انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 91)
چهارشنبه 22/6/1391 - 15:59 -0 تشکر 559207
امام صادق درباره نتیجه گرانی در جامعه چه فرمود؟

این روزها یکی از دغدغه های اصلی مردم مشکلات اقتصادی و گرانی است که آفت های بسیاری را به همراه دارد.. ائمه بزرگوارمان نیز به این مسایل توجه داشته و با سخنان ارزشمند خود، پیامد آن را گوشزد کرده اند.

 از کتاب حدیثی وافی ، جلد 10، صفحه 55 آمده است:

"گاهی به واسطه عواملی چند، قیمت خواروبار و اجناس مورد نیاز عموم بالا می رود. ممکن است ترقی نرخ ها برای عده ای بی تاثیر باشد، ولی مسلم است که گرانی به توده مردم فشار می آورد، زیرا نظم مالی همه را برهم می زندو چون در موقع گرانی قدرت خرید و تهیه کم می شود، ممکن است مردم برای فراهم کردن احتیاجات زندگی خود دست به خیانت بزنند. در آن هنگام به آدم مسلمان که به هیچ وجه حاضر نیست خیانت کند سخت می گذرد."

امام صادق (ع) می فرماید: «گرانی نرخ ها در جامعه، بدخلقی می آورد و امانت را از بین می برد و مرد مسلمان را پریشان و دلتنگ می سازد.»

منبع : درسهایی از مکتب امام صادق (ع) تألیف سید محمدتقی حکیم

چهارشنبه 22/6/1391 - 16:5 - 0 تشکر 559209

ضمناً باید اضافه كنم كه فكر می كنید دلیل اینكه گرانی ها در جامعه بدخلقی می آورد و امانت را از بین می برد و مرد مسلمان را پریشان و دلتنگ می سازد چیست؟!! خوب معلومه! یكی از دلایلش فقر فرهنگی و ضعف ایمان در زمینه شناخت توحید است. دانی كه چرا چون فقر از دری می آید، كفر هم با او آید و ایمان از در دیگر برود؟!!‌چون ضعف ایمان و فرط فقر فرهنگی در شناخت توحید و عدم تحقیق در خداشناسی؛ بعنوان یكی از اصوال الدین باعث می شود انسان مسلمان، فقر مالی را به خدا و نرسیدن رزق او و بندگان خدا و روزگار و فقدان عدل الهی و ... ربط دهد. آیا این قبیل تفكرات كفر نیست؟!! آیا این كفرگویی ها باعث از بین رفتن اعتقادات ما نمی شود؟؟؟!!

پس بهتر است همیشه همه چیز را جامع ببینیم و با جامعیت روایی و برآیند صحیح از اصول

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی