انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 127)
يکشنبه 19/6/1391 - 14:53 -0 تشکر 553409
قرآن می گوید خداوند "مـکـّار" است. "مـکـّار" یعنی چه؟

پاسخ: در قرآن البته واژه «مکّار» بکار نرفته ولی فعل از مصدر «مَکـر» و دو بار نیز واژه «مـاکـر» در رابطه با خداوند بکار رفته است. «مـاکـر» اسم فاعل از مَـکـر است. مکر یعنی: نقشه ریختن برای نقش بر آب نمودن نقشه کسی. و «مـاکِـر» بمعنی: کسی است که نقشه می ریزد و نقشه را نقش  بر آب می کند.

واژه «مـاکـر» یک بار در آیه 30 سوره انفال آمده است و آیه مربوط به حضرت محمد است:« وَإِذْ یَمْكُرُ بِكَ الَّذِینَ كَفَرُوا لِیُثْبِتُوكَ أَوْ یَقْتُلُوكَ أَوْ یُخْرِجُوكَ وَ یَمْكُرُونَ وَ یَمْكُرُ اللَّهُ وَاللَّهُ خَیْرُ الْمَاكِرِینَ : و آنگاه که کافرها برای تو نقشه می ریختند که ترا در حصار قرار بدهند یا بکُشند یا از شهر بیرون کنند. و پیوسته نیز نقشه می ریزند که ترا نقش بر آب کنند و خدا نیز نقشه میریزد که نقشه آنها را نقش بر آب کند و خدا در "نقش بر آب نمودن نقشه" از همه ماهرتر است».

و یکبار نیز در آیه 54 سوره آل عمران آمده است و آیه مربوط به عیسی مسیح است: « وَمَكَرُوا وَمَكَرَ اللَّهُ وَاللَّهُ خَیْرُ الْمَاكِرِینَ: (با صلیب کردن مسیح) می خواستند (پیامبری) وی را نقش بر آب کنند و خدا نیز نقشه آنها را نقش بر آب نمود. خدا در نقش بر آب کردنِِ نقشه از همه ماهرتر است».

مخالفین عیسی مسیح می خواسته اند وی را صلیب کرده و بکشند تا اثبات کنند که وی پیامبر نبوده ، (یعنی از نظر خودشان نقشه پیامبری مسیح را نقش بر آب کنند)، خدا هم پس از اینکه مسیح به صلیب کشیده می شود سریع او را فوت میکند و بطرف خود بالا می برد و نقشه آنها را نقش بر آب می کند. ( فوت حالتی است میان مرگ و زندگی).

يکشنبه 9/7/1391 - 20:58 - 0 تشکر 563567

پس این اصلاحی که در بین محاوره روزمره از مکر تلقی می شود اشتباه است؟

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی