انجمن ها > انجمن امور تربیتی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
امور تربیتی (بازدید: 1114)
يکشنبه 19/6/1391 - 10:59 -0 تشکر 552879
*** کلاس اولی ها و الگوها ***

« به نام خداوند بخشنده و مهربان »

سلام

باز گشایی و مدارس و به صدا در آمدن زنگ کلاس ها ، آوای خوش آهنگ تعلیم و تربیت را در گستره ایران اسلامی طنین افکن می کند .

شروع دوباره کار مدارس ، برای همه خانواده ها ، به ویژه اولیای نو آموزان کلاس اولی فوق العاده مهم است ، چرا که همه
امیدها و سر نخ تمامی پیشرفت ها در وجود اولی ها نهفته است .


بنابراین شایسته است ، به بچه های دبستانی که با دنیایی از رویاهاو آرمانها وارد مدرسه می شوند و در چرخه نظام تعلیم و تربیت رسمی قرار می گیرند ، بیش از پیش توجه شود.
يکشنبه 19/6/1391 - 11:7 - 0 تشکر 552910

کلاس اولی ها همه وجودشان متاثر از شخصیت و رفتار الگوهای بزرگسال است .به عبارت دیگر الگوهای بزرگسال ، همچون پدر و مادر و معلم ، بیشترین و پایدار ترین اثر را در تکوین و پدید آیی شخصیت کودکان و نوجوانان دارند .

برای کلاس اولی ها « سیمای معلم » مهمترین و کامل ترین تصویری است که می توانند در مخیله خود آن را ترسیم کنند .

بسیاری از بچه های کلاس اول وقتی از مدرسه به خانه برمی گردند ، به هنگام بیداری چهره معلم را در تخیل خود ارزیابی می کنند و شبها وقتی که به خواب می روند ، باز هم سیمای معلم را در خواب می بینند و به همین دلیل است که بچه ها ی دبستانی عمدتا آرزوی معلم شدن را در سر می پرورانند.

يکشنبه 19/6/1391 - 11:14 - 0 تشکر 552937

الگوهای محبوب بچه ها ، بزرگسالانی هستند که شخصیت آنها آمیزه ای از محبت ، عطوفت ، منطق و استواری است ، و هرگز پرخاش نمی کنند و ناسزا نمی گویند.

از تنبیه و تحقیر و تهدید شخصیت بچه ها پرهیز می کنند و از حریم محبت منطقی ، عطوفت همراه با استواری رفتار ، متانت و صبوری هدفمند پای فراتر نمی نهند ؛ و بچه ها این پاک دلان صادق شیفته

 چنین الگوها و اسوه هایی هستند و به وجودشان سخت نیازدارند .

بدیهی است که این نیاز ، یک نیاز زیبای فطری است ، نیاز به وجود معلمان وارسته و محبوبی که همه آمال و آرمانهای کودکان ، به ویژه کلاس اولی های در آنان خلاصه می شود و عطش همانند سازی با آنهاست که برانگیزه تلاش و سرعت حرکت هدفمند و جهت دار نوباوگان می افزاید.

يکشنبه 19/6/1391 - 11:20 - 0 تشکر 552951

و جان کلام اینکه :
_ اولی ها به دیدن چهره صمیمی ، گشاده و دوست داشتنی معلم خود سخت نیاز دارند.

_ اولی ها دوست دارند که معلم نگاه پر مهرش را آگاهانه ، عاشقانه و عادلانه میان همه بچه ها ، جلویی ها و عقبی ها ، زرنگ تر ها و متوسط ها ، سفیدها و سبزه ها ، آشناها و غریبه ها و... تقسیم کند.

_ اولی ها لحظه ای چشمان معصومشان را از چشمان معلم جدا نمی کنند.


_ اولی ها به همه ابعاد وجود و رفتار مربی محبوب و الگوی مطلوب خود توجه دارند و کوچکترین کنش و واکنش معلم در کلاس ، برای اغلب بچه ها بزرگترین درس و سرمشق زندگی و پاسخ به یک نیاز است.


ادامه دارد....

دوشنبه 20/6/1391 - 12:51 - 0 تشکر 556165

با نام خدا و سلام

ممنون از شما.

مطلب زیبا و بجایی است اولین تجربه برخورد با معلم بسیار مهم و تاثیرگذار است وقتی کودک با معلمی شاد سرحال خوش تیپ سرزنده و شوخ وشنگ مواجه می شود احساس خوشایندی خواهد داشت

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

سه شنبه 21/6/1391 - 12:2 - 0 تشکر 558733

سلام جناب Teachman
ممنون از شما، که حضورتون به ما دلگرمی میده.

سه شنبه 21/6/1391 - 12:10 - 0 تشکر 558745

_ اولی ها در نخستین ساعات و اولین روزهای مدرسه با همه وجود ، سراپا گوش برای شنیدن کلام دلنشین معلم هستند .بچه های دبستانی و اولی ها این خط شکنان جبهه تعلیم و تربیت و هموار کنندگان مسیر حرکت ارابه علوم و فن آوری ، دوست دارند مخاطب کلام معلم واقع شوند ، دوست دارند معلمشان با کلمات محبت آمیز آنها را صدا بزند و به طور کلی همه انسانها ، بخصوص کلاس اولی ها دوست دارند شخصیت آنها مورد تایید ، تشویق و تکریم دیگران ، خصوصا الگوهای محبوبشان قرار گیرد.

سه شنبه 21/6/1391 - 12:18 - 0 تشکر 558753

_ اولی ها دوست دارند معلمشان در مورد نحوه نشستن آنها در کلاس اظهار نظر کند ، تا مبادا جای یک اولی نا مناسب باشد و معلم کم توجه !!
اولی ها دوست دارند معلمشان به همه بچه ها فرصت دهد که با توجه به شرایط جسمانی و قدرت بینایی ، شنوایی و شرایط روانی شان در ردیف های جلو ، عقب ، کنار ، وسط و ... بنشینند .
معلم اولی ها خوب می داند که بعضی از بچه ها به دلیل کمرویی و خجالت که خود یک رفتار اکتسابی و معلولیت اجتماعی است و البته قابل در مان ، دوست دارند به دور از چشمان معلم در انتهای کلاس در گوشه ای آرام گیرند .لذا معلم با برقراری ارتباط مستقیم و تقویت احساس خود پنداری مثبت و اعتماد به نفس وزدودن اضطراب اجتماعی در این قبیل بچه ها ، به آنها نیز فرصت می دهد که به نوبت در ردیف های جلوتر جای گیرند.

سه شنبه 21/6/1391 - 12:25 - 0 تشکر 558755

_ اولی ها بعضا با تجاربی ناخوشایند اززندگی با بزرگترها به مدرسه می آیند و معلم اندیشمند اولی ها به خوبی می داند که این قبیل بچه ها بیش از دیگران نیازمند محبت و توجه هستند .در این گروه از بچه ها می بایست دوگانگی احساس ( نسبت به ویژگی های شخصیتی بزرگسالانی که با آنها معاشرت داشته و ویژگی های شخصیتی معلمی که به تازگی با او آشنا شده ) جای خود را به اعتمادو اطمینان به سلامت شخصیت الگوی بزرگسال بدهد ، و این فرایند مستلزم صبوری بیشتر معلم ، اغماض خطاهای کودک ( ولو اینکه گاهی ممکن است برای آزمودن فرض نادرست ذهنی خود و امتحان شخصیت معلم ، به صورت عمدی صورت گیرند ) و واکنش محبت آمیز وی است .

سه شنبه 21/6/1391 - 12:33 - 0 تشکر 558758

_ اولی ها این امید های خانه و مدرسه ، شکوفه های زندگی و سرمایه های با ارزش و راستین جامعه اسلامی بیش از هر زمان دیگر نیازمند توجه خاص هستند . لذا می بایست در برنامه های آموزشی ، روشهای پرورشی ، محتوای کتابهای درسی ، شیوه های تدریس و سر انجام دانش افزایی معلمان مجرب و گزینش معلمان واجد شرایط بابالاترین مدارج علمی برای دوره ابتدایی ، به ویژه کلاسهای اول ، اندیشه ای دوباره نمود.

دکتر غلامعلی افروز - ماهنامه پیوند 204

پنج شنبه 23/6/1391 - 21:6 - 0 تشکر 559516

سلام دوست عزیز


ضمن تشكر از فعالیت مفید شما در انجمن‏‏‏ ه‏ای تخصصی تبیان، به اطلاع شما می‌رسانیم كه مطلب شما به آدرس زیر، در باشگاه کاربران تبیان ثبت شده است. از همراهی شما با سایت تبیان سپاسگزاریم.


باشگاه كاربران تبیان


http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=221062


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی