انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 81)
شنبه 18/6/1391 - 22:10 -0 تشکر 551426
خدا شانس بده

بخت ، شانس و اتفاق
سه كلمه بخت ، شانس و اتفاق از كلمات متداول در زندگى انسانهاست ، و حتى گاهى در سخنان و نوشته هاى بزرگان و اندیشمندان نیز مشاهده مى شود. باید دانست كه هیچ معلولى در نظام هستى بدون علت رخ نمى دهد. منتهى آگاهى انسان به علت آن پى مى برد و گاهى علت آن را درك نمى كند. اكثر انسانها وقتى علت چیزى را درك نكردند فورا آن را به بخت و شانس و اتفاق نسبت مى دهند. اگر انسان این مساله را بخوبى فهمید، آن گاه سه كلمه بخت ، شانس و اتفاق براى او حل خواهد شد.
سرچشمه پیدایش عقیده به شانس چند چیز است :
1- جهل بشر نسبت به ریشه حوادث و رویدادهاى طبیعى
2- فرار از زیر بار مسئولیت ، و سرپوش گذاشتن روى نقاط ضعف ، و تبرئه كردن خود در برابر احساس شرمندگى و گناهكارى در پیشگاه وجدان .
انسان هرگز میل ندارد خود را كوچك و حقیر بداند و یا دیگران او را چنین فرض كنند؛ بلكه مى گوید: هر نوع توانایى در من وجود دارد اما فقط شانس ‍ و اقبال من بد است .
اما یك انسان اندیشمند و دانا بعد از وقوع حوادثى كه علتى براى آنها نمى یابد؛ آنها را بدون علت تصور نمى كند و یا اینكه آن را به بخت ، شانس ‍ و اتفاق مربوط نمى سازد.
و متاسفانه این افكار غلط دامنگیر افراد بسیار مى باشد و چون علتى را نمى یابد، اینگونه برداشت مى كنند. و با آن كلمات به انكار قانون كلى علت و معلول مى پردازند.(28)
تحقیقات جدید نشان مى دهد كه افراد، خوش شانس متولد نمى شوند بلكه خود در مسیر زندگى با تلاش و كوشش اقبالشان را به سوى خوبى سوق مى دهند.
به گزارش سایت اینترنتى ((آناتوا)) محققان دانشگاه ((هارتفورد شایر)) در یك مطالعه ده ساله به منظور یافتن عامل خوش اقبالى ؛ به برسى زندگى 400 نفر از افراد خوش اقبال و بد اقبال پرداختند.
به گفته دكتر ((ریچارد وایزمن )) از اساتید این دانشگاه افراد خوش ‍ اقبال در زندگى خود از چهار اصل استفاده مى كنند.
1- افزایش تعداد فرصتهایى كه در زندگى براى انسان پیش مى آید.
این افراد در زندگى خویش همواره از موقیتهاى جدید استقبال مى كنند و علاوه بر ایجاد موقعیتهاى جدید، متوجه فرصتهاى جدیدى هستند كه به سوى آنها روى آوردند.
2- با تكیه بر الهامات درونى و حدسیات خود، تصمیمات موثرى مى گیرند و سعى مى كنند تا در هنگام تصمیم گیرى در یك موضوع ؛ ذهن خود را از موضوع هاى دیگر پاك كنند.
3- همواره در زندگى خود انتظار خوش اقبالى دارند و این انتظار به آنها كمك مى كند در هنگام مواجهه با شكستها و مشكلات پافشارى بیشترى كنند تا در روابط خود با دیگران موفق شوند.
4- این افراد اقبال بد را به خوش اقبالى تبدیل مى كنند.
آنها با استفاده از روشهاى مختلف روانشناسى بر موقعیت هاى نامناسب زندگى خود چیره مى شوند و آن ها را به میل خود تغییر مى دهند.

منبع:مشیت الهى در سبب سازى و سبب سوزى  - محمود اكبرى

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی