انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 139)
شنبه 18/6/1391 - 0:12 -0 تشکر 549508
فواید بچه ها برای اعصاب و روان والدین!

آیا پدر و مادر شدن فواید روانشناختی دارد؟ این فواید چه هستند و چگونه تاثیر می گذارند.

بچه دار شدن از شگفت انگیزترین و جذاب ترین تجربیات بشری است. پژوهشگران در تحقیقات خود دریافته اند خانواده هایی که صاحب فرزند هستند بیش از خانواده های بدون فرزند از زندگی لذت می برند و احساس خوشبختی بیشتری می کنند.

نتایج تحقیقات پژوهشگران دانشگاه بریگهام یانگ آمریکا بر روی 200 هزار خانواده از 86 کشورجهان بین سال های 1981 و 2005 نشان می دهد که داشتن فرزند:

- موجب کاهش فشار خون می شود.
- تمایل والدین به یادگیری را افزایش می دهد.
- باعث عاقل ماندن والدین می شود.
- عذر و بهانه خوبی برای دور کردن مزاحمان است.
- بر اعتماد به نفس والدین می افزاید.
- درک زیبایی ها را امکانپذیر می سازد.
- شادی را برای والدین به ارمغان می آورد.
- دقت والدین را در کوچکترین اقدامات حتی در پارک خودرو بالاتر می برد.

در کل، به عقیده پژوهشگران، داشتن فرزند یک سرمایه گذاری بلندمدت برای خوشبختی والدین است. موارد بیان شده، تنها مزیت های والد شدن نیست. در زیر برخی دیگر از فواید روانشناختی پدر و مادر شدن آمده است.

شنبه 18/6/1391 - 0:13 - 0 تشکر 549511

مادر و پدر می شوید

شاید تعجب کنید که چرا ما این امر بدیهی را یکی از فواید داشتن فرزند ذکر می کنیم. جواب ساده است: پدر ومادر شدن احساسی است که خیلی ها می خواهند آن را تجربه کنند، زیرا آنها را مهم و زیبا فرض می کنند و واقعا هم همینطور است. این مسئله به ویژه در زنان صادق است، زیرا بدن آنها برای تغذیه و پرورش کودکان ساخته شده است.

شنبه 18/6/1391 - 0:13 - 0 تشکر 549513

کودک درون شما فعال می شود

وقتی با صدای بچگانه حرف می زنید، مدام جغجغه را تکان می دهید یا شکلک درمی آورید، احساس سبک بودن وبهتر بگوییم، کودک بودن به شما دست می دهد. از ته دل می خندید. خنداندن نوزادتان شما را معتاد به خنده و شادی می کند. انگار می خواهید دوباره کودک شوید. این احساس کودکانه برای شما شادی های کوچک اما عمیق و تاثیرگذار به ارمغان می آورد.

شنبه 18/6/1391 - 0:14 - 0 تشکر 549514

به محیط اطراف خود بیشتر توجه می کنید و بیشتر یاد می گیرید

در ابتدا شاید برای خوابیدن، بیرون رفتن برای خرید وسایل خانه، گشت و گذار در بازار یا شرکت در میهمانی ها دچار محدودیت بشوید، ولی به زودی زندگی قدیمی شما جای خودش را با احساس متفاوتی عوض می کند، به طوری که بیشتر به محیط اطراف خود توجه می کنید تا همه اطلاعات مورد نیاز را برای رشد بچه خود پیدا کنید.

مثلا اگر به پارک می روید، به نوع برخورد والدین دیگر با فرزندانشان بیشتر توجه می کنید یا شاید برای کسب تجربه با آنها هم صحبت شوید. همینطورکه بچه بزرگ و بزرگتر می شود، شما بهترین کتاب داستان ها را پیدا می کنید، موزه های بچگانه را می بینید، پارک می روید، کم کم اسم کتابفروشی های محل را یاد می گیرد و نگهبان پارک را می شناسید. این موارد باعث می شود که محیط اطراف خود را بهتر بشناسید و دائما در پی یادگیری بیشتر باشید.

شنبه 18/6/1391 - 0:14 - 0 تشکر 549516

روابط و حمایت های اجتماعی شما گسترده تر می شود.

شاید آمدن یک تازه وارد کوچک به خانه شما باعث شود که در رفتن به برخی محافل دچار محدودیت شوید اما در مقابل همین تازه وارد علتی می شود تا شما دوستان جدیدی پیدا کنید که شاید بتوانند دوستان خانوادگجی خوبی برای شما بشوند.

مثلا با شرکت در یک کلاس فرزندپروری شما با مادران همسن و سال خودتان آشنا می شوید و می توانید با آنها دوست شوید. همچنین، وجود کودک باعث می شود که برخی از اعضای خانواده بیشتر به شما توجه و سعی کنند در امور مختلف شما را یاری کنند. در نتیجه، میزان بیشتری از حمایت اجتماعی دریافت خواهید کرد که همین در افزایش سلامت شما موثر است.

شنبه 18/6/1391 - 0:14 - 0 تشکر 549518

احساس همدلی و درک بیشتری خواهید کرد

وقتی خودتان مادر یا پدر می شوید، بهتر می توانید سایر مادرها و پدرها از جمله والدین خود را درک کنید. وقتی در تاکسی می نشینید وصدای گریه بچه مسافر بغلی را می شنوید، به جای احساس خشم، احساس همدلی می کنید. مادر یا پدر بودن کمک می کند که به کمک مادر و پدرهای دیگر بروید. احساس همدلی و محبت شما است که باعث می شود بزرگ شوید و رشد کنید. این زیباست.

شنبه 18/6/1391 - 0:15 - 0 تشکر 549520

وقت های زندگی خودتان را بهتر پر می کنید

یاد روزهای قدیم بیفتید که زمان می گذشت و شما فکر می کردید من تمام روز را چه کار کردم. مادر و پدر بودن به شما کمک می کند تا اوقات زندگی تان را پر کنید، آن هم پر از شادی و احساس زیبای مادر یا پدر بودن.

شنبه 18/6/1391 - 0:15 - 0 تشکر 549521

شادی شما افزایش می یابد

با وارد شدن یک تازه وارد، زندگی شما پر از هیجان و سرزندگی می شود و می توانید لحظات شادی را برای خود و خانواده تان به همراه بیاورید. وقتی کودک شما کارهای عجیب و غریب انجام می دهد، وقتی کلمات را اشتباه بیان می کند و وقتی به طرف آغوش شما می دود شادی را در درون خود احساس می کنید که شاید تا به حال مانند آن را تجربه نکرده بودید.

شنبه 18/6/1391 - 0:15 - 0 تشکر 549523

احساس بودن و بقا را خواهید یافت

وقتی کودک خود را در آغوش می گیرید، کودکی که از پوست و خون شماست، احساس ماندگار بودن و بقا می کنید، احساسی که به شما کمک می کند قدم های خود را به سوی آینده ای روشن تر بردارید.

شنبه 18/6/1391 - 0:16 - 0 تشکر 549524

کسی را خواهید داشت که بتوانید تجربیاتتان را به وی منتقل کنید و احساس زایندگی کنید

افرادی که صاحب فرزند هستند احساس زایندگی بیشتری می کنند. وقتی والدین از فرزندان خود مراقبت و آنان را راهنمایی می کنند، در واقع از نیازهای خود چشم پوشی می کنند تا توانایی خود را برای مراقبت از نسل آینده گسترش دهند. این سرمایه گذاری احساس زایندگی و مولد بودن را به همراه خواهد داشت، احساسی که لازمه رشد در دوران بزرگسالی است.

میگنا

سپیده دانایی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی