انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 88)
شنبه 18/6/1391 - 22:9 -0 تشکر 551424
روش نمره دادن خدا به كارهایمان

گاه دیدن پاره اى روایات ، این سئوال را براى نشان انسان به وجود مى آورد كه : چگونگى انجام عملى ، مزد و پاداشى بزرگ به دنبآل دارد؟ مثلا چگونه خواندن یك نماز، با سال ها عبادت ، برابر است ؟ و با یك روز روزه گرفتن ، ارزش شصت روز عبادت را دارد؟ با یك ساعت فكر كردن ، از هفتاد سال عبادت ، برتر است ؟ براى یافتن پاسخ این سوال ها، باید به شرایط قبولى عمل و كار انسان در فرهنگ اسلام بنگریم . براى پذیرش اعمال ، شرایطى معین شده است ؛ از جمله :

1. نیت خالص

نیت و انگیزه ، ركن اساسى كار است و اعمال با آن سنجیده مى شوند. از حضرت على (ع )روایت شده است : النیته اساس العمل .( 16)

نیت ، ركن كار است .

و از ایشان نقل شده است كه : یحشر الناس على نیاتهم . ( 17)

انسانها بر اساس نیاتشان در روز قیامت ، محشور مى شوند.

و باز ایشان فرموده اند: لا یكمل صالح العمل الابصالح النیه . ( 18)

كردار نیك ، جز با عمل صالح ، كامل نمى شود.

امام صادق (ع )نیز مى فرماید: لابد للعبد من خالص النیه فى كل حركه و سكون ، لا نه اذالم یكن هذا المعنى كان غافلا. ( 19)

انگیزه صاف ، در هر فعالیت و آرامشى ضرورى است ؛ و گرنه انسان را در غفلت خواهد بود. روشن است كسى در زندگى ، انگیزه یا انگیزه اش فاسد است كه از ارزشهاى انسانى و الهى بى خبر باشد؛ اما آن كه قدر و منزلت خویش را شناخته است ، به این بسنده نمى كند.

2. تقوا

قرآن مى فرماید: انما یتقبل الله من المتقین . ( 20)

خداوند، تنها عمل تقوا پیشگان را مى پذیرد.

كار خوب انسان در فضاى آلوده وجودش ، مثل خوردن غذاى سالم در هواى كثیف و ظرف آلوده است كه شخص ، بهره كافى از آن نمى برد. اگر انسان پاك نباشد، كار خوب او بى اثر و قهرا مورد قبول خداوند هم نیست .

3. پذیرفتن ولایت امامان معصوم (ع )

در سخنان گهربار معصومان (ع )، ولایت از پایه هاى دین ، بلكه مهم ترین پایه و ركن شمرده مى شود. امام صادق (ع )فرموده است : اگر كسى روزه ها روزه باشد و شب ها را به عبادت سپرى كند، اما ولایت امام زمان خویش را نداشته باشد، هیچ عملى از او پذیرفته نیست . ( 21)

اگر زمینى از آب و اكسیژن كافى برخوردار باشد، اما خورشید بر آن نتابد، به بار مى نشیند؛ بلكه آب و اكسیژن نیز به هدر رفته است .

4. هماهنگى شكل عمل با دین

همان طور كه به نیت باید توجه داشت ، از شكل و قالب عمل عم نباید غافل بود. گاه قالب خاصى از عمل اثر گذار است ، مانند: نماز روزه و حج و ... اگر انسان عمدا به شكل و قالب آنها خلل رساند، عملش باطل است . گناه نیز شكل خاصى برایشان تعیین نشده ؛ اما نباید دستورات دیگر دینى مغایرت داشته باشند؛ مثلا گرچه براى عزادارى امام حسین (ع )شكل خاصى بیان نشده است ، اما نباید موجب آزار دیگران شود و یا توام با نقل حوادث غیر واقعى باشد. از سوى دیگر، باید توجه نمود كه كمیت عمل ، ملاك نیست ، بلكه بعد از دسترسى شكل و قالب به اندازه محتوا و روح عمل ، یعنى نیت ، پاداش داده مى شود. بر همین اساس ، پیامبر اكرم اسلام (ص ) در جنگ خندق ، پس از كشتن عمروبن عبدود توسط على (ع ) او فرموده : اگر كار تو با اعمال تمام امت من مقایسه شود، عمل تو با ارزش تر است ؛ زیرا همه مشركان ، خوار و مومنان عزیز گشتند. ( 22)

بر همین اساس : وقتى حضرت على (ع ) انگشتر خود را به سائل مى دهد، این آیه نازل مى شود:

انما ولیكم الله و رسوله و الذین امنوا الذین یقیمون الصلاه ویوتون الزكاه و هم راكعون ( 23)

ولى و سرپرست شما، تنها خداو رسول و آن مومنانى هستند كه نماز به پا مى دارند و به فقیران ، در حال ركوع صدقه مى دهند. ( 24)

و براى ارج نهادن به ایثار حضرت زهرا (س ) و خانواده اش در بخشش ‍ خداى افطار خود، سوره ( انسان ) نازل مى گردد.

بنابراین ، پاداش عظیم ، براى اعمال صالحى است كه :

1. با قصد قربت همراه باشد.

2. توام با تقوا و پرهیز از گناهان انجام گیرد.

3. در چارچوب پذیرش ولایت امامان معصوم (ع )شكل یابد.

4. هماهنگ با قوانین الهى باشند.

به علاوه ، خداوند متعال ، مبدا وجود و بخشش است و چه اشكالى دارد كه پروردگار كریم ، بر پایه كرم خود و بدون تضییع حقوق دیگران ، در برابر عملى اندك ، پاداشى بزرگ عنایت كند؟

تكه ای از كتاب تقویم عبادی- مهدی مهریزی

امیدوارم لبخند امام زمان روزی شما باشد

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی