انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 910)
پنج شنبه 14/6/1387 - 16:58 -0 تشکر 55456
شیوه كلاسداری وتبلیغ

با سلام

وآرزوی قبولی طاعات وعبادات

دراین تایپیك شیوه ومهارتهای كلاسداری خصوص درامرتبلیغ براطلاب محترم گنجانده می شه ایشالا شمام بانوشته هاتون دراین امربنده رویاری كنید.

ممنون

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

پنج شنبه 14/6/1387 - 17:5 - 0 تشکر 55459

عنوان بحث:اولین مؤمن(ویژه ماه مبارك رمضان)

با سلام به شما دانش‏آموزان روزه‏دار و آشناى با قرآن!
برنامه را با جدول قرآنى چنین شروع مى‏كنیم. شما قرآن‏ها را بگشایید. حالا با توجه به فهرست سوره‏هاى قرآن در باره اسامى سوره‏هاى قرآن سؤال مى‏پرسم. پاسخ‏ها را داخل تصویر قرآن مى‏نویسم. پس از آن باید پیامى كه داخل آن است و به صورت رمزى نوشته شده است را به دست آورید. آماده هستید. پس به سؤال‏ها خوب گوش كنید.
1. سوره‏اى به نام حشره‏اى كه سست‏ترین خانه‏ها را مى‏سازد. عنكبوت
2. سوره‏اى به نام زمین لرزه. زلزله

3. سوره‏اى به نام فلزى معروف. حدید

4. سوره‏اى به نام زیانكارى و افسوس و پشیمانى كه یكى از نام‏هاى روز قیامت هم هست. (اول آن ت و آخرش ن است.) تغابن

5. سوره‏اى به نام عیب‏جویى و سخن‏چینى. همزه

6. سوره‏اى سه حرفى به نام پیروزى. فتح

7. هفتمین سوره قرآن. اعراف

8. پنجاه و یكمین سوره به نام بادهایى كه پراكنده كننده هستند. ذاریات 9

. دومین سوره در جزء سى‏ام قرآن به معنى فرشتگانى كه مأمور گرفتن جان انسان‏ها هستند. (با حرف «ن» شروع مى‏شود.) نازعات

10. شصتمین سوره قرآن به نام زن امتحان شده. ممتحنه

11. سوره‏اى به نام حرام گردانیدن كار یا چیزى. تحریم

12. اولین سوره جزء 28 كه در هر آیه آن نام الله تكرار شده است. (به معنى جدال كردن نیز مى‏باشد.) مجادله

13. سوره‏اى در جزء 29 كه جمع معراج مى‏باشد. معارج
با تشكر از شما كه نام سوره‏هاى قرآن را گفتید. حالا نوبت به این رسید كه پیام آن را هم به دست آورید. به این راهنمایى، خوب توجه كنید. اگر حرف اول پاسخ یك و حرف دوم از ردیف دوم و حرف سوم از ردیف بعدى و بالاخره حرف چهارم پاسخ سؤال چهارم را كنار هم قرار دهید و به همین صورت دوباره از ردیف پنجم شروع به حركت كنید، پیام هم به دست مى‏آید.
احسنت به این دوست خوب شما كه پیام را به دست آورد:
«على علیه السلام بهترین مردم»
بهترین به عربى چه مى‏شود؟ خیر
من هم مردم را براى شما به عربى ترجمه مى‏كنم. البریه‏
اگر این دو كلمه را كنار نام على‏علیه السلام قرار دهیم این جمله به دست مى‏آید: «على خیرالبریه»
چه كسى این سخن را در فضیلت حضرت على علیه السلام فرموده است؟
به این ماجرا خوب گوش كنید:
جابربن عبدالله انصارى كه یكى از اصحاب و یاران پیامبر اكرم‏صلى الله علیه وآله وسلم است مى‏گوید: روزى در مكه كنار پیامبرصلى الله علیه وآله وسلم نشسته بودیم كه على علیه السلام هم به جمع ما پیوست. پیامبرصلى الله علیه وآله وسلم فرمود: «برادرم مى‏آید.» سپس رسول خداصلى الله علیه وآله وسلم رو به كعبه كرد و فرمود: «قسم به خدایى كه جانم در دست اوست، همانا این شخص و شیعیانش رستگاران در روز قیامت هستند.»سپس على‏علیه السلام را این‏گونه معرفى كردند: همانا او....
به این 6 «كُم»(2) كه مى‏نویسم، دقت كنیم.
كُم‏
كُم‏
كُم‏
كُم‏
كُم‏
كُم‏
امام على‏علیه السلام در چند سالگى، ایمان آورد؟ 10 سالگى
آیا از مردان كسى قبل از او به پیامبرصلى الله علیه وآله وسلم ایمان آورده بود؟ خیر
پس امام على‏علیه السلام اولین شخص است كه به پیامبرصلى الله علیه وآله وسلم ایمان آورد. بنابراین «كم» اول به این صورت خواهد شد: «اولكم ایمانا معى»
وفادارترین به عربى چه مى‏شود؟ اوفى
جمله دوم به این صورت است كه او وفادارترین شما به پیمان خداوند است: «اوفا كم بعهد اللَّه»
یكى دیگر از خصوصیات امام على‏علیه السلام این است كه همیشه در اجراى دستورات خداوند استوارترین افراد بود. لذا پیامبرصلى الله علیه وآله وسلم فرمود: «اقومكم بامرالله»
آن چیزى كه موجب دشمنى بسیارى از سوء استفاده‏كنندگان از بیت‏المال و مخالفت طلحه و زبیر با امام على‏علیه السلام شد این بود كه حضرت‏علیه السلام در میان مردم به چه رفتار مى‏كرد؟ عدالت‏
براى همین پیامبرصلى الله علیه وآله وسلم فرمود: «اعدلكم فى الرعیه»
چون امام على‏علیه السلام امكانات بیت‏المال را بین مردم به صورت مساوات تقسیم مى‏كرد پیامبرصلى الله علیه وآله وسلم در باره او فرمود: «اقسمكم بالسویه»
بالاخره چون عظمت و بزرگى او در نزد خداوند از همه بالاتر بود، این چنین پیامبرصلى الله علیه وآله وسلم او را توصیف كرد: «اعظمكم عنداللَّه مزیه»
جابر مى‏گوید كه پس از آن این آیه قرآن نازل شد:
«ان الذین آمنوا و عملوا الصالحات اولئك هم خیرالبریه»
پس از آن هر گاه على علیه السلام به جمع اصحاب پیامبرصلى الله علیه وآله وسلم وارد مى‏شد، اصحاب مى‏گفتند: «خیرالبریه» آمد.(3)
آیا در قرآن نامى از على علیه السلام ذكر شده است؟ خیر
در قرآن نامى از ایشان نیامده است، اما در بسیارى از موارد در باره ایشان آیه‏اى نازل شده است. مانند همین آیه 7 سوره بینه و یا سوره انسان كه در باره بخشش امام على علیه السلام و خانواده‏اش كه به مسكین و یتیم و اسیر كمك كردند و بسیارى از آیات دیگر قرآن.
درباره عدالت على علیه السلام خوب است به این خطبه‏اى كه امام علیه السلام در هنگام زمامدارى در شهر كوفه ایراد كرده است، توجه كنید كه توسط یكى از دوستانتان قرائت مى‏شود:(4)
سوگند به خدا! اگر تمام شب را بر روى خارهاى سَعدان به سر ببرم و یا با غُل و زنجیر به این سو و آن سو كشیده شوم، خوش‏تر دارم تا خدا و پیامبرش را در روز قیامت، در حالى ملاقات كنم كه به بعضى از بندگان ستم كرده و چیزى از اموال عمومى را غصب كرده باشم. چگونه بر كسى براى نفس خویش ستم كنم كه به سوى كهنگى و پوسیده شدن پیش مى‏رود ودرخاك، زمانى طولانى اقامت مى‏كند؟
به خدا سوگند! برادرم عقیل را دیدم كه به شدت تهیدست شده بود و از من درخواست مى‏كرد تا یك‏مَن از گندم‏هاى بیت‏المال را به او ببخشم. كودكانش را دیدم كه از گرسنگى داراى موهاى ژولیده و رنگشان تیره شده است، گویا با نیل، رنگ شده بودند. پى در پى مرا دیدار و درخواست خود را تكرار مى‏كرد. چون به گفته‏هاى او گوش دادم، پنداشت كه دین خود را به او واگذار مى‏كنم و به دلخواه او رفتار و از راه و رسم عادلانه خود دست برمى‏دارم.
روزى آهنى را در آتش گداختم و به جسمش نزدیك كردم تا او را بیازمایم. پس همانند بیمار از درد فریاد زد و نزدیك بود از حرارت آن بسوزد. به او گفتم: «اى عقیل! گریه كنندگان بر تو بگریند. از حرارت آهنى مى‏نالى كه انسانى به بازیچه آن را گرم ساخته است، اما مرا به آتش دوزخى مى‏خوانى كه خداى جبارش با خشم خود، آن را گداخته است، تواز حرارت ناچیز مى‏نالى، ولى من از حرارت آتش الهى ننالم ؟»(5)
با تشكر از ایشان كه خیلى گرم و با حرارت ترجمه این خطبه را براى ما خواند.
من هم آخرین قسمت از خطبه پیامبر اكرم‏صلى الله علیه وآله وسلم در باره ماه مبارك رمضان را براى شما نقل مى‏كنم.
اى مردم! درهاى بهشت در این ماه گشوده است. پس از خدا بخواهید كه آن را بر روى شما نبندد. درهاى جهنم بر روى شما بسته است. پس از خدا بخواهید كه آن را بر روى شما نگشاید. شیطان هم در غل و زنجیر است. پس از خدا بخواهید كه او را بر شما مسلط نگرداند.
امیرالمؤمنین‏علیه السلام در این هنگام از پیامبرصلى الله علیه وآله وسلم پرسید: «اى رسول خدا! برترین و با فضیلت‏ترین كارها در این ماه چیست؟»
حضرت‏صلى الله علیه وآله وسلم فرمود: «برترین كار دورى از گناه مى‏باشد.» سپس ایشان گریستند. پرسیدم: «اى رسول خدا! چه چیز موجب گریه شما شد؟» فرمود: «اى على! گریه من براى تو مى‏باشد كه در این ماه خون تو را مباح مى‏شمرند. گویا مى‏بینم تو را كه مشغول نمازهستى و شقى‏ترین افراد بر فرق تو ضربه‏اى مى‏زند كه با آن محاسن تو به خون سرت رنگین مى‏شود.»
على‏علیه السلام گوید: از پیامبرصلى الله علیه وآله وسلم پرسیدم: «آیا در آن هنگام دین من به سلامت است؟» پیامبرصلى الله علیه وآله وسلم فرمود: «آرى، تو در سلامت از دینت هستى.»(6)
على علیه السلام همواره به یاد این وعده پیامبرصلى الله علیه وآله وسلم بود تا در شب نوزدهم ماه مبارك رمضان توسط شقى‏ترین و بدبخت‏ترین افراد، یعنى ابن ملجم فرق مباركش شكافته شد و به شهادت رسید.
شما با زدن بر سینه در شهادت این امام مظلوم هم‏نواى با پیامبر و ملكوتیان شوید.
ناله كن اى دل به عزاى على‏
گریه كن اى دیده براى على‏
كعبه ز كف داده چو مولود خویش‏
گشته سیه‏پوش عزاى على‏
عمر على، عمره مقبوله بود
هر قدمش سعى و صفاى على‏
دیده زمزم، كه پر از اشك شد
یاد كند زمزمه‏هاى على‏
تیغ شهادت سر او را شكافت‏
كوفه بود، كوه مناى على‏
منبر و محراب كشد انتظار
تا كه زند بوسه به پاى على‏
ماه دگر در دل شب نشنود
صوت مناجات و دعاى على‏
آه كه محروم شد امشب دگر
چشم یتیمان ز لقاى على‏
مانده تهى سفره بیچارگان‏
منتظر نان و غذاى على‏
واى امیر دو سرا كشته شد
خانه غم گشته سراى على(7)
واى على كشته شد، شیر خدا كشته شد 

پى نوشت:
1) حسین حقیقت.
3) تفسیر البرهان، ج 5، ص 721، ح 9. 4) مربى جهت خواندن متن از قبل با یكى از دانش‏آموزان هماهنگى نماید. 5) نهج البلاغه، خطبه 224، ترجمه محمد دشتى، ص 327. 6) محمد باقر مجلسى، بحارالانوار، ج‏96، ح‏25، ص 356. 7) حبیب چایچیان (حسان)، اى اشك‏ها بریزید.
2) مربى شش كُم را به صورت عمودى زیر هم مى‏نویسد و با توضیحات كافى، آن را كامل مى‏كند.

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی