انجمن ها > انجمن کامپیوتر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
کامپیوتر (بازدید: 25988)
دوشنبه 20/6/1391 - 22:48 -0 تشکر 558298
15 روش جهت جلوگیری از هنگ‌ کردن کامپیوتر

وقتی ویندوز هنگ می‌کند آن هم وسط برنامه‌ای که در حال کار روی آن هستید بسیار آزاردهنده است. در این مقاله به‌طور خلاصه به بررسی ۱۵ روش جهت جلوگیری از ایجاد چنین مشکلاتی می‌پردازیم.

 

هنگ کردن کامپیوتر

 

 

 1- مشکل کجاست ؟!

خیلی از مواقع نمی‌دانیم که واقعاً مشکل از کجا آب می‌خورد و پیدا‌کردن آن کار سختی است. WhoCrashed  می‌تواند در تعیین علت یا علت های بروز چنین مشکلاتی به ما کمک کند. کافی است این برنامه رایگان را نصب و اجرا کنید. برنامه به شما می‌گوید که کدام درایور یا نرم‌افزار یا حتی قطعه سخت‌افزاری مسئول به‌وجود‌آمدن این مشکل بوده است.

 

 2- به‌روزرسانی درایور

درایورهای معیوب سخت‌افزارهایتان می‌تواند سبب به‌وجود آمدن مشکلاتی از قبیل هنگ‌کردن سیستم شود. از این رو با به روزرسانی درایور ممکن است این مشکل تعدیل شود. از این رو برای به روزرسانی دستی درایور در مسیرStart>control panel>hardware and sound>device manager روی هر بخشی که مد نظرتان است دابل کلیک کنید تا باز شود. سپس روی آیتم موردنظر کلیک کنید و گزینه Update Driver Software را انتخاب کنید. تمام شرکت‌های تولید کننده سخت‌افزار بخشی را جهت دانلود درایورها و به‌روزرسانی آن اختصاص می‌دهند که با مراجعه به سایت سازنده می‌توانید آن را دانلود و نصب کنید.

 

 3- بررسی ویروس و بدافزارها

یکی از مرسوم‌ترین علت‌هایی که مشکلات سیستمی را به‌وجود می‌آورند‌، آلودگی سیستم به بدافزارها (malware) و ویروس ها است. این احتمال را به خاطر این‌که یک آنتی‌ویروس به روزرسانی شده دارید کاهش ندهید. به خصوص که در ایران بیشتر از آنتی‌ویروس‌های به اصصلاح قفل شکسته یا منقضی شده استفاده می‌شود. برای بررسی بدافزارها می‌توانید از نرم‌افزار SuperAntiSpyware استفاده کنید. با دانلود نسخه free edition و اسکن با این نرم‌افزار، متوجه تهدیدهای جدیدی خواهید شد که از دید نرم‌افزارهای امنیتی‌تان پنهان مانده است.

دوشنبه 20/6/1391 - 22:49 - 0 تشکر 558302


 4- نشت حافظه

نشت حافظه وقتی اتفاق می‌افتد که یک برنامه (بیشتر مرورگرها) تقاضای RAM یا CPU بیشتری را جهت انجام یک task خاص دارد اما قادر نیست بعد از انجام، آن را به ویندوز برگرداند. می‌توانید این مشکل را با بستن برنامه و بازکردن دوباره آن حل کنید. البته AVG Anti-Virus free 2012 به‌صورت اتوماتیک وقتی که مرورگرتان بیش از حد نرمال RAM مصرف کند این مشکل را به شما آلارم می‌دهد و به شما پیشنهاد می‌دهد که با ری‌استارت مرورگر عملکرد آن را بهبود بخشید.

 5- شناسایی بزرگترین منبع

بعضی از برنامه‌ها بیش از حد مجاز از حافظه یا قدرت پردازش استفاده می‌کنند. که این مسئله به خصوص اگر کامپیوترتان ضعیف باشد بیشتر مشهود خواهد بود. برای بررسی این‌که چه چیزی به سیستم‌تان فشار می‌آورد با راست کلیک روی taskar و انتخاب Start Task Manager و انتخاب زبانه Processes می‌توانید برنامه‌ها یا سرویس‌ها را براساس مصرف حافظه مرتب کنید‌. همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید آیتم‌های بالایی تصویر بیشترین مصرف را دارند. در این حالت ممکن است بخواهید از برنامه‌های دیگری که مصرف کمتری دارند به عنوان جایگزین استفاده کنید. همچنین می‌توانید مصرف پردازش CPU را هم مرتب کنید. برای بررسی عمیق‌تر مسئله روی زبانه Performance سپس روی دکمه Resource Monitor کلیک کنید تا اطلاعات کامل‌تری را از مصرف شبکه‌، حافظه و پردازنده خود داشته باشید.task manager 6- جلوگیری کردن از گرم شدن بیش از حد کامپیوتر

گرما یکی از دشمنان اصلی اجزای کامپیوتر می‌باشد. اگر داخل کیس کامپیوترتان بیش از حد گرم شود ممکن است سیستم‌تان اصطلاحاً freeze کند و در بهترین حالت سیستم ممکن است ری‌استارت شود. بنابراین مطمئن شوید که فن‌های موجود سیستم‌تان (‌به خصوص فن پردازنده یا همان cpu) به خوبی کار می‌کنند و در صورتی که درست کار نمی‌کنند آن‌ها را تعویض کنید. همچنین می‌توانید در صورت نیاز از یک فن اضافه جهت تهویه مناسب‌تر درون کیس استفاده کنید. در حالت استاندارد باید جریان هوا از جلوی کیس وارد و از پشت کیس خارج شود‌. برخی از کاربران در کیس خود را باز می‌گزارند اما بهتر است برای تهویه مناسب هوا حتماً در کیس بسته باشد.

دوشنبه 20/6/1391 - 22:50 - 0 تشکر 558306


 7- ارتقای منبع تغذیه

بیشتر منبع‌های تغذیه حداقل نیاز یک سیستم را برآورده می‌کنند. به هر حال اگر ازچندین هارددیسک و یک کارت گرافیک قدرتمند استفاده می‌کنید ممکن است نیاز به یک منبع تغذیه قوی‌تر داشته باشید. در غیر این‌صورت ممکن است منبع تغذیه‌تان overload کند و این خود سبب تولید گرمای زیاد و در نتیجه آسیب به اجزای داخل کیس شود. جهت انتخاب منبع تغذیه مناسب می‌توانید از  این آدرس  استفاده کنید.

 8- یافتن مشکلات رجیستری

در واقع رجیستری را می‌توان به عنوان بانک اطلاعاتی معرفی کرد که شامل اطلاعات و تنظیماتی است که برای تمام قطعات سخت‌افزاری‌، نرم‌افزاری‌، کاربران و تنظیمات مربوط به خود سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر زمان که کاربری تغییری در تنظیمات مربوط بهControl Panel یا File Associations ،System Policies ایجاد کند یا برنامه نرم افزاری جدیدی را نصب کند‌، این تغییرات در رجیستری ویندوز ثبت شده و باقی می‌مانند. معمولاً پس از مدتی مشکلاتی از قبیل کند شدن سیستم یا بروز خطا سیستم را دچار اختلال می‌کند‌. این مشکلات می‌تواند به‌دلیل مشکلات رجیستری از قبیل وجود کلیدهای اضافی و نامشخص، برنامه‌هایی که از روی سیستم حذف شده‌اند و مقادیر رجیستری آن‌ها باقی‌مانده است، به‌وجود آمده باشند. بنابراین برای حذف این خطاها از یک ابزار رجیستری به نام Wise Registry Cleaner Free استفاده می‌کنیم. این برنامه با اسکن رجیستری و اصلاح آن وضعیت سیستم را بهبود می‌دهد.


 9- بدسکتور در هارددیسک

بدسکتورهای هارددیسک می‌تواند سبب مشکلاتی برای ویندوز و برنامه‌های دیگر شود. یکی از مشکلاتی که واقعاً جبران آن سخت است این است که اطلاعات روی بدسکتور نوشته می‌شود اما خوانده نمی‌شود‌. بعضی مواقع که بدسکتورها زیاد باشند باید هارددیسک تعویض شود‌. به هر حال‌، قبل از خرید یک هارددیسک بهتر است از Check Disk ویندوز برای تشخیص مشکلات هارد استفاده کنید. روی درایو موردنظر‌تان راست کلیک کنید سپس properties حالا در پنجره جدید از زبانه tools روی دکمه check now کلیک کنید فقط مطمئن شوید که گزینه‌های automatically fix file system errors و scan for and attempt and recovery of bad sectors انتخاب شده باشندbadsector check

دوشنبه 20/6/1391 - 22:50 - 0 تشکر 558308

 10- Undo تغییرات

اگر کامپیوترتان جدیدا به‌طور ناگهانی هنگ می‌کند این می‌تواند مربوط به یکی از تغییرات اخیری باشد که روی کامپیوترتان اعمال کرده‌اید. اگر نرم‌افزار یا سخت‌افزار جدیدی نصب کردید به طور موقت از نصب خارج کنید و ببینید آیا مشکلتان برطرف می‌شود یا خیر. حتی می‌توانید آپدیت‌های اخیر ویندوز را نیز حذف کنید. برای این‌کار در مسیر start>control panel>programs> click view installed updates روی به روزرسانی موردنظر سپس روی دکمه uninstall کلیک کنید. اگر مشکل برطرف نشد می‌توانید از system restore ویندوز هم برای برگشت به یک بازه زمانی استفاده کنید. برای دسترسی به system restore نیز میتوانید مسیر Start > All programs > Accessories > System Tools > system restore را دنبال کنید. 

 11- بررسی خطاهای سیستم

فایل‌های سیستمی از دست رفته یا خراب می‌توانند سبب ناپایدار شدن سیستم‌تان شوند. بنابراین سعی کنید نسخه های تازه‌ای از آن‌ها را با استفاده از system file checker نصب کنید. در مسیر start> cmd>run as administrator حالا در محیط خط فرمان دستور sfc /scannow را تایپ کنید و اینتر را بزنید. این فرآیند ممکن است کمی طولانی شود یا حتی نیاز به قراردادن دی‌وی‌دی ویندوز جهت نصب دوباره یک‌سری از فایل‌ها باشد. 12- شناسایی و حل مشکلات حافظه

مشکلات حافظه کامپیوتر می‌تواند مسئول خطاهای متعدد سیستمی و هنگ‌کردن سیستم شود. در ویندوز هفت و ویستا می‌توانید حافظه را با استفاده از windows memory diagnostic بررسی کنید. کافی است در منوی استارت در باکس جست‌وجو عبارت memory را تایپ کنید تا نام windows memory diagnostic ظاهر شود. حالا کافی است روی Restart now and check for problems کلیک کنید. 13- مشکلات startup

اگر تعداد زیادی برنامه دارید که با بالاآمدن ویندوز اجرا می‌شوند این می‌تواند سبب هنگ کردن سیستم‌تان شود، هم هنگام استارت اپ و هم بعد از استارت اپ. یک روش ساده استفاده از برنامه ccleaner می‌باشد. در این برنامه در مسیر tools > startup تمام برنامه‌ها را از انتخاب خارج کنید بعد ببینید مشکل پابر‌جا است یا خیر. سپس برنامه‌ها را یکی یکی فعال کنید و رفتار سیستم‌تان را بررسی کنید. در ضمن می‌توانید schedule taks ها را نیز حذف کنید . 14- ری‌استارت برنامه‌ها

اگر برنامه‌ای دارید که مدام freeze می‌کند یک راه‌حل موقت به نام Restarter وجود دارد که به این مشکل به‌صورت موقت خاتمه می‌دهد. کاری که این برنامه انجام می‌دهد به این صورت است که برنامه‌ای را که مدام فریز می‌کند را به‌صورت اتوماتیک ری‌استارت و راه‌اندازی می‌کند. به هر حال این یک روش موقتی است و باید مشکل را پیدا و برطرف کنید. 15- مبارزه با PC freezing با Antifreeze

برنامه Antifreeze یک emergency task manager می‌باشد که می‌توانید از آن برای وقتی که سیستم‌تان پاسخگو نیست و دیگر گزینه‌ها نیز از کار افتادند استفاده کنید. این برنامه بیشتر فرآیند‌ها را غیرفعال و گزینه‌هایی مانند kill برنامه‌ای که سبب توقف ویندوز شده را در اختیارتان قرار می‌دهد.


منبع: برسام

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی