انجمن ها > انجمن مهدویت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
مهدویت (بازدید: 145)
جمعه 17/6/1391 - 18:17 -0 تشکر 548665
نظر مهدی پژوهان معاصر درباره دجال

.
1- مرحوم آیت اللَّه صدر الدین صدر در اثر خود (المهدی) تنها به ذکر پنج روایت از دو کتاب اهل سنت -یعنی عقد الدرر و الصواعق المحرقه- اکتفا می‏کند. [1] .
.
2- آیت اللَّه صافی گلپایگانی -حفظه اللّه- در دو قسمت از کتاب (منتخب الاثر)، از دجّال یاد می‏کند:
.
یکم: (فی خروج الدجال) که ذیل آن به نقل شش روایت از کتب اهل سنت می‏پردازند.
.
دوم: باب نهم از فصل هفتم (فی انّه علیه السلام یقتل الدجال) که در آن یک حدیث از: إکمال الدین و یک حدیث از اربعین مرحوم خاتون آبادی نقل می‏کنند. [2] .
.
3- آیت اللَّه ابو طالب تجلیل در (من هو المهدی) و شیخ محمد فقیه در (السفیانی و علامات الظهور) با وجود این که روایات علایم ظهور را از عامّه و خاصه نقل کرده‏اند، هیچ ذکری از (دجال) به میان نیاورده‏اند. [3] .
.
4 - آیت اللَّه ابراهیم امینی در (دادگستر جهان)، با تردید بسیار به مسئله دجّال نگاه کرده و آن را از رسوبات تفکر مسیحی [4]  می‏داند که به کتاب‏های اهل سنت راه یافته است. ایشان بسیاری از روایات دجّال را ضعیف و غیر قابل اعتماد دانسته و در نهایت با بی‏رغبتی، اصل وجود او را قابل پذیرش می‏شمارند؛ ولی کیستی او، اوصاف و سیره‏اش و سایر امور مرتبط به وی را مبهم دانسته و مسکوت عنه می‏گذارند. [5] .
..
5 - کامل سلیمان در (یوم الخلاص) احادیث شیعه و سنی را در باره ی دجّال ذکر کرده ولیکن پیش از ذکر آن‏ها می‏گوید:
.
(مسئله ‏ی دجال، قضیه ‏ای مبهم بوده و بالفعل غیر قابل پذیرش است. زیرا:
.
اولا: اخبار آن غیر معتبرند.
ثانیا: امور جعلی در آن‏ها مشاهده می‏شود که با بلندترین صدا، فریاد زده و اعتراف می‏کند که رسول خداصلی الله علیه و آله و ائمه طاهرین‏ علیهم السّلام از ابراز داشتن این خرافات و اراجیف منزّهند.
ثالثا: اساسا برخی از این روایات جعلی بوده و سندشان ساختگی است.
.
.
(امّا برخی علایم ذکر شده در باره ی دجّال بر بعضی پدیده‏ های شوم امروزی منطبق است که آدمی را متقاعد می‏سازد که اخبار صحیح این باب نیازمند به تأویل است؛ [یعنی زبان این روایات سمبلیک است]...
.
بار دیگر تکرار می‏کنم که تقریبا با یقین می‏توانم بگویم 90% احادیث دجّال، جعلی است و زبان 10% باقی مانده نیز رمزی است و این بدان معناست که مقصود از دجّال، افراد دیگری از زمره ی جبّاران و سفاکان و مفسدان و احتمالاً برخی از سران دژخیم یهود صهیونیست است؛
.
ولی در مجموع اکنون نمی‏توانم احتمال صدور سخنانی از پیشوایان دین را که راویان عمق آن را درنیافته و از این رو، تخیّلات و برداشت‏های پنداری خویش را بدان افزوده باشند، نفی کنم..). [6] .
.
6 - علامه سید محمد صدر در جلد سوم موسوعه ی ارزشمند الامام المهدی با عنوان (تاریخ الغیبة الکبری) بحث مفصّلی را به بررسی مسئله‏ ی دجّال اختصاص داده است. وی معتقد است اکثر قریب به اتفاق اخبار دجّال مبتلای به دو اشکال جدی هستند:
.
الف - ضعف سندی.
.
ب - دلالت بر ایجاد معجزات مضلّه (که به لحاظ قوانین کلامی محال است؛ یعنی خداوند سبحان قدرت خرق عادات و اظهار معجزه را به افراد ضالّ و مضلّ تفویض نمی‏کند).

..
.
ایشان سرانجام به این جمع بندی می‏رسد که وجود دجّال امری است حق، لکن مراد از آن یک فرد مشخص با همان اوصاف کذایی نیست، بلکه مقصود یک سری پدیده ‏های اجتماعی - فرهنگی است .


(1)     المهدی/ صدرالدین صدر/ترجمه محمدجواد نجفی/ صص257و258
(2)     منتخب الاثر / ص462، 460، 480
(3)     رك . من هو المهدی / صص 122ـ112/ السفیانی و علامات الظهور، محمد فقیه، صص 183ـ24
(4)     دجال در فرهنگ مسیحی (Anti Christ) نامیده می شود. رك : THE ENCYCLOPEDIA AMERICANA,VOL2, PP,26b  527
(5)     رك . دادگستر جهان / صص226ـ223
(6)     یوم الخلاص /صص711، 712


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی