه به دنبال آن استفراغ، كم آب شدن سریع، گرفتگی ماهیچه‌ها و كم شدن ادرار فرا می‌رسد.

    میزان كشندگی بیماری در صورت عدم جایگزینی سریع مایعات و الكترونیت بدن 30 تا 40 درصد است.

يکشنبه 26/6/1391 - 20:31 - 0 تشکر 560252

علایم :

دوره پنهانی وبا از چند ساعت تا 5 روز بوده و بطور معمول 1 تا 2 روز است . شدت علائم بیماری به سرعت و مدت از دست رفتن مایعات بستگی دارد.وبا دارای سه مرحله است:


الف: مرحله تخلیه‌ای: بیمار ناگهان دچار اسهال شدید، بدون درد و آبكی می‌شود كه به دنبال آن استفراغ روی داده و مدفوع نمای آب برنجی دارد.


ب: مرحله كلاپس: به دلیل كم آبی بدن بیمار به مرحله كلاپس وارد می شود و بصورت پایین افتادن فشار خون، نبض خیلی ضعیف، شكم فرو رفته، دست و پای خیلی سرد، قطع ادرار و ... نمایان می‌شود.


ج: مرحله بهبودی: اگر مایعات بدن بیمار جبران شود فشار خون بیمار رو به افزایش می‌رود و علائم حیاتی نرمال شده و بیمار از مرگ حتمی نجات می‌باید.

يکشنبه 26/6/1391 - 20:32 - 0 تشکر 560253

راه انتقال:

انتقال وبا از انسان به انسان از راههای زیر صورت می گیرد:


آب آلوده به مدفوع ( منابع آب بدون نظارت ) شامل: استخرها و ...، آشامیدنی و خوراكی آلوده.


شایان ذكر است خوردنی و آشامیدنی آلوده با همه گیری وبا رابطه مستقیم دارد شیردادن كودكان با بطری یك عامل خطر چشمگیر برای خورندگان آن است.


پیشگیری:


گزارش سریع موارد بیماری وبا به مراكز ذیصلاح از مهمترین عوامل پیشگیری است چراكه نتیجه آن بیماریابی زودرس در جامعه و درمان سریع در مورد بیماری خواهد بود.

يکشنبه 26/6/1391 - 20:32 - 0 تشکر 560254

تدابیر بهداشت محیط :

تامین آب سالم و تصفیه شده، دفع بهداشتی فاضلاب، بهداشت خوراكی‌ها و آموزش بهداشت به عنوان مؤثرترین روش پیشگیری.


همچنین برای درمان وبا نباید وقت را از دست داد، بیمارانی كه كم آبی متوسط دارند باید با مایع خوراكی در خانه درمان شوند. موارد كم آبی شدید مستلزم دادن مایع از راه وریدی است و باید در صورت امكان به نزدیكترین مركز درمانی یا بیمارستان منتقل شوند و در راه رسیدن به بیمارستان مایعات خوراكی به آنها داده شود كه میزان مایعات و الكترولیت‌ها توسط پزشك محاسبه و به بیمار تزریق می‌شود.


اصل كار این است كه دادن مایعات خوراكی باید برابر با میزان از دست دادن مایعات از راه دفعی باشد. به عنوان درمان كمكی آنتی بیوتیك داده می‌شود تا دوره بیماری را كوتاه و مدت دفع از راه مدفوع كم شود.

يکشنبه 26/6/1391 - 20:32 - 0 تشکر 560255

نكات آموزشی:

قبل از غذا و پس از رفتن به دستشویی دستهای خود را با آب و صابون بخوبی بشویید.


از مصرف مواد غذایی، آب میوه و نوشیدنی‌های ارائه شده در بیرون از منزل و بخصوص غذاهای ارائه شده توسط فروشندگان دوره گرد جدا خودداری كنید.


قبل از مصرف میوه‌جات و سبزیجات حتما آنها را ضد عفونی كنید.


درصورت عدم دسترسی به آب سالم و تصفیه شده حتما آنها را بجوشانید.


مهمترین مشكل اساسی در بیماری وبا از دست دادن شدید مایعات و الكترولیت‌های بدن است. بدون تجویز پزشك از مصرف قرص‌های ضد اسهال به هر نحو خودداری كنید.


روش ضد عفونی كردن میوه‌جات و سبزیجات:


یك قاشق چایخوری ( 2گرم ) پودر پركلرین را در 10 لیتر آب حل كرده و سبزی و میوه‌ها را كه قبلا شسته‌اید در آن قرار دهید و پس از15 الی 20 دقیقه مجددا آب‌كشی كنید.


Ors :


محتوی بسته‌های Ors را در یك لیتر آب آشامیدنی حل كنید. این محلول باید همه روزه به صورت تازه فراهم و در مدت 24 ساعت مصرف شود و محلول نباید جوشانده شود .


در مكانهایی كه دسترسی به Ors مقدور نیست مخلوط ساده‌ای از نمك طعام 5 گرم و شكر 20 گرم در یك لیتر آب آشامیدنی حل شده را می توان تا بدست آوردن Ors مصرف كرد .


گفتنی است:كشف Ors پیشرفت عمده و علمی در مبارزه با وبا و دیگر بیماریهای اسهالی بوده است .

يکشنبه 26/6/1391 - 20:33 - 0 تشکر 560256

در فصل گرما مراقب شیوع بیماری وبا باشید


ثلاث: سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان وجود احشام و سگ های ولگرد در سطح شهر را یک معضل جدی دانست و گفت :شهرداریهای عسلویه و سیراف و مدیریت خدمات شهری سازمان منطقه ویژه اقدامات خوبی در خصوص مصوبات کمیسیون کنترل جمعیت سگهای ولگرد را انجام داده اند و امیدواریم که بقیه ارگانهای ذی ربط نیز اقدام لازم بعمل آورند .


وبا در فصل گرما مراقب شیوع بیماری وبا باشید


مردم مراقب شیوع بیماری وبا باشند


به گزارش ثلاث و به نقل از روابط عمومی فرمانداری کنگان،خانم حسینی در ادامه با توجه به شرایط فصلی استان، جهت پیشگیری از بیماری وبا اظهار داشت: با شروع فصل گرما زمینه لازم برای گسترش بیماریهای مرتبط با آب و مواد غذایی که با علائم عمومی اسهال و استفراغ مشخص می شود وجود دارد .


وی گفت: هر ساله واحد پیشگیری شبکه بهداشت شهرستان کنگان اقدامات لازم جهت کنترل این بیماریها با اولیت بیماری وبا انجام می دهد.


وی تشدید فعالیت های نظارتی بر مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و آب آشامیدنی ، برگزاری کارگاههای آموزشی ، آموزش به مردم از طریق ارسال پیامک و آموزش چهره به چهره برخی از اقدامات مبارزه مرکز بهداشت با این بیماریها دانست.


معاون سیاسی-اجتماعی فرماندار ضمن تبریک فرا رسیدن هفته دفاع مقدس و گرامیداشت یاد و خاطره شهدا، جانبازان آزادگان و همه ایثارگران در هشت سال دفاع مقدس گفت: کارگروه بهداشت شهرستان در راستای تقویت و گسترش فرهنگ سلامت شهروندان باید تمام تلاش خود را انجام دهد .

يکشنبه 26/6/1391 - 20:33 - 0 تشکر 560257

بحرینی پور ضمن اشاره به شرایط ویژه فصلی استان و احتمال شیوع بیماری وبا اظهار داشتند : آموزش عمومی به منظور آشنایی با نحوه پیشگیری از ابتلا به این بیماری ، نظارت مستمر بر اماکن تهیه و عرضه مواد غذایی و آب آشامیدنی و همکاری کلیه دستگاهها به منظور پیشگیری از بروز این بیماری را از عوامل موثر در کنترل این بیماری دانستند .


در این جلسه موارد زیر نیز همچنین مطرح شد:


نظر به عرضه مواد غذایی فاسد شدنی در دوشنبه بازار شهر بنک مقرر گردید شهرداری بنک همکاری لازم را با شبکه بهداشت شهرستان در خصوص جلوگیری از عرضه این گونه مواد غذایی به عمل آورند


با توجه به حجم بالای تولید زباله و پسماند مربوط به منازل استیجاری و ملکی پرسنل و آشپزخانه های شرکتهای مستقر در منطقه در شهر کنگان و بنک مقرر گردید شهرداریهای کنگان و بنک با همکاری دایره اماکن عمومی نیروی انتظامی نسبت به شناسایی و اخذ عوارض پسماند از آنان اقدام نماید .

يکشنبه 26/6/1391 - 20:33 - 0 تشکر 560258

نظر به اینکه فاضلاب برخی شرکتهای مستقر در منطقه در زمین های اطراف شهر کنگان تخلیه می گردد مقرر گردید مدیریت HSE و واحد اجراییات و حراست ارشد سازمان منطقه ویژه نظارت و کنترل لازم را بعمل آورده و بطور جد از این عمل جلوگیری نمایند و فرمانداری کنگان پیگیری لازم را در این زمینه از طریق رییس حراست ارشد منطقه ویژه بعمل آورد ضمنا شهرداری کنگان ، شبکه بهداشت و محیط زیست در صورت مشاهده مواردی در این زمینه سریعا به حراست ارشد منطقه ویژه گزارش نمایند .

يکشنبه 26/6/1391 - 20:34 - 0 تشکر 560259

آب غوره و لیمو ترش قاتل میکروب وبا


وزارت بهداشت از مردم خواست در صورت مشاهده هر گونه اسهال آبکی به یکی از مراکز درمانی مراجعه کنند و اعلام کرد که مصرف آب غوره و لیموترش در غذا میکروب وبا را از بین می برد.


لقمه: سید جواد موسوی فرد، رئیس بیمارستان خمین اراک افزود: علائم وبا در ابتدا به صورت اسهال آبکی و سفید رنگ و حجیم شبیه آب برنج و دل درد خفیف آغاز و در صورت عدم مراجعت شخص به پزشک به دلیل شدیدتر شدن اسهال و کاهش آب بدن، فرد بیمار دچار خشکی پوست می شود.


وی ادامه داد: استفراغ بدون حالت تهوع قبلی، اسهال بدون درد و زور و پیچ شکم همراه با گرفتگی (اسپاسم) و درد عضلات پشت ساق پا، تشنگی فراوان، کم شدن یا قطع شدن ادرار را از دیگر علائم این بیماری عنوان کرد.

يکشنبه 26/6/1391 - 20:35 - 0 تشکر 560260

وی افزود: فرد بیمار مقدار زیادی الکترولیت، سدیم، پتاسیم، کلسیم و مواد ضروری بدن را از طریق مدفوع دفع می کند که این امر باعث بروز علائمی نظیر سرگیجه، ضعف عمومی بدن و تپش قلب در فرد بیمار شده که در صورت عدم درمان می‌تواند به فوت بیمار منجر شود.


وی اظهار داشت: وبا بیماری است که از طریق آب توسط باکتری ویبریو کلرا ایجاد و بیشترین راه انتقال آن از طریق مدفوع انسانی، آب و مواد غذایی آلوده و خوردن سبزی‌هایی که در هنگام کاشته شدن با کود انسانی و پساب تغذیه می‌شود، است.


رئیس بیمارستان خمین اراک ادامه داد: شخصی که به بیماری وبا مبتلاست هر بار که به توالت می‌رود، میلیونها میکروب از او دفع می‌شود بنابراین فرد بیمار هر وسیله‌ای از دستگیره در تا صابون را به میکروب وبا آلوده می‌کند.


وی بیان کرد: چون میکروب‌هایی که به صابون جامد منتقل شده‌اند به نفر بعدی منتقل می‌شوند پس بهتر است از مایع برای شست و شوی دست استفاده شود.

يکشنبه 26/6/1391 - 20:35 - 0 تشکر 560261

موسوی فرد، با تاکید بر اینکه پیشگیری مقدم بر درمان است، گفت: از آبهای جوشیده و ضد عفونی شده و غذاهای کاملاً پخته و داغ استفاده شود.


وی ادامه داد: میوه‌ها و سبزیجات قبل از مصرف باید شست و شو،انگل زدایی و ضد عفونی شوند و تا جایی که ممکن است از مصرف سالاد و سبزیجات حتی در خانه خودداری شود.


رئیس بیمارستان خمین گفت: میکروب این بیماری در مقابل اسید معده حساس بوده و از بین می رود و به مردم توصیه می‌شود از غذاها و مواد خوراکی اسیدی همچون آب لیمو، لیمو ترش و آبغوره استفاده کنند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی