انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 1359)
جمعه 17/6/1391 - 11:59 -0 تشکر 547054
شایعه چیست

شایعات پدیده‌‌هایی اجتماعی و مرموزند. گفته یا نوشته‌هایی هستند بی پایه و اساس، بی دلیل و مدرك و تركیبی از چیزهایی كه هم حقیقت دارند و هم ندارند، این روایات به سرعت و به صورت سینه به سینه بین مردم (یا یك جامعه‌ی معین) پخش می‌شوند.


در این گرداب گسترده گیتی، وقتی در بزرگترین موتور جستجوی جهان (در زمان نگارش این مطلب) یعنی گوگل به دنبال واژه‌ی Rumor بگردید بیش از 15 میلیون سند فهرست شده یافت می‌كنید كه بیشتر، آنها را در رابطه با شایعاتی خواهید یافت كه روایتی از آنهادر وبلاگها و وب‌سایت‌های مرتبط آمده‌اند مثلا درسایت‌هایی خبری كه شایعه‌ یا شایعاتی را تكذیب كرده‌اند. وقتی در همین موتور جستجو همین واژه را به فارسی جستجو می‌كنیم به چیزی در حدود 35 هزار (دقیقا 34900) ركورد دست می‌یابیم كه آنها نیز اكثرا در وبلاگ‌ها یافت شده‌اند. شایعات در وبلاگ‌ها رواج فراوانی دارند و از این روست كه من وبلاگ‌ها را نمادی از فولكلور اینترنتی می‌دانم. بر روی اینترنت، تشخیص و تمیز اینكه كدام نوشته حقیقت دارد و كدام شایعه است بسیار مشكل است. خیلی از شایعه پردازان از چنین واژه‌هایی مثل شایعه استفاده نمی‌كنند وقتی می‌خواهند خبر یا شایعه‌ای را تعریف یا روایت كنند.

جمعه 17/6/1391 - 12:0 - 0 تشکر 547056

شایعه كلمه‌ای است ساده اما با كاركردی بسیار قوی. این پدیده‌ی اجتماعی زندگی خیلی از انسانها را دستخوش دگرگونی‌های بسیاری ساخته است. چه بسیار افرادی كه به خاطر شایعات گوناگون، تحصیل، كار، زندگی، خانه، زن و بچه یا شوهر و خانواده‌هایشان را ترك كرده‌اند... چه بسیار افرادی كه به خاطر شایعات دیگر هیچوقت چیزی نگفته‌اند، دیگر چیزی نخورده‌اند، دیگر با كسی بیرون نرفته‌اند، دیگر ارتباط برقرار نكرده‌اند، دیگر با هیچ غریبه‌ای حرفی نزده‌آند و بسیار دیگر‌های دیگر و دیگر ... و هستند افرادی كه اكنون در بندند چرا كه تنها یكی از اتهام‌هایشان شایعه‌پراكنی است. درست است این واژه‌ی ساده كه خواه ناخواه و گاه ناگزیر در فرهنگ مردم و در نتیجه در فولكلور اینترنتی مردم وجود دارد، چه بسیار زندگی‌هایی را كه تیره و تار ساخته است.


جمعه 17/6/1391 - 12:0 - 0 تشکر 547060

عده‌ای از كارشناسان پدید‌ه‌های اجتماعی را عقیده بر این است كه داستانهای دروغین و شایعات در حقیقت نسخه‌های تحریف شده‌ای از روایات و داستانهایی حقیقی هستند. بعضی از شایعات از روی قصد وغرض ساخته و پرداخته و نوشته و توزیع می‌شوند كه در اینترنت به افرادی كه چنین اعمالی را انجام می‌دهند می‌گویند تروریست‌های حقیقت - این افراد، افرادی هستند كه حقیقتا از این كار لذت می‌برند و انواع الكترونیكی آنها كسانی هستند كه وقتی شایعه‌ای را ساختند آن را بر روی اینترنت و با استفاده از تمام ابزارهایی كه در اختیار دارند مثل پست الكترونیك، پیام‌رسانی فوری (IM) ، اتاقهای گفتگو، انجمن‌ها و تابلوهای اعلانات الكترونیكی، وبلاگها و پیام‌های كوتاه روی تلفن‌های همراه (SMS) و گاه به صورت انبوه پخش می‌كند. برخی با اینجور شایعه‌پراكنی‌ها می‌خواهند فرد یا افراد بخصوص یا گروه و گروه‌های بخصوصی را آزار و اذیت كنند. برخی شایعات هم به مرور زمان شكل می‌گیرند یا به قول خودمان یك كلاغ، چهل كلاغ می‌شوند، از چیز كوچكی شروع می‌شوند و چند وقت بعد در اثر واكنش‌ها و دست به دست شدن‌ها و سینه به سینه رفتن و اضافه شدن بر آنها، می‌شوند شایعاتی كه سر از روزنامه‌ها و مجلات و كنفرانس‌های مطبوعاتی و ... در می‌اورند. بعضی ها دوست دارند با شایعه‌پراكنی، سر زبانها بیافتند بنابر این شایعه‌ای درباره خودشان درست می‌كنند و كنار می‌نشینند تا ببینند بعد چه دسته گلی به آب داده‌اند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی