انجمن ها > انجمن امور تربیتی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
امور تربیتی (بازدید: 284)
پنج شنبه 23/6/1391 - 11:8 -0 تشکر 559388
*** دانش آموزتان را برای مقطع تحصیلی جدید آماده کنید ***

« به نام خداوند بخشنده و مهربان »

سلام

کم کم روزهای شهریور ماه روبه اتمام است و برگهای تقویم نوید آغاز فصل هزار رنگ پاییز را می دهد ، همه ما نا خود آگاه به یاد خاطرات زیبای مدرسه و شور و هیجانات آن دوران می افتیم .
شروع سال تحصیلی حال و هوای خاصی دارد ؛ گرچه بازی ،گردش ،مسافرت ، خوابیدن تا دیر وقت و ... محدود می شود اما ته دل همه دانش آموزان قند آب می شود که دوباره با دوستان و همکلاسی ها ملاقات د اشته باشند و تجربه شیر ین ورودبه کلاسی بالاتر را داشته باشند .
با این حال پایان دوره ابتدایی و تجربه حضور در فضای آموزش جدید برا ی  بسیاری  ازبچه ها نگران کننده است .علاوه بر تغییر محیط مدرسه ، حجم تعداد کتاب های درسی نیز بیشتر شده و هر درس توسط معلم مربوط تدریس می شود همه اینها در کنار توقعات و انتظاراتی که خانواده از دانش آموز دارد منشا نگرانی و استرس او می شود.


پنج شنبه 23/6/1391 - 11:23 - 0 تشکر 559391

برقراری ارتباط با نوجوان ؛ نخستین کلید دوستی با او

فرزند شما در حال عبور از نخستین مرحله زندگی یعنی کودکی است و کم کم به دوران نوجوانی قدم می گذارد .کم کم باید کارهای بچه گانه را کنار بگذارد و با مسائل جدید و مقدماتی دنیار بزرگتر ها اشنا شود .

همان طور که شما برای برقراری ارتباط صحیح با فرزندتام مشکل دارید و گاه نمی دانید چه رفتاری داشته باشید ، او نیز در این باره با خودش کلنجار می رود و کلافه است .

با شروع سال تحصیلی و تغییرات مربوط به آن ، پدر و مادر باید کاملا از فرزندشان حمایت کنند .او حالا باید قوانین جدیدی را رعایت کند ، با شیوه تدریس چند معلم جدید ساز گار شود ، تکالیف بیشتری انجام دهد و ... به طور خلاصه ، اگر شما به این موارد توجه نداشته باشید ، این همه نو بودن برای او استرس آور خواهد بود و ممکن است از ورود به مدرسه جدید و حتی بزرگ شدن ترس و واهمه داشته باشد .

آرامش و همراهی شما بسیار می تواند به او کمک کند . اجازه دهید تا عادات و رفتارهای کودکانه اش کم کم تغییر کند و با شرایط جدید خو بگیرد.

پنج شنبه 23/6/1391 - 11:31 - 0 تشکر 559393

تغییر محیط

لازم است که فرزندتان را برای ورود به محیط آموزشی جدید آماده کنید . با او در این باره صحبت کنید ، قوانین جدیدی را که باید رعایت کند توضیح دهید و مسئولیت اعمال و رفتارش را به خودش بسپارید ؛ اما اطمینان خاطر دهید که همواره در کنارش هستید و در صورت نیاز به کمک می تواند روی شما حساب کند .حتما راجع به دوستان و همکلاسان جدیدی که خواهد داشت نیز گفت و گو کنید .

به طور عملی بزرگتر شدن را به او نشان دهید . به عنوان مثال مسیر دورتر مدرسه جدید و رفت و آمد با دوچرخه یا اتوبوس از آن جمله است که بهتر است این مسیر را چند بار با یکدیگر بروید تا به خوبی با محیط آشنا شود . سرزدن به مدرسه و ملاقات با مدیر و کادر آموزشی مدرسه نیز برای کاهش اضطراب نوجوان موثر است.

پنج شنبه 23/6/1391 - 11:45 - 0 تشکر 559395

پی آمدهای روحی _ روانی

یکی از مهمترین دغدغه های کودک در این سن ، قبول مسئولیت هایی است که کم کم او را از دنیای کودکی جدا می کند .

ورود به مقطع تحصیلی بالاتر یعنی پا گذاشتن به محیطی نا آشنا که باعث حساس و آسیب پذیر تر شدن وی می شود و او از اینکه نتواند دانش آموز موفقی باشد می ترسد و گاه حتی به شدت نگران و مضطرب است و احساس ناامنی می کند .

اما مطمئن باشید که همه این احساسات کم کم تغییر می کند و فرزند شما خوشحال و راضی خواهد بود و از شرایط اعلام رضایت کامل می کند .او می آموزد که ورود به مدرسه جدید به منزله گذر گاهی است که او را به سوی تکامل و استقلال پیش میبرد.

دوشنبه 27/6/1391 - 12:11 - 0 تشکر 560356

مدرسه راهنمایی یا دبیرستان محیطی است که فرزند شما هنوز آن را نمی شناسد . او باید از این پس با افراد بزرگتر و بیشتری ارتباط داشته باشد که این مسئله نیز می تواند باعث ترس و نگرانی او شود . به او یاد آوری کنید که اگر نیازی داشته باشد ، شما در کنارش هستید .

در این سن سوالات مختلفی برایش پیش می آید که باید بدون بزرگنمایی و ناراحتی به سادگی و روشن پاسخ دهید . اگر شما هر پرسش او را نوعی بی ادبی یا رفتار ناشایست قلمداد کنید به تدریج از خانواده فاصله می گیرد و جایی بیرون از خانه به دنبال پاسخ هایش می گردد که متاسفانه راهنمایان کوچه و خیابان به اندازه شما دلسوز و مهربان نیستند !

دوشنبه 27/6/1391 - 12:15 - 0 تشکر 560358

و سخن آخر اینکه ...
به فرزندتان اطمینان خاطر دهید که برای ابراز وجود ، قبول شخصیت و ترس از طرد شدن از طرف جامعه ، نیازی به حضور افراد غریبه در زندگیش نیست.شما همیشه در کنارش هستید و از او در برابر هر اتفاقی حمایت می کنید .

این احساس همراهی و تنها نماندن یکی از اصلی ترین نیاز های نوجوان در این مرحله از زندگی است .

مریم سادات کاظمی / روزنامه کیهان

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی