تعلیم و تربیت (بازدید: 138)
چهارشنبه 22/6/1391 - 8:14 -0 تشکر 559069
وقتی کودک آینه‌ی تمام‌نمای مادرش می‌شود

بحث «تربیت و تربیت‌پذیری کودک» جز ٔ مهم‌ترین بحث‌های مورد نظر در حوزه خانواده است که از جوانب گوناگون روانی، اجتماعی و رفتاری  مورد بررسی کار‌شناسان رشته‌های علوم دینی، رفتاری، روان‌شناسی و جامعه‌شناسی قرار گرفته است.

 
هر کودکی که متولد می‌شود از ساعات اولیه تولدش با مفاهیم و اتفاقات اطراف خود را قابل درک و ملموس درمیابد و آرام آرام با دنیای پیرامون خود ارتباط برقرار کرده، تحت تاثیر مستقیم نزدیک‌ترین افراد خانواده که بی‌شک والدین و درصورت بودن فرزند دیگری در خانواده یعنی برادر وخواهر خود قرار می‌گیرد.
 
ولی یکی از افرادی که نمی‌توان نقش تربیتی بی‌بدیل او را نادیده گرفت و هیچ‌گاه از نقش مهم او در دایره تربیت کودک نباید کاستُ مادر خانواده است.
 
البته نکته قابل توجه این است که در دنیای امروز نوع تاثیرپذیری کودکان از رفتار مادر بسیار موثر بوده است. مثلا نوع تاثیرپذیری فردی که الان ۲۵ سال دارد با کودکی که ۲۰ سال دیگر ۲۵ ساله می‌شود متفاوت خواهد بود. به علت این‌که مادران این افراد در فضاهای متفاوتی رشد یافته‌اند و از طرفی فرزند خود را نیز در محیط‌های مورد تجربه خود برده و در کل طرز نگرش خود را به طور مستقیم و غیرمستقیم به فرزندشان انتقال می‌دهند.
 
کودک اول مادر خود را تقریبا در شرایطی خاص می‌دید و بیشتر آموزه‌های مادرش برای او آموزه‌های مذهبی و سنتی بوده است. شرکت مادر در جلسات مذهبی، مراسمات خانگی و محلی زنانه و حضور بیشتر مادرش در خانه، کودک را به نوع خاصی تحت‌الشعاع رفتار خود قرار می‌داد.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

چهارشنبه 22/6/1391 - 8:14 - 0 تشکر 559070

در دوران حاضر نیز هم‌چنان مادر نزدیک‌ترین فرد به کودکش است اما جنس تربیتی مادران در این زمانه با گذشته بسیار متفاوت شده است. این تغییر را می‌توان حضور مادر در محیط‌های متفاوت از گذشته تلقی کرد.


به عنوان مثال شرکت مادران به همراه کودکانشان در مهمانی‌های زنانه، باشگاه‌های ورزشی و محیط‌های تفریحی و در کل در فضاهایی متفاوت از گذشته منجر به گوناگونی در تربیت کودکان شده است.


ار اتفاقات دیگری که در حوزه تربیتی کودکان رخ داده است و خیلی از اوقات نسبت به آن بی‌توجهی می‌شود، به این مورد می‌توان اشاره داشت که مادران در گذشته فرزندان خود را از دیدن و شنیدن و حتی فهم بسیاری مسایل ممنوعه باز می‌داشتند و در واقع بحث حیا را از‌‌ همان دوره کودکی در فرزندشان نهادینه می‌کردند.


این تلاش ستوندنی مادران برای حفظ حیا و شرم در کودک، باعث می‌شد که کودک عفافی درونی را در خود نگاه دارد.


بنابراین حضور موثر مادر را در دوران کودکی در انتقال مفاهیمی چون عفاف و پاکدامنی نمی‌توان از نظر دور داشت.


 آن‌چه که در این بین جای تاسف بسیار دارد این است که برخی مادران در عصر کنونی تلاش  کمی برای تزریق این مفاهیم عمیق به فرزندشان دارند  و رفتارهای غلط بسیاری از کودکان خصوصا در شهرهای بزرگ گویای این ضعف تربیتی از جانب مادران است چرا که نزدیک‌ترین فرد به کودک به دور از اغراق مادر است. این مادران هستند که به دلیل ارتباط عاطفی و نزدیک با کودک، مهم‌ترین عامل در پرورش صفات مثبت و منفی در کودک‌اند.


پس ذکر برخی صحبت‌های نامناسب و اعمال نا به جا در حضور فرزند و رفتن کودک به هر محیطی در کنار مادر می‌تواند از ضعف‌های بزرگ تربیتی در دنیای حاضر باشد.


اشاره به مواردی چند در این حوزه می‌تواند بحث را روشن‌تر کند؛


استفاده دختر بچه‌ها از لوازم آرایشی و علاقه‌ای که نسبت به این مسٔله نشان می‌دهند و حتی گاهی سماجت آن‌ها برای داشتن این وسایل، می‌تواند زنگ خطری بزرگ برای مادران باشد چراکه این مسٔله اگر به موقع کنترل نشود عواقب بدی برای فرزند خانواده دارد؛


خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

چهارشنبه 22/6/1391 - 8:15 - 0 تشکر 559071


کودک را پس از علاقه‌مندی به چیزی به سختی می‌توان نهی کرد و از طرفی اگر با شیوه‌ای خصمانه و غیر منطقی‌ای این نفی و کنترل صورت گیرد چه بسا نتایج منفی‌ تری را نیز به همراه آورد و کودک برای مقابله با والدینش هر نوع رفتار غیر معقولی را انجام خواهد داد.


لذا از این نکته غافل نمانیم که کودکان خصوصا کودکان دختر، مادر خود را نزدیک‌ترین الگوی خود می‌دانند و تمام تلاششان این است که فردی شوند شبیه او. (البته در رابطه با مادری که مسایل دینی و شرعی را رعایت می‌کند اما دختری متفاوت با شخصیت و روحیات خود دارد، باید گفت که باز هم قصور از مادر بوده چون هنگام عمل اشتباه فرزندش، اورا به روشی درست و منطقی هدایت نکرده و کنترل خود را نیز دیر شروع کرده است.)


حالا به نمونه‌ای از تقلید مثبت کودک از مادرش اشاره می‌کنیم؛
مادری که وقت اذان رسانه شنیداری را برای به گوش رسیدن اذان زیاد می‌کند، خود را با گرفتن وضو و پهن‌کردن سجاده برای نماز و تلاوت قرآن آماده می‌سازد، نهال مثبت رفتار خود را به تدریج در فرزندش می‌کارد و رفتار تقلیدی کودک نیز رفته رفته به یقین و برخوردی آگاهانه تبدیل خواهد شد.


بحث مهم دیگری که نباید از آن غافل بود این است که بسیاری اوقات مادران جوان ما رشد و تربیت کودکشان را مستقل از رفتارهای مثبت و منفی خود می‌دانند و این مسٔله را در نظر نمی‌گیرند که تمام حواس کودکشان به نوع رفتار و عکس‌العمل آن‌هاست و لحظه‌ای غفلت در این امر تربیتی خطیر، آینده‌ای تیره و پر تنش برای فرزندشان رقم خواهد زد.


حفظ استقلال فرزند در کنار کنترل به جای او بهترین شیوه تربیتی است که زمان نمی‌پذیرد یعنی در هر دوره زمانی و مکانی‌ای جوابگوی دغدغهٔ والدین نسبت به فرزندشان می‌باشد.


آن‌چه که همواره به والدین خصوصا مادران توصیه می‌شود این است که کمبود‌ها و مشکلات رفتاری فرزندشان را دور از شیوه اشتباه تربیتی خود ندانند و همیشه این را به خاطر بیاورند که با کمی بازنگری و تامل در رفتار‌هایشان به این نکته خواهند رسید که کودکشان همان‌گونه عمل می‌کند که آن‌ها با او رفتار کرده‌اند و در اصل کودکشان آینهٔ تمام نمایی از خود آن‌ها شده است.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

پنج شنبه 23/6/1391 - 12:0 - 0 تشکر 559400

با نام خدا و سلام

دو صد گفته چون نیم کردار نیست 


دعوت عملی دیگران به عمل صحیح به مراتب تاثیرگذار تر است

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی