انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 108)
جمعه 17/6/1391 - 19:8 -0 تشکر 548846
تلفن ما روزانه چند نفر را آزرده می‌کند؟

تابناک در گزارشی آورده است: «اواخر فروردین ماه سال جاری، زمانی که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای پاسخگویی به سوال نمایندگان در مجلس حضور یافته بود، در بخشی از سخنانش گفت "امروز ۵۴ میلیون مشترک فعال تلفن همراه وجود دارد و ۸۹ میلیون خط تلفن همراه واگذار شده که با احتساب خطوط تلفن ثابت در حال حاضر به ازای هر فرد ایرانی دو خط تلفن فعال در کشور وجود دارد".

تقی پور در ادامه با بیان اینکه سال گذشته ۱۱۰۰ میلیارد دقیقه مکالمه در کشور وجود داشته است، گفت: به صورت میانگین مردم هر روز سه میلیارد دقیقه در روز با تلفن همراه صحبت کرده‌اند و ۹۸ درصد این مکالمات موفق بوده است.

اکنون کافی است که بخش زیادی از جمعیت حدود ۱۲ میلیون نفری زیر ۱۰ سال، درصد قابل توجهی از جمعیت ۱۰ سال و بالاتر تا ۱۵ سال و قسمتی از جمعیت بالای ۷۰ سال را از جمع کاربران تلفن همراه خارج کنیم تا با کسر عدد حداقلیِ ۱۵ میلیون از آخرین عدد جمعیتی کشور، دریابیم که سه میلیارد دقیقه مکالمه در بهترین حالت به ۶۰ میلیون نفر تعلق دارد؛ به عبارتی بهتر، هر نفر روزانه به طور میانگین ۵۰ دقیقه مکالمه، آن هم تنها با تلفن همراه انجام می‌دهد!

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

جمعه 17/6/1391 - 19:9 - 0 تشکر 548849

فارغ از هرگونه سخنی در تایید یا رد آمار مطرح شده و یا قیاس اعداد و ارقام بدست آمده با دیگر جوامع، بهتر است که با عدد بدست آمده پلی بزنیم به چگونگی رخ دادن این فرایند. بیشتر در چه مکان‌ها و چه زمان‌هایی با این وسیله همراه مکالمه می‌کنیم؟ زنگ تلفن‌مان یا بلندی صدای خودمان روزانه موجب آزار چند نفر می‌شود؟ تاخیر/ تعجیل در پاسخ دادن به تماس ورودی و حتی پیامک را به خشنودی / نارضایتی چند نفر ترجیح می دهیم و ...؟

به عبارتی بهتر بیایید فکر کنیم که چقدر دیگران را با تلفن شخصی و گاه عزیزتر از جانمان می‌آزاریم؟ زمانی که در اتوبوس، تاکسی و یا مترو هستیم، زمانی که در محل کار و در جمع همکاران و یا حتی حضور ارباب رجوع هستیم، در جمع‌های خانوادگی و یا دوستانه چطور؟ در کلاس درس، مطب دکتر، عروسی، عزا، مهمانی و غیره.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

جمعه 17/6/1391 - 19:9 - 0 تشکر 548851

ناگفته پیداست که پاسخگویی به تلفن همراه و مخاطب آن سوی خط حتما کاری شایسته است، اما آیا مقدور نیست که مثلا در اماکن عمومی مانند اتوبوس یا مترو، دست کم اندکی آرامتر مکالمه کنیم؟ آیا رعایت حقوق دیگران اهمیت ندارد که مثلا با این توجیه که "نمی‌شنوم" به ذهن دیگران یورش نبریم؟ آیا نمی‌شود که در برخی از اماکن عمومی، تلفن همراهمان را روی حالت سکوت بگذاریم تا آهنگ خوشایند زنگ آن برای دیگران حکم سنباده به اعصاب را پیدا نکند؟

اکنون کافی است که بدانیم در آستانه ۲۰ سالگی ورود این پدیده مدرن به کشورمان هستیم. سابقه اولین تماس تلفن همراه در کشورمان به نوزدهم مرداد ماه سال ۱۳۷۲ خورشیدی بر می‌گردد؛ البته درست ۲۰ سال بعد از اولین تماس غیر تجاری تلفن همراه در جهان که در سال ۱۹۷۳ میلادی توسط دکتر مارتین انجام گرفت.

این در حالی است که اکنون این وسیله پر کاربرد، به ویژه انواع هوشمند (SMART) آن تا اندازه‌ای به زندگی روزمره‌مان گره خورده که حتی تصور یک روز بدون آن برایمان غیر ممکن می‌نماید، اما شاید یکبار هم به پالایش اخلاقیات مرتبط با آن ننشسته باشیم تا سهمی در فرهنگ سازی در این زمینه داشته باشیم.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

جمعه 17/6/1391 - 19:10 - 0 تشکر 548854

به این ترتیب ممکن است در میانه‌های گفت‌وگو با دوستی، پیامکی دریافت کنیم تا به ناگاه مشغول نوشتن پاسخ به کیلومترها آن سوتر شده و از نیم متری‌مان غافل شویم، یا ممکن است هنگام صحبت با تلفن همراه آنقدر بلند حرف بزنیم که دور و اطرافیان‌مان آزرده شوند و یا ...، اما چاره چیست؟

به یافتن راهکار که می‌رسیم، غالبا ذهنمان به سمت رسانه‌های فراگیر و کلیشه همیشگی سوق پیدا می‌کند؛ "باید فرهنگ‌سازی کنند"، انگار نه انگار که صحبت درباره امثال من و شما و یا دور و اطرافیان‌مان است! اینجاست که شایسته‌ترین اقدام برای مقابله با این ویژگی‌های زشت "تذکر دادن" به نظر می‌رسد که البته روشی ۱۰۰ درصد مفید هم به شمار نمی‌آید؛ چراکه ممکن است با مذاق بسیاری‌مان جور در نیاید، مگر اینکه از طرف نزدیکان و اعضای خانواده باشد.

آیا هیچ شده زمانی که صحبت کردن بلند بلند یک نفر با تلفن ناراحت‌تان کرده است، به یاد فردی مشابه در اطرافیان‌تان بیفتید و تصمیم بگیرید که در اولین وهله مشکلش را به وی گوشزد کنید تا در صدد رفع آن برآید؟»

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی