انجمن ها > انجمن کارآفرینی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
کارآفرینی (بازدید: 714)
جمعه 17/6/1391 - 0:10 -0 تشکر 546364
ریچار برانسون، کارآفرین بی نظیر و مدیر بیش از ۳۰۰ کمپانی

منبع: مجله موفقیت

Sir Richard Bransonدر کجای این جهان پهناور می توانید کسی را پیدا کنید که سرپرستی بیش از ۳۰۰ کمپانی معروف را در ۳۴ کشور دنیا برعهده داشته باشد و سود سالانه ۲۱ میلیارد دلار را به خود اختصاص دهد؟ حتی اگر حضور چنین فردی در مخیله شما بگنجد، چطور می توانید انتظار داشته باشید که همین شخص در کنار اندیشیدن به منافع فردی، در فکر نجات جهانیان و منافع اجتماعی انسان ها باشد؟ این شخص کسی نیست جز ریچارد برانسون. او در برخی از شرکت ها صاحب صددرصد سهام و در برخی دیگر از شرکت ها قسمتی از سهام را در اختیار دارد

جمعه 17/6/1391 - 0:11 - 0 تشکر 546367

در مواجهه با این فرد، اولین چیزی که شما را تحت تاثیر قرار می دهدف لبخند صمیمانه، نگاه شیطنت آمیز، موهای لخت بلند، اندام متناسب و نوع لباس پوشیدن اوست. اگر در فرهنگ لغت بسیاری از کارآفرینان جوان و مدیران تازه کدر دقیق شوید، بی تردید در مقابل واژه «موفقیت» به تصویر تمام نمای برانسون برمی خورید.


او بسیار مایل است تا اصول مدیریتی خود را با همه در میان بگذارد و همواره بر این اصل اولیه خود پایبند است که: «جهان نیازمند اندوختن است و شرکت شما نیازمند مدیری است که فراتر از رشد سرمایه شرکت یا فروش محصولاتتان بیندیشد.»


ریچارد چارلز نیکولاس برانسون که اکنون لقب سِر ریچارد برانسون را به خود اختصاص داده و کارآفرینی بی نظیر و مالک گروه تجاری ویرجین است، در ۱۸ جولای سال ۱۹۵۰ در بریتانیا دیده به جهان گشود. پدرش ادوارد جیمز برانسون، از وکلای مدافع انگلستان و مادرش خانه دار بود.

جمعه 17/6/1391 - 0:11 - 0 تشکر 546368

برانسون تا ۱۳ سالگی در مدرسه «اسکات کلیف» تحصیل کرد و بعد وارد مدرسه «استو» شد. او اولین تجارت خود را زمانی آغاز کرد که ۱۶ سال بیشتر نداشت و ترک تحصیل کرده بود. برانسون که از بیماری خوانش پریشی (دیسلکسیا: اصطلاحی است که به انواع ناتوانی در خواندن اطلاق می شود و از نظر پزشکی به شرایطی گفته می شود که حاصل عوامل عصب شناسی، بلوغ و وراثتی است. فدراسیون جهانی نورولوژی خوانش پریشی را اینچنین تعریف می کند: «اختلالی است که به رغم آموزش، هوش کافی و وجود امکانات اجتماعی و اقتصادی، فرد در خواندن مشکل دارد» رنج می برد، همواره ابتلایش به این بیماری را که باعث ترک تحصیلش شد، عامل بزرگ موفقیتش می داند. در حقیقت، بعد از ترک تحصیل بود که متوجه شد می تواند با دیگران ارتباط کلامی خوبی برقرار کند. اولین تجارتش در حقیقت چاپ یک نشریه تحت عنوان «دانش آموز» بود. ریچارد برانسون در ۲۴ سالگی یک میلیونر تمام عیار شد.

جمعه 17/6/1391 - 0:11 - 0 تشکر 546370

او در سال ۱۹۷۰ یک کسب و کار سفارش پستی محصولات موسیقی راه انداخت و در سال ۱۹۷۲ نخستین فروشگاه صفحه موسیقی خویش را به نام «ویرجین» در لندن افتتاح کرد و نخستین قراردادش را با «مایک اُلدفیلد»؛ خواننده مشهور آن زمان برای صفحات موسیقی ویرجین امضا کرد. سال بعد یکی از صفحات موسیقی این خواننده روانه بازار شدکه در تعداد میلیونی به فروش رسید.


پنج سال بعد، برانسون قراردادی با یک گروه موسیقی راک امضا کرد که سایر موسسات آنها را رد کرده بودند. برند «ویرجین» برانسون در دهه ۱۹۸۰ به سرعت رشد کرد و او با ایجاد «شرکت هواپیمایی ویرجین آتلانتیک» وارد حوزه هوایی نیز شد.


نتایج بررسی های مجله «فوربِس» در سال ۲۰۱۱ نشان داد که او با درآمد ۲/۴ میلیارد دلار آمریکا، چهارمین شهروند میلیاردر بریتانیا است.

جمعه 17/6/1391 - 0:12 - 0 تشکر 546372

تاریخ تاسیس شرکت مرکزی ویرجین در اداره ثبت شرکت های لندن به سال ۱۹۸۹ برمی گردد، اما سابقه فعالیت های بازرگانی برانسون با همین نام تجاری مربوط به دهه ۱۹۷۰ میلادی است. هم اکنون دامنه فعالیت گروه ویرجین بسیار گسترده بوده و کسب و کارها و حوزه های مختلف و عجیبی از قبیل شرکت های هواپیمایی، پروازهای فضایی، راه آهن، خدمات اقتصادی، اینترنت، تلویزیون کابلی، موسیقی، رادیو، موبایل، لوازم آرایشی و بهداشتی، جواهرات، فروشگاه های لوازم خانگی، صنایع غذایی و بازی را شامل می شود.

جمعه 17/6/1391 - 0:13 - 0 تشکر 546373

درقسمتی از کتاب «کسب و کار به شیوه ریچارد برانسون» آمده است که: «در دنیای مدرن کسب و کار، ریچارد برانسون یک شخص غیرعادی وعجیب است. در دورانی که تجارت تحت نفوذ آدم های کاردان قرار دارد، او یک فرصت طلب است. او از طریق شرکتش یک پدیده کسب و کار منحصر به فرد را ایجاد کرده است. پیش از این هرگز مارکی اینچنین و در سطح گسترده ای از کالا و خدمات موفقیت نداشته است. آرم قرمز و سفید مشخص ویرجین انعطاف پذیر است.»

جمعه 17/6/1391 - 0:13 - 0 تشکر 546374

برانسون خود درمصاحبه ای چندمشخصه بارز ویرجین را به شرح زیر برشمرده است:


۱) توانایی شناسایی فرصت های مناسب رشد


۲) توانایی اقدام سریع


۳) در اختیار قرار دادن کنترل اجرای پروژه های مختلف به گروه های کاری کوچک


وی در جایی درباره علاقه اش به تاسیس شرکت های هواپیمایی و مسافرتی می گوید: «علاقه من به زندگی از این رو است که دلم میخواهد همیشه خود را بزرگ و ایستاده بر قله های رفیع موفقیت ببینم. عاشق رویایی با چالش های مشخصا دست نیافتنی هستم. همیشه دلم می خواهد به تمام چشم اندازهای پیش رویم دست پیدا کرده و زندگی را با تمام وجودم لمس کنم.»

جمعه 17/6/1391 - 0:14 - 0 تشکر 546375

اگر شما خود صاحب تجارت خاصی باشید، می دانید که تمرکز کردن بر روی حتی دو پروژه می تواند یک چالش به تمام معنا باشد. حال چطور می شود که مدیری الهام بخش باشید، استعدادهای نهفته در وجود کارمندانتان را شکوفا کنید ودر همان حال به مسائل بسیار ریز؛ مثلا نمک پاش و فلفل دان هواپیماهای شرکت های هواپیمایی تحت سرپرستی تان توجه کنید؟


ریچارد برانسون در پاسخ به این سوال چنین می گوید: «از همان اول جوانی، ناچار شدم که هنر مذاکره کردن را بیاموزم، چرا که ذاتا کنجکاو و تا اندازه ای فضول هستم و عاشق انجام دادن کارهای جدید. اما اگر شما هم قصد دارید دست به کار جدیدی بزنید، مسلم بدانید که نمی توانید خودتان به تنهایی از عهده همه کارها برآیید.»

جمعه 17/6/1391 - 0:14 - 0 تشکر 546376

برانسون قویا بر این باور است که نقش یک فرد به عنوان رهبر و مدیرف تقویت توان ذهنی وشکوفا کردن خلاقیت کسانی است که برای شخص کار می کنند. با ۹۹ درصد زمانی که آن افراد در اختیارتان قرار داده و گوش به فرمان شما هستند، زمان زیادی در اختیار شخص شما قرار می گیرد. می دانید با کمک این اوقات اضافه می توانید چه کاری انجام بدهید؟ «به احتمال زیاد خواهیدتوانست به بهترین شکل ممکن به کارمندانتان کمک کنید تا از پس مشکلات شرکت برآیند. ولی اگر خودتان می خواستید دست به همان کار بزنید، مسلما موفقیت چندانی حاصل نمی شد.»

جمعه 17/6/1391 - 0:15 - 0 تشکر 546378

وقتی از او پرسیده شد که چطور می تواند در عین نظارت بر بیش از ۳۰۰ شرکت، سلامتی و تناسب اندام خود را حفظ کند، با حظ فراوان جواب داد: «من عاشق هوا کردن بادبادک هستم. ورزشی بسیار ارزان قیمت. نیازی نیست که خودتان بادبادک درست کنید. ضمن اینکه ظرف چند ساعت می توانید از همه زیر و بم های این کار مفرح آگاه شونید. بعد از چند ساعت می بینیدکه به همه چیز مسلط شده و دارید راه خود را می روید.»


اما پرواضح است که خیلی از ما امکاناتی نظیر جزیره شخصی که برانسون هم اکنون ساکن آن است نداریم. فرانسون در این جزیره شخصی می تواند هر روزتنیس بازی کند، با کارمندان ارشد گوگل بادبادک هوا کند، و خیلی کارهای دیگر.

جمعه 17/6/1391 - 0:15 - 0 تشکر 546380

بنابراین با اشاره به ورزش های سه گانه دو، دوچرخه سواری و شنا (که امکانش برای خیلی از ما وجود دارد) می گوید: «روی هم رفته برای من هیچ فرقی نمیکند که چه ورزشی انجام بدهم. مهم چالشی است که پیش روی من قرار می گیرد ومن دوست دارم با آن دست و پنجه نرم کنم.»


ضمنا در نزد او خانواده رکن اصلی موفقیت و پیشرفت است. برانسون هم اکنون با همسر و دو فرزندش پیوندی ناگسستنی دارد. او در سال ۱۹۸۹ و به پیشنهاد دخترش که آن زمان هشت سال بیشتر نداشت با جوآن ازدواج کرد.


همانطورکه پیش تر نیز اشاره شد، برانسون از ابتلایش به بیماری خوانش پریشی (دیسلکسیا) همواره به عنوان بزرگترین چالش زندگی اش یاد می کند که باعث شد او به توانمندی های جدیدتری دست پیدا کند.


برانسون در جایی دیگر عنوان می کند که بهره مندی او از نعمت مدیران بسیار توانا و لایق در عرصه پرداختن به تمام جزییات، ریشه در همین ناتوانی وی دارد. خیلی ها ممکن است تفاوت های فردی خود را به چشم ناتوانی ببینند، اما پر واضح است که برانسون به سادگی از فراز و نشیب های کارآفرینی خود بهترین استفاده را می برد، آن هم در حالی که افراد بسیار دقیق و باریک بینی که مدیریت شرکت های مختلف را برعهده دارند می توانند بسیاری از مسائل و مشکلات ریز را پشت سر بگذارند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی