انجمن ها > انجمن مهدویت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
مهدویت (بازدید: 92)
شنبه 18/6/1391 - 22:0 -0 تشکر 551402
رجعت حقیقتی است که با ظهور تحقق خواهد یافت

استاد حوزه علمیه نجف اشرف با اشاره به اینکه رجعت در دو مرحله ظهور و قیامت تحقق خواهد یافت، گفت: رجعت حقیقتی است که با ظهور محقق خواهد شد.

 

  آیت الله محمد سند از علما و اساتید برجسته حوزه علمیه نجف اشرف در نشست تخصصی بررسی جایگاه رجعت در نظام معرفتی اسلام، رجعت را مرتبط با دیگر وجوه دین اسلام معرفی کرد و گفت: شناخت رجعت به عنوان یک فاز و یک مجموعه مستقل از سایر مجموعه‌ها ممکن و محقق شدنی نیست و ما باید با شناخت کلی از موضوعات مرتبط با رجعت به بیان این موضوع بپردازیم.

وی در ادامه افزود: در راه شناخت رجعت مواردی پیش روی انسان قرار می‌گیرد که ابتدا باید به شناخت این موارد پرداخت و از جمله این موارد بحث مهدویت و قیامت است.

استاد حوزه علمیه نجف در ادامه عنوان کرد: در بحث ارتباط با رجعت می‌توان گفت که تمام علمای مسلمان بر این عقیده استوارند که رجعت در روز قیامت به صورت کلی محقق خواهد شد، در واقع این همان معاد است و هر کسی به این موضوع ایمان نداشته باشد از دین خارج خواهد شد.

آیت‌الله سند افزود: در این ارتباط علمای اهل سنت اقدام به انتشار روایت‌های مختلفی در ارتباط با رجعت کرده و به این روایات و آیات بسیار قرآن کریم که در این زمینه هستند بحث رجعت را مطرح می‌کنند.

وی در ادامه گفت: ما بررسی در زمینه عقیده اهل سنت به بحث رجعت انجام دادیم که توانستیم این عقاید را که همه به صورت نوشتار در کتاب‌ها موجود بود را به 9 دسته تقسیم بندی کنیم.

این استاد حوزه افزود: تمام مواردی که اهل تسنن در آن به رجعت اشاره کرده و آن را مختص قیامت دانسته‌اند از قرآن استخراج شده و تماما صحبت‌هایشان را با قرآن مستند کرده‌اند.

وی با اشاره به تک رجعتی بودن جهان از دید اهل تسنن گفت: آنها اعتقاد خود را این گونه مطرح می‌کنند که رجعت فقط یک بار اتفاق می‌افتد و آن زمانی است که قیامت فرا رسد و مطابق قول خداوند تمام انسان‌ها رجعت کرده و در پیشگاه خداوند حاضر می‌شوند.

سند در ادامه گفت: در مقابل این عقیده اهل تسنن، علمای شیعه رجعت را علاوه بر قیامت، مخصوص مهدویت و ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف هم می‌دانند، این اعتقاد که اعتقاد صحیح هم هست را می‌توان با بررسی درست آیات قرآن کریم به دست آورد.

وی افزود: ما اگر بخواهیم روایات و آیات را به صورت ظاهری مورد بررسی قرار دهیم به نتیجه درستی نخواهیم رسید، بلکه ما باید آنگونه که در شناخت روایات درست از روایات غلط کار می‌کنیم به این روایات نگاه کنیم.

استاد حوزه علمیه نجف در ادامه افزود: در ارتباط با رجعت به صورت ظاهری قول‌های متفاوتی هست و افرادی تعدادی حدیث در این مورد بیان کرده‌اند، اما در صورتی که ما بررسی‌هایمان را به صورت عمیق‌تر انجام دهیم به بیش از 12 هزار روایت در ارتباط با رجعت خواهیم رسید.

وی عنوان کرد: برای این کار نیاز نیست که روایات را با سخت‌گیری بررسی کرد، بلکه اگر ما یکی دو پرده از روایات کنار بزنیم به خوبی متوجه این موضوع خواهیم شد که این روایات مربوط به بحث رجعت هستند.

سند افزود: ما نباید خودمان را در زندان و چارچوبی که تعیین کرده‌ایم جای دهیم، بلکه باید به دنبال تحقیق‌های زیادی در ارتباط با رابطه ظهور و رجعت و همچنین مهدویت و رجعت بود.

وی ادامه: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف دارد این است که اولا با رجعت رو به‌رو خواهد بود و ثانیا اینکه این ظهور زمینه‌ای است برای اجرای پروژه دولت بزرگ و عدالت محور امام علی علیه السلام که در کوفه و نجف کلید خورد.

وی در پایان تاکید کرد: این موضوع را نمی‌توان به صورت خیلی مشخص از آیات برداشت و بیان کرد، بلکه باید در این زمینه به درستی تحقیق کرده و سپس به انتشار مطالب صحیح در این موضوع پرداخت.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی