انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 78)
چهارشنبه 22/6/1391 - 15:51 -0 تشکر 559206
کردار و گفتار دیگران را چگونه تعبیر کنیم؟

از اثرات نگاه منفی، بدگمانی است. افرادی که با دیدی منفی و بدبینانه به پیرامون خود نگاه می کنند، در بدگمانی خود غوطه ورند که این نوع نگرش بلای فکرشان است.

"دین اسلام دستور داده است که مردم با یکدیگر، با صلح و صفا زندگی کنند و از آنچه موجب نگرانی خاطر و ایجاد کدورت است اجتناب کنند. یکی از عواملی که روابط مردم را با یکدیگر تیره می کند و فکر سالم افراد را درباره هم به خطر می اندازد، بدگمانی نسبت به یکدیگر است. بنابراین انسان تا امکان دارد، باید رفتار و گفتار دیگران را به وجه احسن تفسیر کند و درباره آنها بدگمان نباشد."

 از کتاب اصول کافی، جلد 3، صفحه 140 آمده است:
امام صادق(ع) می فرماید: کردار و گفتار دیگران را به بهترین وجهی تعبیر کن و تا می توانی سخنی که از دهن برادر دینی تو خارج می شود را به خوبی حمل کنی، به بدی حمل نکن.

منبع : کتاب درس هایی از مکتب امام صادق (ع) تألیف سید محمدتقی حکیم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی