امر به معروف؛نهی از منکر (بازدید: 467)
چهارشنبه 15/6/1391 - 1:49 -0 تشکر 543865
«نهج البلاغه» را مانند زیارت عاشورا احیا کنیم

سلام

نمى‌دانم چگونه از میان صدها کلمه گهربار، تعداد صد کلمه انتخاب کنم که من از انتخاب یک کلمه آن هم عاجزم؛ زیرا این کار درست به این مى ماند که دانه یاقوتى را از کنار دانه‌های دیگر بردارم، به هرحال این کار را کردم، در حالى که دستم یاقوت هاى درخشنده را زیر و رو مى کرد و چشمانم از پرتو نور آنها خیره مى شد، نمى‌توانى باور کنى که به علت تحیر و سرگردانى که درانتخاب هریک از این کلمه‌ها داشتم، با چه مشکلى، کلمه‌اى را از این معدن بلاغت بیرون آوردم، این صد کلمه را بگیر و متوجه باش که آنها پرتوهایى از نور بلاغت و جلوه‌هایى از انوار فصاحت است.

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
چهارشنبه 15/6/1391 - 1:50 - 0 تشکر 543866

«نهج البلاغه» مفسر قرآن کریم است

یک حافظ کل قرآن کریم، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه می‌گوید: سازمان و نهادهای مختلف باید به امر گسترش مفاهیم نهج‌البلاغه اهتمام ویژه داشته باشند، متأسفانه در زمینه نهج‌البلاغه کمتر کار شده است و ضرورت دارد که به این مهم اهتمام ویژه داشت.
هادی چنانی بر ضرورت توجه ویژه به گسترش مفاهیم نهج البلاغه در کشور تاکید کرده و ابراز می‌دارد: نهج‌البلاغه کتابی جذاب و بسیار شیرین است و اگر مردم همان‌طور که به کلاسهای قرآن اهمیت و علاقه نشان می‌دهند، ارزش این کتاب را می‌فهمیدند، استقبال بیشتری می‌‌کردند. حافظ کل قرآن‌ کریم و نهج‌البلاغه با بیان اینکه نهج‌البلاغه مفسر قرآن‌کریم است، ابراز می‌دارد: درسهای زیادی در زمینه‌های اخلاقی، سیاسی، عبادی و ... در نهج البلاغه نهفته است، اما متأسفانه بیشتر مردم ارزش و اهمیت نهج‌البلاغه را تاکنون درک نکرده‌اند.

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
چهارشنبه 15/6/1391 - 1:50 - 0 تشکر 543867

رسانه‌ها و توسعه نهج البلاغه

علی زبرجدی نیز با اشاره به تأثیر توجه به نهج البلاغه در زندگی انسان خاطرنشان می‌کند: مفاهیم نهج البلاغه افق فکر انسان را گسترده تر می‌کند و به انسان بصیرت می‌دهد و قلب انسان را روشن می‌سازد و برای هر کدام از مراحلی که انسان در زندگی با آن مواجه می‌شود، نهج البلاغه حرف دارد و نسخه راهگشایی برای انسان است.
وی ادامه می‌دهد: نهج البلاغه یک درخشندگی دارد که کافی است انسان با یکی از موضوعات آن آشنا شود و بعد از آن همراه آن می‌شود.
این حافظ نهج البلاغه با اشاره به اینکه باید راهکارهای خوبی در زمینه مهجوریت زدایی از نهج البلاغه ارایه شود، می‌گوید: باید مسابقات نهج البلاغه را به سمت دانشگاه‌ها ببریم و بتوانیم از شیوه‌های نوین برای جذب دانشجویان استفاده کنیم. زبرجدی تأکید می‌کند: مسؤولان وارد شوند و بودجه‌های خوبی در توسعه این مسابقات و نهج البلاغه در جامعه تخصیص دهند، صدا و سیما هم با قدرت در توسعه نهج البلاغه وارد شود.

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
چهارشنبه 15/6/1391 - 1:51 - 0 تشکر 543868

معرفی نهج البلاغه به دانش آموزان
لیلی امرایی، حافظ قرآن کریم و نهج البلاغه، 35 ساله و دارای لیسانس زیست شناسی است، وی با اشاره به اینکه کتاب مولا علی(ع) همانند آن حضرت، مهجور و غریب است، می‌گوید: نیازمند کارهای بیشتری در این زمینه هستیم تا هر چه بهتر و بیشتر کتاب نهج البلاغه و معارف ناپیدای آن را به جامعه و مردم بشناسانیم. وی ادامه می‌دهد: همان‌طور که قرآن تدریس می‌شود، نهج البلاغه نیز توسط مربیان پرورشی مدارس تدریس و یا حداقل به دانش آموزان معرفی شود، البته رسانه‌ها نیز نقش تاثیرگذاری در معرفی نهج البلاغه به مردم و جوانان دارند.
امرایی در پاسخ به این پرسش که حفظ کتاب نهج البلاغه چه ضرورتی دارد، می‌گوید: ما اگر بخواهیم دستورهای ائمه (ع) را در زندگی پیاده کنیم باید ابتدا آنان را یاد بگیریم تا بتوانیم فرمایشات آنان را در تمام ابعاد و شؤون زندگی به منصه ظهور برسانیم و حفظ نهج البلاغه مقدمه این کار است.
وی با اشاره به دلایل مهجوریت نهج البلاغه تصریح می‌کند: مهم ترین دلیل آن، این است که مردم هنوز با این کتاب مأنوس نشده‌اند و ضرورت آن را برای زندگی خود احساس نکرده اند و تا زمانی که چنین باشد و اهمیت حضور نهج البلاغه در جامعه تبیین نشود، مردم از معارف این کتاب ارزشمند دور خواهند ماند.
همچنین زهرا به مرد 26 ساله، دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم قرآنی با تاکید بر اینکه نهج البلاغه در جامعه ما بسیار ناشناخته است، می‌گوید: متاسفانه با اینکه بیشتر افراد کشور ما شیعه هستند، اما بسیاری از خانواده‌ها با کتابی با عنوان نهج البلاغه آشنایی ندارند و اگر هم داشته باشند فقط نام آن را شنیده اند، ولی برای اینکه کتاب شریف نهج البلاغه در خانواده ما ایرانیان وجود داشته باشد، باید حداقل روزی یک صفحه یا پاراگراف آن را بخوانیم. وی ادامه می‌دهد: به نظر می‌رسد باید نهج البلاغه به عنوان یک کتاب ارزشمند شیعه اگر نخواهیم بگوییم از دوران راهنمایی از همان ابتدای مقطع متوسطه مورد توجه قرار بگیرد و کتابهایی که در شرح و تفسیر نهج البلاغه نوشته شده اند، به عنوان کتاب آموزشی و درسی قرار بگیرند.
به مرد، با اشاره به اینکه می‌توان زمینه‌ای برای آشنایی نهج البلاغه ایجاد کرده و انگیزه‌های مختلف یادگیری آن را از جهات مختلف بررسی کرد، ابراز می‌دارد: این کار باید پیش از اینکه به جوانان و نوجوانان بگوییم بیایید نهج البلاغه را بخوانید و به آن عمل کنید، انجام بگیرد؛ زیرا اگر آنها با اهمیت و آشنایی نهج البلاغه و جایگاه آن در سعادت دنیوی و اخروی آشنا شوند، خود به خود به سوی آن جذب می‌شوند.
این حافظ نهج البلاغه عنوان می‌کند: یکی از راه‌های مؤثر در انتقال مطالب و ملکه شدن آن در اذهان مردم، تبلیغات زیاد و سالم است که اگر این امر به درستی توسط حوزویان و دانشگاهیان به طور مطمئن تببین شود، وضع کشور در مورد آشنایی با نهج البلاغه بهتر خواهد شد.

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
چهارشنبه 15/6/1391 - 1:51 - 0 تشکر 543869

نهج البلاغه هنوز به مردم معرفی نشده است

همچنین منصوره قلمکاران، کارشناس ارشد علوم قرآن و حدیث با اشاره به اینکه به خاطر احساس نیاز شخصی به معارف اصیل قرآن و نهج البلاغه رو آوردم، عنوان می‌کند: سعی ام بر این است تا جایی که مطلع شوم و مقدور باشد در فعالیتهای قرآنی و نهج البلاغه شرکت کنم و این فرصت را برای خود توفیق می‌دانم که بتوانم در جمع خوبان حضور یافته و چند برگی را از منابع مهم و اصیل دین، بازخوانی نمایم به این امید که اثر و ثمری در زندگی خود و اطرافیانم داشته باشم و صد البته مطمئن هستم که چنین است.
زهرا کریمی حافظ 15 جزء از قرآن کریم و حکمتهای نهج البلاغه نیز اظهار می‌دارد: نهج البلاغه در جامعه اسلامی غریب است به گونه‌ای که در همه خانه‌های ایرانیان که شیعه هستند، حضور ندارد حتی در تمام مساجد هم به چشم نمی خورد و این نشان از مظلومیت نهج البلاغه است.
وی می‌افزاید: برای شناساندن هر چه بهتر و بیشتر نهج البلاغه به نسل جدید باید از همان دوران ابتدایی حکمتهای کوچک را به دانش آموزان آموخت و در مقاطع بالاتر معارف و موعظه‌های اخلاقی را برای آنان تبیین کرد.
کریمی تأکید می‌کند: حفظ نهج البلاغه مانند حفظ قرآن اگر در جان بنشیند انسان را حفظ می‌کند، این ما نیستیم که قرآن را حفظ می‌کنیم، بلکه مواعظش در مشکلات، معرکه‌ها و وسوسه شیطان، راهنما و دستگیر انسان هاست.
این حافظ قرآن و نهج البلاغه با بیان اینکه نهج البلاغه هنوز درست به مردم معرفی نشده است، ابراز می‌دارد: مردم از اهمیت و معارف نهج البلاغه آگاه نیستند، بسیاری از مردم در جلسات مختلف زیارت عاشورا را قرائت می‌کنند، اما نهج البلاغه نمی خوانند و این نشان از معرفی نشدن نهج البلاغه به مردم است.

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی