انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 89)
جمعه 24/6/1391 - 1:16 -0 تشکر 559579
اصلی‌ترین وظیفه امام صادق(ع) معماری و مهندسی مکتب تشیع بود

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام عبدالعلی رضایی، عضو کمیسیون حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به مناسبت سالروز شهادت امام جعفر صادق‌(ع) ضمن تسلیت سالروز شهادت آن امام همام گفت: نام شیعیان آل محمّد صلی الله علیه و آله با نام مبارک امام صادق علیه‌السلام عجین شده است و مکتب تشیّع به مکتب جعفری شناخته می‌شود.

حجت‌الاسلام رضایی با اشاره به عبارت «انَّ أَروَاحَکُم وَ نُورَکم وَ طِینَتَکم وَاحِدَه» افزود: البته همه معصومین از یک نور واحد هستند و در جریان تحولات و تکامل تاریخی، اجتماعی جوامع بشری دارای جایگاه محوری هستند اما مأموریت‌های آنها متناسب با ظرفیت جوامع مختلف متفاوت می‌شود.

این عضو فرهنگستان علوم اسلامی با بیان اینکه امامان معصوم به لحاظ علمِ جامع به همه حقایق در همه عوالم، در بالاترین و ناب‌ترین سطح هستند، گفت: نظام بشری به نسبتی که تولی به ولایت آنها پیدا کند ظرفیتش برای هدایت و خلیفة اللهی افزایش می‌یابد و قدرت تصرف در نظام اجتماعی در مقیاس‌های ملی، منطقه‌ای و جهانی پیدا می‌کند.

این دکترای مدیریت تحقیقات و مدیریت فرهنگی گفت: به نظر می‌رسد مأموریت امام صادق علیه‌السلام پی‌ریزی پایه‌های علمی و مهندسیِ ارکان علمی تمدن تشیع در مقیاس تاریخی و اجتماعی بوده است.

وی افزود: تا قبل از تأسیس مکتب امام صادق علیه‌السلام به دلیل خلأ به وجود آمده در جامعه اسلامی آن زمان دست نیازمندان آل محمّد صلوات الله علیهم در رفع حوائج مادی و معنوی به سوی اندیشمندان و یک نظام علمی‌ دراز بود که دارای جهت‌گیری التقاطی و به تعبیری اسلام غیر ناب بود و چیزی جز انحراف برای امت اسلامی به بار نیاورد.

رضایی با بیان اینکه با تاسیس مکتب امام صادق(ع) خون تازه‌ای به جان بی‌رمق جامعه اسلامی وارد شد، گفت: امام صادق علیه‌السلام با حرکت طوفنده خود نه تنها معارف اسلام و مناسک آن را از مقیاس فردی به مقیاس اجتماعی ارتقا دارد بلکه اسلام را از زنگارها و پیرایه‌های انحرافی مختلف نجات بخشید.

حوزه باید در نظام‌سازیِ معرفت دینی پیشقدم باشد

مؤلف کتاب‌های «مهندسی تمدن اسلامی» و «تحلیل ماهیت تکنولوژی» گفت: امروز و در شرایط حساسی که در آن به سر می‌بردیم دنیا بیش از پیش نیاز به معارف و مناسک اسلام ناب محمّدی دارد و انتظار از نظام مقدس جمهوری اسلامی - که تنها پرچمدار مکتب امام صادق علیه‌السلام است - در پاسخگویی به نیازهای امت اسلامی و دیگر ادیان بیش از هر زمان دیگر تجلی پیدا کرده است.

عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی گفت: در درجه اول این وظیفه بر عهده حوزه‌های علمیه است که در جهت نظام‌سازی همه جانبه در عرصه‌های معرفت دینی بر پایه ارتقای بخشی در عقلانیت و دستگاه تفقه دینی قدم بردارند.

حجت‌الاسلام رضایی افزود: در مرتبه بعدی، دانشگاه‌ها همراه با حوزه‌های علمیه اقدام به بازسازی و بازنگری در منطق و دستگاه عقلانیت نظری و تجربی خود در جهت تحقق آرمان‌های مکتب امام صادق علیه‌السلام نمایند. امید است که ما هم جز رهروان و ادامه‌دهندگان مکتب امام صادق علیه‌السلام باشیم.

منبع : خبرگزاری فارس

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی