• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 132)
دوشنبه 20/6/1391 - 20:55 -0 تشکر 557786
نکته‌های مهم در ازدواج دانشجویی

ورود به فرایند ازدواج نیازمند تجربه و دانش است و ازدواج دانشجویی نیز از این قاعده مستثنا نیست.
بگذارید از مزایای ازدواج دانشجویی بگوییم و بعد سراغ معایب هر کدام از آنها برویم. اولین بحث مهم درباره ازدواج دانشجویی، شناخت و پیدا کردن همسر ایده آل در دانشگاه است. ازدواج دانشجویی این شانس را به شما می‌دهد که با کسی زندگی کنید که شرایط سنی مشابهی با شما دارد. در فضای اجتماعی نسبتا مشترکی با شما بوده و حتی شاید هم رشته شما باشد. هم رشته بودن به خودی خود زمینه اشتراک های زیادی را به وجود می آورد و شما را به بیان مشترک نزدیکتر می‌کند.
 
دانشجویان مدت زمان زیادی (حداقل دو سال) در کنار هم درس می‌خوانند و می‌توانند بهتر و بیشتر ویژگیهای رفتاری، روانی و اخلاقی یکدیگر را ببینند و بشناسند. اما مشکل اینجاست که هر روز دیدن و رابطه داشتن با همدیگر، روابط عاطفی عمیقی میان دختر و پسر به وجود می‌آورد و باعث می‌شود دو طرف نتوانند به شناخت درست و دقیقی از فرد مقابل برسند.
 
در محیط دانشگاه، شما با طیف گسترده‌ای از افراد روبرو هستید که ممکن است فرهنگ متفاوتی داشته باشند. از شهری آمده باشند که کیلومترها با شما فاصله دارد و به آداب و رسوم یا عقایدی پایبند باشند که بسیار با عقاید شما و خانواده‌تان متفاوت است؛ بنابراین، توجه داشته باشید تا در انتخاب همسر آینده‌تان در دانشگاه، صرفا به دلیل اشتراکاتی که در زندگی تحصیلی یا اجتماعی‌تان دارید، اقدام نکنید و به زمینه‌های رشدی، شهر محل سکونت و بستر خانوادگی فرد توجه داشته باشید.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

دوشنبه 20/6/1391 - 20:56 - 0 تشکر 557793

یکی دیگر از مزیتهای ازدواج دانشجویی این است که در این ازدواج‌ها، توقعات کمتری از عروس و داماد وجود دارد و اگر در دوران دانشجویی‌تان ازدواج کنید به احتمال زیاد هم خانواده‌ها حمایتتان می‌کنند و هم کمتر کسی از شما توقع زیاد دارد.

از طرف دیگر، بسیار اتفاق افتاده كه برخی از افراد سودجو به بهانه ازدواج با فرد مقابل رابطه برقرار می‌كنند و بعد از ایجاد دوستی و رابطه عاطفی نه تنها رابطه به ازدواج ختم نمی‌شود، بلکه باعث ایجاد مشكلاتی مثل افت شدید تحصیلی، برقراری ارتباط های غیراخلاقی، ابتلا به بیماریها و اختلالات روانی مثل افسردگی‌های حاد، اقدام به خودكشی و... هم می‌شود. به همه اینها اضافه کنید این که یک رابطه دانشجویی، ممکن است باعث شود همه دانشگاه شما دو نفر را مرتبط با هم بدانند و به این دلیل حتی با برهم خوردن رابطه شما با این فرد، پیشنهادهای دیگر ازدواجتان را از دست بدهید یا اگر پسر هستید، دختران دیگر به خاطر بی اعتمادی به شما، حاضر به برقراری رابطه جدی و منجر به ازدواج نشوند.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

دوشنبه 20/6/1391 - 20:56 - 0 تشکر 557796

هم‌چنین ازدواج در دوران دانشجویی، به شما کمک می‌کند زندگی‌تان را نظم دهید و زودتر به فکر آینده بیفتید. علاوه بر این، می تواند به سازگاری بیشتر شما با شرایط کمک کند. شما و همسرتان هر دو انگیزه‌های زیادی برای ساختن زندگی و جمع و جور کردن و به دست گرفتن کنترل شرایط را دارید و این شانسی است که در دوران دانشجویی بیشتر از همیشه به شما رو می‌کند.

به این نکته‌ها دقت کنید

ازدواج دانشجویی ظرافت‌هایی هم دارد که شاید بعضی اوقات معایب آن به حساب بیاید؛ بنابراین نباید از آن غافل باشید؛ ظرافت هایی که البته با کمی توجه، دقت، تلاش و صبوری می‌توانید از آنها عبور کنید.

از آنجا که پسر دانشجو، سن کمی دارد و هنوز به عنوان یک نیروی کار وارد اجتماع نشده است، مشکلات مالی در این دوره بیشتر است و شما باید با قناعت و ساده‌زیستی بیشتری زندگی کنید. از آن گذشته، ممکن است پسر بعد از پایان تحصیل نتواند به سرعت کار با ثباتی پیدا کند و این مساله روی زندگی‌تان سایه بیندازد.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

دوشنبه 20/6/1391 - 20:57 - 0 تشکر 557800

شما حتی اگر در دوران دانشجویی شاغل هم باشید، به احتمال زیاد این شغل نیمه وقت یا با حقوق کم است؛ بنابراین بعد از پایان تحصیل، در صدد پیدا کردن یک شغل بهتر و تمام وقت خواهید بود. پیدا کردن این شغل به معنی آن است که شما در شروع یک بحران جدید قرار دارید؛ بحران هویت‌یابی شغلی.

شما تازه فارغ‌التحصیلی هستید که هنوز به درستی نمی‌دانید چه شغلی دارید؟ چه تعریفی از جایگاه اجتماعی‌تان باید داشته باشید و چه چشم‌اندازی برای آینده زندگی‌تان خواهید داشت. حتی نمی‌دانید از نظر مالی چقدر توانمند هستید و چطور باید حساب دخل و خرجتان را داشته باشید؛ بنابراین، این بحران که خیلی‌ها در دوران تجرد آن را تجربه می‌کنند، برای شما در دوران تاهل اتفاق می‌افتد و طولانی شدن آن می‌تواند همسرتان را هم درگیر کند و روی روابط شما سایه بیندازد.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

دوشنبه 20/6/1391 - 20:57 - 0 تشکر 557803

به هر حال اولین ویژگی یک مرد، توانایی اداره زندگی است و این امر محقق نمی‌شود مگر آن که شما تعریف درستی از هویت اجتماعی و شغلی‌تان داشته باشید؛ در واقع باید بگوییم که بلوغ اجتماعی و اقتصادی بیشتر پسرانی که در دوران دانشجویی ازدواج می‌کنند، برای آنها مرحله سختی خواهد بود و همسرشان باید بسیار صبور باشد. دیگران سختی‌های این بلوغ را به تنهایی تحمل می‌کنند اما شما باید دو نفره تبعات آن را به دوش بکشید و مسلما به همدلی بیشتری نیاز دارید تا کم نیاورید و بتوانید سختی‌ها را پشت سر بگذارید.
تبیان

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

دوشنبه 20/6/1391 - 22:3 - 0 تشکر 558155

سلام
ازدواج دانشجویی خیلی خوبه ولی در صورتی که عاقلانه باشه .

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

دوشنبه 20/6/1391 - 22:51 - 0 تشکر 558310

yasekaboud63 گفته است :
[quote=yasekaboud63;498511;558155]سلام
ازدواج دانشجویی خیلی خوبه ولی در صورتی که عاقلانه باشه .

بنام خدا
سلام
واقعا...براحساس شناخت متقابل باشه و...

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

سه شنبه 21/6/1391 - 12:38 - 0 تشکر 558761

سلام
ازدواج دانشجویی وقتی خوبه که از اول قصدشون ازدواج باشه و با تایید خانواده هم باشه در غیر اینصورت اصلا خوب نیست و با دوستی های خیابانی هیچ فرقی نمیکنه.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

پنج شنبه 23/6/1391 - 15:30 - 0 تشکر 559440

سلام
دوست عزیز مطالبی که گذاشتید و اقعا جالب و مفید بودن
این بسیار بسیار درست هست که نه در ازدواج نه تنها به رشته بلکه باید به نوع دیدگاه خانواده ها و به خصوص از اقلیم و فرهنگ و شهری که از اون  امدند توجه بشه  چون تاثیر زیادی داره  و ممکنه  اختلاف زیادی بین دو طرف باشه

این درست هست که در زمان دانشجویی سطح توقعات  دیگران پایین هست اما این نباید دلیلی باشه برای اینکه حتما ازدواج در زمان دانشجویی باشه خب شاید شرایط بهتر باشه اما مشکلات بسیار بسیار زیادن

و در اخر
خیلی خوب هست که  پسر در زمان دانشجویی کار یا درامد ثابت داشته باشه  .و اینکه دو طرف از نظر منطق و عقل اونقدر باشن که بتونن به صورت منطقی با مشکلات بسازن و اون ها رو حل بکنند
همونطور که گفتم مشکلات ازدواج به خصوص در زمان دانشجویی میتونه خیلی زیاد باشه
اما با  رعایت این نکات به نظرم میتونه ازدواج خوب و موفقی باشه

                                                                                                   ما همان نسل جوانیم که ثابت کردیم / در ره عشق جگر دار تر از صد مردیم
هر زمان عطر خمینی به سر افتد ما را / دور سید علی خامنه ای میگردیم

جمعه 24/6/1391 - 11:42 - 0 تشکر 559593

سلام
بله ازدواج دانشجویی هر چقدرم که همه مواردش خوب باشه و دو نفر هم کف هم باشن مشکلات زیادی به همراه داره هر کسی حاضر میشه که تن به این ازدواج بده باید حتما تمام مسائل و در نظر بگیره و ببینه واقعا تحملش و داره بعد قبول مسئولین بکنه وگرنه خیلی زود به بن بست میخوره.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی